Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zelmer Orion 1500 typ 1500.0.E 01 E - zamiana silnika 308.4100 na 308.2100

aligator 03 Cze 2017 09:53 1254 20
  • #1 03 Cze 2017 09:53
    aligator
    Poziom 10  

Witam, mam (miałem) stary odkuracz Zelmar Orion seria 1500 typ 1500.0.E 01 E z płynną regulacją mocy od 1400 do 1600 W, kupiony w 2004r. Eksploatowany był na maxa, przez żonę i córkę. Padły szczotki i wymieniłem na nowe, no i szlag trafił wirnik. Kupiłem nowy chiński odpowiednik 75 zł, (polecany w sklepie AGD) i na drugi dzień ze stratą (odliczyli VAT) oddałem to badziewie. Moc nieporównywalnie słabsza i po chwili cały odkurzacz gorący.

Nowy podobno oryginał kosztuje 139,90 (chociaż mam wątpliwości czy to to samo): :arrow: Link Nie ma sensu ładować tyle w leciwy odkurzacz (chociaż miał cug, nie jak na tym chińskim silniku). I teraz moje pytanie. Ktoś ma silnik stary 308.2100, a mój ma na stojanie 308.4100.
    Czy to będzie pasować? U mnie średnica turbiny wynosi 135, a wys. 122 mm. Nie wiem jak w tym drugim. Chciałbym go zostawić sobie do garażu, a może ktoś ma tanio taki wirnik?

0 20
  • #2 03 Cze 2017 10:58
    barteksmrek
    Poziom 25  

Miałem taki sam problem. Rozwiązaniem po drugiej wymianie silnika jest zakup nowego odkurzacza w moim przypadku Zelmer Jupiter.

0
  • #3 03 Cze 2017 14:12
    aligator
    Poziom 10  

Właśnie wróciłem z miasta i na 99% jestem zdecydowany na Zelmera Jupitera 1000W.
    Przemawia za tym chociażby 4-letnia gwarancja, ssanie-moc, wyposażenie (turboszczotka) i pojemnik na małe szczotki przy odkurzaczu. Cena worków i filtrów oraz sieć serwisów ( w razie czego). Porównywałem z Elektroluksem 1400W, Boschem i Amicą. I ten wydaje mi się najmocniejszy. Kochana UE wymaga od nas "poświęceń".
    Podobno od jesieni nie będą mogły być mocniejsze jak 900W. Przy moich dziewczynach i powierzchni domu (długo i często odkurzają - lubią mieć czyściutko), musi być solidny sprzęt nie wyżyłowany.
    Ale to nie całkiem na temat. Prosiłbym o odpowiedź na moje wątpliwości z postu.

0
  • #4 04 Cze 2017 00:42
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

aligator napisał:
    Prosiłbym o odpowiedź na moje wątpliwości z postu.
    Pasował będzie, ale moc będzie trochę mniejsza. Jak powywalasz stare zużyte wkładki wygłuszające z komory silnika, trochę odciążysz silnik i nie będzie się grzał.
    aligator napisał:
    Właśnie wróciłem z miasta i na 99% jestem zdecydowany na Zelmera Jupitera 1000W.
    Drogi przeciętniak. Klasa skuteczności na dywanach tylko C, silnik nierozbieralny ... Kapitał niemiecki :)
    aligator napisał:
    Podobno od jesieni nie będą mogły być mocniejsze jak 900W
    To nie ma nic do rzeczy, tylko chwyt marketingowy. Możesz mieć silniki 3000W o sprawności 10% i tym samym moc ssania 300W, a reszta na grzanie (jak w kupionym chińskim silniku), a możesz mieć 900W i sprawność 30 procent - moc ssania taka sama, a kupę ciepła mniej.

Wejdź sobie na stronę sklepu nie dla idiotów i zobacz odkurzacze z zaznaczeniem klasy sprzątania podłóg dywanowych A, ewentualnie B. Za taki sprzęt trzeba będzie zapłacić, ale nie będzie wyżyłowany. Sensowny poziom hałasu <72dB.

