Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Integra 128 wrl, blokowanie strefy Garaż po użyciu pilota.

dajapajo 29 Jun 2017 12:40 1371 5
Optex
 • #1
  dajapajo
  Level 10  
  Witam serdecznie.
  Zadałem sobie taki oto problem i proszę o jak najwięcej informacji.
  Dom z garażem. System Integra 128 wrl+int-pp+apt-100
  System jest podzielony na strefy:
  - obwodowa - wszystkie okna
  - wewnętrzna - czujki ruchu w domu
  - garaż - czujki ruchu w garażu oraz kontrakton na bramie garażowej oczywiście ustawiona linia wej/wyj. Dodatkowo klawiatura strefowa.

  Z pilota APT-100, otwieram bramę wjazdową na posesję oraz bramę garażową. Pewnego dnia, zadałem sobie taki problem. Gdy system jest uzbrojony, jak zablokować czujki w strefie garaż podczas otwierania bramy wjazdowej do czasu jej ponownego zamknięcia. Dodam, że podczas otwierania bramy wjazdowej lub garażowej oryginalnymi pilotami od tych bram, system jest cały czas w czuwaniu. Można ustawić grupę i zablokować na jakiś czas, ale nie oto chodzi.
  Czy taka opcja jest bezpieczna i zgodna z prawidłami ? wiadomo. Ale chodzi tutaj o sprawy rozwiązań technicznych.
  Pozdrawiam
 • Optex
 • #2
  robertamel
  Level 27  
  Quote:
  Czy taka opcja jest bezpieczna i zgodna z prawidłami ?

  APT100 trudno zeskanować i skopiować, ale już pilot bramy - podejrzewam, że o wiele łatwiej. Ponadto pozostaje sprawa kradzieży pilota i w ten sposób można wyjechać autem z garażu bez włączenia się alarmu.
  Wygoda często kłóci się z procedurami bezpieczeństwa.

  Myślę, że można byłoby tak ustawić system, że APT100 naruszałby wejście typu wejściowa, startując czas na wejście. Ustawić zwłokę taką, aby bramy mogły się otworzyć, samochód mógł wjechać, wysiąść, dojść do klawiatury i wyłączyć system z czuwania. Kontaktron bramy i czujka w garażu ustawione byłyby jako linia opóźniona wewnętrzna (jeśli naruszone linie wejściowe - działa na zwłokę, jeśli nie zostały naruszone linie wejściowe - działa natychmiast).
  W końcu pilotem można też wyłączyć czuwanie i ponownie załączyć, ale chyba o tym wiadomo...
 • Optex
 • #3
  dajapajo
  Level 10  
  Blokowanie czasowe zrobiłem, ale nie oto chodzi. Tak jak napisałem, otwarcie bramy blokuje czujkę do czasu jej zamknięcia.
 • #4
  robertamel
  Level 27  
  Czujkę przypisać do nowej strefy zależnej typu and. Jeśli czuwa strefa garaż i wirtualna strefa załączana pilotem APT100, to czujka czuwa, a jak jakakolwiek z wymienionych nie czuwa, to czujka również jest bez czuwania.
 • #5
  xury
  Automation specialist
  dajapajo wrote:
  Gdy system jest uzbrojony, jak zablokować czujki w strefie garaż podczas otwierania bramy wjazdowej do czasu jej ponownego zamknięcia.
  dajapajo wrote:
  Blokowanie czasowe zrobiłem, ale nie oto chodzi. Tak jak napisałem, otwarcie bramy blokuje czujkę do czasu jej zamknięcia.

  To w końcu co zrobiłeś, a co chcesz osiągnąć?
  Czytałeś o blokadach:
  Quote:
  Po przydzieleniu wejść do grupy, określ sposób reakcji na naruszenie wejścia blokującego:

  Zał./Wył. blokady - wejścia należące do grupy będą zablokowane