0
  • #5 04 Cze 2017 08:45
    aligator
    Poziom 10  

dzi_dziuś napisał:
    Pasował będzie, ale moc będzie trochę mniejsza.
    Dzięki, o to mi chodziło. Będę go używał w garażu do odkurzania aut dla domowników.
    dzi_dziuś napisał:
    Drogi przeciętniak. Klasa skuteczności na dywanach tylko C, silnik nierozbieralny ... Kapitał niemiecki
    To już lepiej niż masówka chińska. Producent daje 4 lata gwarancji. Co z tego, że w poprzednich modelach silnik był rozbieralny, jak wirnik oryginał jest tak drogi, że się nie opłaca naprawiać. Najlepszy przykład wyżej. (mój i "barteksmrek").
    Średnio, u mnie odkurzacz (od kilkudziesięciu lat Zelmer, tak jakoś wyszło), wytrzymuje 12-14 lat (przy codziennym odkurzaniu). Jeżeli ten tyle wytrzyma, to też będę kontent. Przeglądałem i porównywałem różne marki i tu zalety o, o których pisałem przeważyły. Ponadto opinie na różnych forach też są pozytywne, np w porównaniu do Syriusa.
    dzi_dziuś napisał:
    To nie ma nic do rzeczy, tylko chwyt marketingowy. Możesz mieć silniki 3000W o sprawności 10% i tym samym moc ssania 300W, a reszta na grzanie (jak w kupionym chińskim silniku), a możesz mieć 900W i sprawność 30 procent - moc ssania taka sama, a kupę ciepła mniej.
    A tu akurat mam nieco inne zdanie. Silnik o niższej mocy, jeżeli ma tą samą ciężką pracę do wykonania, szybciej się męczy (przegrzewa), wystarczy trochę zanieczyszczony któryś filtr i można go łatwo spalić lub jeśli ma zabezpieczenia przegrzać, co w efekcie końcowym kończy się tym samym. Obudowa odkurzacza i on cały robi za ogrzewacz w domu. Podobnie jak wiertarka samochód, człowiek itp, jak dostanie odpowiednią moc (paliwo, witaminy w jedzeniu) to śmiga. Spróbuj "kiepsko" jeść i ciężko pracować. Czytałem w opiniach nawet porównania tych co mieli Jupitera 1600W i teraz mają 1000W. Sami piszą, że to dzień do nocy. A żeby było ciekawiej, to wczoraj pojechałem po południu kupić tego Jupitera i nie kupiłem, gdyż z tym symbolem Jupiter ZVC425HT był już o mocy nie 1000W, a 890W. Dostosowany do nowych wymogów unijnych. W rezultacie nie kupiłem go.
    Pozdrawiam

0
  • #6 04 Cze 2017 09:02
    strucel
    Poziom 28  

Wg producentów za zwiększenie sprawności ma odpowiadać polepszenie uszczelnień wewnątrz odkurzacza tak aby podciśnienie nie uciekało bokami, kwestia jak to będzie solidnie wykonane bo mam duże wątpliwości czy w czasach projektowania przez księgowych odkurzacz po parunastu użyciach nie stanie się bezużyteczny.

0
  • #7 19 Cze 2017 17:16
    aligator
    Poziom 10  

Silnika jednak nie kupiłem, bo się nie opłaca.
    Kupiłem nowy odkurzacz, ten który chciałem tylko o mocy 1000W a nie tak jakie są już z nowej serii (z takim samym symbolem) o mocy 890W.
    Sprawę poruszyłem nu Zelmera i parametry mocy zniknęły już następnego dnia z ich strony, co potwierdziła Pani z w/w firmy, jak również to, że od 01.09.2017r, zgodnie z nową dyrektywą unijną, silniki nie mogą mieć więcej niż 900W. Dlatego nowa seria, choć z tym samym symbolem ma już 890W a nie 1000W. A na początku te odkurzacze miały 2100, 1800 i 1600W. :cry:
    Pozdrawiam i zamykam temat.

0
  • #8 24 Lis 2017 19:52
    Filemon13
    Poziom 8  

Witam,
    jak odróżnić egzemplarz 1000w od 890w i czy wiecie od razu czy gdzieś konkretnie można dorwać mocniejszą - starszą wersje?

0
  • #9 24 Lis 2017 23:32
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Filemon13 napisał:
    Witam,
    jak odróżnić egzemplarz 1000w od 890w i czy wiecie od razu czy gdzieś konkretnie można dorwać mocniejszą - starszą wersje?

Klasa skuteczności czyszczenia ta sama to po co Ci większa moc ?, za dużo pieniędzy masz by na rachunki za prąd wywalać ? :)

0
  • #10 25 Lis 2017 14:45
    Filemon13
    Poziom 8  

To, że nadal jest w tych samych widełkach klasowych to nie znaczy, ze ta moc nie ma znaczenia. Te klasy mają jakieś wartości min i max. Wole być bliżej max.

0
  • #11 10 Gru 2017 09:47
    aligator
    Poziom 10  

dzi_dziuś napisał:

Klasa skuteczności czyszczenia ta sama to po co Ci większa moc ?, za dużo pieniędzy masz by na rachunki za prąd wywalać ? :)

Ponownie się z tym nie zgadzam.

Co z tego, że w tych samych parametrach, jak moc jest wyżyłowana kosztem trwałości (długości eksploatacji) a tym samym ilości zużytej energii. Z odkurzacza robi się termowentylator. (grzeje się b. szybko).
    Jeżeli jeździsz autem to pojeździj na maxa i zajrzyj do baku. :idea:
    Pomijam taki drobiazg jak zużycie części.
    Pozdrawiam i zamykam temat. :wink:

0
  • #12 10 Gru 2017 15:38
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

aligator napisał:
    Ponownie się z tym nie zgadzam.

Tu nie ma się co zgadzać, czy nie napisałem Ci fakt, a wszystkie mądrości to zwykła ignorancja. Weź poczytaj kilka prac, książek z teorii maszyn elektrycznych idź jako słuchacz na wykłady i przestań bzdurami ludzi wprowadzać w błąd.
    Poczytaj o natężeniu i gęstości prądu i jak to się ma do przyrostu temperatury silnika. Dowiedz się czym jest sprawność silnika i turbiny i dlaczego za odkurzacz o mocy 600W i skuteczności w klasie A, musisz zapłacić >1000zł, a odkurzacz o mocy 3000W, można było kupić za 150zł.
    aligator napisał:
    Z odkurzacza robi się termowentylator. (grzeje się b. szybko).

Wiesz że coś dzwoni, ale nie wiesz w jakim kościele. Jak będziesz znał wymienione pojęcia zrozumiesz kiedy robi się termowentylator i co wpływa na straty ciepła.
    aligator napisał:
    Pozdrawiam i zamykam temat

Jak wykonasz zadanie i zrozumiesz, że nie masz racji to możesz z czystym sumieniem pozdrawiać i zamykać temat, a nie zaśmiecać forum.

0
  • #13 10 Gru 2017 16:07
    aligator
    Poziom 10  

Widocznie w elektryce (odkurzaczach) jest zupełnie inaczej niż w przyrodzie.
    Ja nadal trwam przy swoim i to nie jest ignorancja. Ja rozumiem, że technologia idzie (w szalonym tempie) do przodu, jednak pewnych rzeczy się nie przeskoczy.
    Posługiwałem się przykładem z motoryzacji, bo to jest moja dziedzina i jestem w tym dobry.
    Jeżeli przekonasz mnie, że pojazd z silnikiem do 1000 cm poj. radzi sobie lepiej i spala mniej np przy podjeździe pod górkę, czy wyprzedzaniu, czyli pod większym obciążeniem, (odkurzacz zasysa śmieci) niż z silnikiem o pojemności 2000 cm to jestem skłonny zmienić zdanie
    Mógłbym teraz podać inne przykłady z innej dziedziny życia ale to nie ma sensu i nie mam czasu na zabawę. Nie chcę zaśmiecać forum.

0
  • #14 10 Gru 2017 17:00
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

aligator napisał:
    Jeżeli przekonasz mnie, że pojazd z silnikiem do 1000 cm poj. radzi sobie lepiej i spala mniej np przy podjeździe pod górkę, czy wyprzedzaniu, czyli pod większym obciążeniem, (odkurzacz zasysa śmieci) niż z silnikiem o pojemności 2000 cm to jestem skłonny zmienić zdanie

Nie przekonam bo nie studiowałem budowy maszyn, więc tym razem moje gadanie byłoby ignorancją. Ale rzucę Ci wędkę, mam nadzieję, że inni trafia na ten temat i skończą pisać o nieprawdę :) Nie jest to artykuł naukowy, więc niektóre sprawy uproszczę, ale nie zmieni to ogólnego sensu sprawy.

Dlaczego farelka ma 2000W ? bo jej zadaniem jest ogrzewać pomieszczenie -> starty ciepła wynikają więc między innymi (ale nie tylko) z wartości przepływającego prądu, a ten z kolei jest powiązany z mocą elektryczną. W farelce chcemy, aby moc elektryczna była w 100% przekazywana na ciepło, więc jest to zjawisko korzystne.

Szybki wzorek:
    I = P /U
    Gdzie:
    I - prąd
    P - moc elektryczna
    U - napięcie (stała wartość)

A więc im większa moc, tym większy prąd. Można by jeszcze coś napisać o przyroście temperatury uzwojeń, co ma związek z gęstością prądu, czy prościej z kwadratem prądu i rezystancją tegoż uzwojenia, ale miała być rzucona wędka :)

Moc to ciepło, nie w 100%, bo od sprawności maszyny zależy ile tej mocy zostanie wykorzystane użytecznie, a ile pójdzie na ciepło. Spójrz na zwykłą starą żarówkę o mocy 100W. Sprawność takiej żarówki to ok. 6%. 6% zamieniane jest na światło, a 94% na ciepło ! Nie muszę Cie pewnie przekonywać, że w żarówce, w przeciwieństwie do farelki nie zależy nam na ogrzewaniu.
    Trochę upraszczając spójrz na silnik elektryczny. Jeśli sprawność turbiny wynosi 10%, to przy mocy pobieranej 3000W (a o tą się kłócisz), uzyskasz (nadal zaznaczam w pewnym uproszczeniu) 300W mocy użytecznej - mocy ssania, a reszta pójdzie na ciepło. 2700W na ciepło ! Jeśli w takiej kombinacji odetniesz chłodzenie silnika, unicestwisz go w kilkanaście(dziesiąt) sekund, dlatego też wymyślono zawory bezpieczeństwa.
    Ale jeśli weźmiesz silnik o mocy 1000W i sprawności 30%, wtedy też uzyskasz 300W ciągu, ale na ciepło zamieni się 700W. Biorąc pod uwagę że silnik jest stale przedmuchiwany silnym strumieniem powietrza, nie jest to aż taka tragedia. Tylko żeby uzyskać 30% sprawności, trzeba trochę pomyśleć, stąd cena takich odkurzaczy leci wykładniczo w górę.

Idź teraz w świat i mów o silnikach spalinowych to co o nich wiesz, a o silnikach elektrycznych to co się właśnie dowiedziałeś :D

0
  • #15 10 Gru 2017 17:28
    aligator
    Poziom 10  

To może trochę inaczej. Na "chłopski rozum".
    Ja mam odkurzacz o mocy 1000W, syn chyba 700W i córka 650W (1 nowy, później kupiony ode mnie), tej samej marki.
    Moim sprzątają w mig. Wolą używać mój. Jest cichy, wydajny i się nie grzeje. Swoimi machają i machają. Po 15 min mają termowentylator i muszą robić przerwę.
    Biorąc pod uwagę czas pracy mojej 1000 i ich setek, obciążenie, (duszą się a więc "ciągną" więcej prądu, i dłużej pracują, a więc i szybciej się zużywają), to który jest ekonomiczniejszy?
    I to tyle w tym temacie.
    Możesz w świecie głosić, jak to tępy mechanik nie dał się przekonać.

0
  • #16 10 Gru 2017 17:45
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Ja Ci daję wzory i pojęcia, Ty mi wyjeżdżąsz z chłopskim rozumem. Poświęć godzinkę, zobacz te wzory przeczytaj pojęcia, a nie odpowiadasz na szybko w emocjach, bo chyba naprawdę zacznę głosić, co mi doradziłeś.

aligator napisał:
    Ja mam odkurzacz o mocy 1000W, syn chyba 700W i córka 650W

No i co z tego. Przeczytałeś w ogóle co napisałem ?
    Wystarczy że sprawność Twojego to 30%, a sprzęty dzieciaków mają sprawność 25%. Ty masz moc ssania 300W, syn 175W. córka 162W. Nie moc a sprawność, kończ waść i zamykaj temat :)

0
  • #17 10 Gru 2017 20:26
    strucel
    Poziom 28  

Te testy to takie jak robił vw przy swoich silnikach - gwarantujesz że sprawność jest wystarczająca aż do końca napełnienia worka? Co mi z tego że zaoszczędzę na prądzie 50gr jak wydam 2zł na worek bo napełniony do połowy uniemożliwi efektywną pracę przy energooszczędnym odkurzaczu.

0
  • #18 10 Gru 2017 22:30
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

strucel napisał:
    gwarantujesz że sprawność jest wystarczająca aż do końca napełnienia worka?

Ja nie, jest to rola producenta, ale zauważyłeś ważną kwestię - nie tylko sprawność silnika, ale także mądry projekt obudowy, i wyposażenia ma wpływ na skuteczność odkurzania. Spójrz na patent Dysona, właśnie jego głównym założeniem był taki projekt przepływu powietrza, by skuteczność nie spadała wraz z zapełnieniem zbiornika. Ale jak już wspomniałem, za sprawny silnik i mądrze przemyślany projekt reszty trzeba zapłacić dużo większe pieniądze niż za noname z dyskontu spożywczego (nie twierdzę, że cena >1000zł, przy masowej produkcji jest ok, ale skoro ludzie biorą ... :) )
    No i na koniec. Ja nie twierdzę, że odkrzacz o mocy 3000W, będzie miał niską efektywność odkurzania, ale jego sprawność i trwałość będzie znacząco gorsza od sprzętów o mniejszej mocy -> odsyłam do wcześniejszych postów o stratach ciepła.

strucel napisał:
    Co mi z tego że zaoszczędzę na prądzie 50gr

Przy jakby nie patrzeć krótkim użytkowaniu odkurzacza, rachunki nie będą porażająco niższe, ale jeśli podczas sprzątania ktoś włączy jeszcze czajnik 2000W, to po chwili w domu nastanie ciemność :)

0
  • #19 24 Gru 2017 12:59
    aligator
    Poziom 10  

Witam ponownie.
    Ze względu na fakt, że pracuję w dużej hurtowni spożywczej, okres przedświąteczny nie należy do miłych. Dopiero teraz znalazłem chwilę czasu, by odpowiedzieć „dzi_dziusiowi”.
    Ja grzecznie piszę swoje zdanie na powyższy temat, nie obrażając Cię. Ty posuwasz się trochę za daleko. ( w cudzysłowach cytuję Twoje zdania)

„Tu nie ma się co zgadzać, czy nie napisałem Ci fakt, a wszystkie mądrości to zwykła ignorancja. Weź poczytaj kilka prac, książek z teorii maszyn elektrycznych idź jako słuchacz na wykłady i przestań bzdurami ludzi wprowadzać w błąd.”

Sprowadzasz wszystko do dyskusji akademickiej, (może niedawno kończyłeś studia).

„Nie jest to artykuł naukowy, więc niektóre sprawy uproszczę, ale nie zmieni to ogólnego sensu sprawy.”

A po chwili

„Ja Ci daję wzory i pojęcia, Ty mi wyjeżdżąsz z chłopskim rozumem.”

Nie chciałem użyć ulubionego powiedzenia mojego syna:

„prościej już się nie da”.

Posiłkujesz się wzorem, z fizyki ze szkoły podstawowej. A jest to moc pozorna, chwilowa pobierana w danej chwili a nie moc czynna. Czyli włączony odkurzacz, z pustym workiem, czystymi filtrami, nowy itp., itd.
    A ja pisałem cały czas o rzeczywistym zużyciu prądu. Inaczej się zachowa na parkiecie, z pustym workiem i etc., a inaczej na grubym dywanie, (inaczej z krótkim a inaczej z długim włosem), gdzie zwierzaki są w domu (z długim włosem i krótkim).
    Bardziej pasowałoby liczenie z tego wzoru:

P= U * I * cos(fi) czyli W = V * A * cos(kąta przesunięcia wektora prądu względem wektora napięcia).
    I to też nie do końca.
    I mam na myśli odkurzacze tej samej marki 1000W i okrojoną mocą od września 2017r. 700W i 650W.
    Nie wiem skąd wiozłeś:

„Jeśli sprawność turbiny wynosi 10%, to przy mocy pobieranej 3000W (a o tą się kłócisz)”

To, że producent podaje efektywność taką a nie inną to jest tak jak ze spalaniem auta.
    Badania przeprowadzone są na hamowni, czy w innym laboratorium i jakie jest później zdziwienie, że spala więcej niż podaje producent.
    A przecież takie rzeczy jak styl jazdy, ogumienie (wielkość, ciśnienie, zużycie), korki itp., itd. ma ogromne znaczenie tak jak zapewne w tym przypadku.
    I wracają do nieszczęsnych odkurzaczy, w ogólnym rozrachunku nie jest to oszczędniej.

Zaznaczam to jest wyłącznie moje zdanie.

Życzę wszystkim Wesołych Świąt javascript:emoticon(':(')

I bez względu na ciąg dalszy, nie będę brał udziału w dalszej dyskusji. (o ile taka będzie).

0
  • #20 25 Gru 2017 18:53
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

aligator napisał:
    Ze względu na fakt, że pracuję w dużej hurtowni spożywczej

Z tegoż też względu chciałem Ci wytłumaczyć podstawy maszyn elektrycznych prostymi zależnościami, unikając cosinusa fi, który skąd inąd nie zależy od kąta nachylenia włosia dywanu i nie ma tutaj znaczenia, bo jest wielkością stałą. Nie odbieraj tego jako atak, ja mechanika samochodowego słucham uważnie i mu się nie wcinam ... Ale plus za wzór, gdybyśmy od początku tak dyskutowali stworzylibyśmy ciekawy temat będący nauką dla innych wątpiących.

aligator napisał:
    Sprowadzasz wszystko do dyskusji akademickiej,

Bo działanie silnika jest jasno zbadane i opisane, nie ma więc co snuć domysłów i szukać porównań. Co innego z naprawami, tutaj 100x cenniejsza jest PRAKTYKA nie teoria.

aligator napisał:
    Posiłkujesz się wzorem, z fizyki ze szkoły podstawowej. A jest to moc pozorna, chwilowa pobierana w danej chwili a nie moc czynna.

Eh. Moc pozorną wyrażasz w [VA], a ja mówiłem o mocy czynnej upraszczając i przyjmując cosinus fi = 1. A właśnie za moc czynną płacisz i ta właśnie jest dla Ciebie najważniejsza !

aligator napisał:
    Bardziej pasowałoby liczenie z tego wzoru:
    P= U * I * cos(fi) czyli W = V * A * cos(kąta przesunięcia wektora prądu względem wektora napięcia).

Słusznie, dlaczego pominąłem przesunięcie fazowe napisałem wyżej.

aligator napisał:
    I wracają do nieszczęsnych odkurzaczy, w ogólnym rozrachunku nie jest to oszczędniej.

Jest, ale nie mam już więcej siły tego szczegółowo tłumaczyć. Wnioski pozostawiam czytającym temat.
    U - wartość stała ~230V, nie zależy od ogumienia odkurzacza i włosia dywanu.
    I - wartość prądu pobierana przez silnik - w gruncie rzeczy stała, ale co Cię zaskoczy, przy całkowitym zatkaniu wlotu odkurzacza natężenie prądu może lekko spadać, a tym samym moc będzie mniejsza !. Trik ten stosowano w tych nieszczęsnych odkurzaczach >2000W, które przy starcie wywalały bezpieczniki.
    cos(fi) - zależy od budowy silnika, znów nie od jakości ogumienia.
    Podsumowując nie ma czegoś takiego,. że odkurzacz o mniejszej mocy zużyje więcej prądu, nie ma tu żadnej analogii do silników spalinowych. Odkurzacz o mniejszej mocy na pewno tez nie będzie się mocniej grzał - chociaż to ma tez związek z chłodzeniem.

Ale niech już będzie lekko w Twoją stronę. Tani odkurzacz o niskiej mocy i słabej sprawności będzie słabiej ciągnął od odkurzacza o większej mocy i takiej samej sprawności.
    Zapłacisz jednak więcej za prąd i trzeba będzie odprowadzać znacznie więcej ciepła - finalnie skróci to żywotność silnika.
    Może się okazać, że to co zaoszczędzisz na zakupie taniego odkurzacza z dyskontu spożywczego odbijesz na rachunkach za prąd, ale tak, patrząc jednokryterialnie taki odkurzacz będzie miał mocny ciąg, zadowolony ? pass.

aligator napisał:

I bez względu na ciąg dalszy, nie będę brał udziału w dalszej dyskusji. (o ile taka będzie).

Ja też nie, Również życzę Wesołych, pogodnych świąt i szczęśliwego Nowego Roku :)

0
  • #21 11 Kwi 2018 14:36
    aligator
    Poziom 10  

Wszystko powiedziane. Zamykam temat.

0
  Szukaj w 5mln produktów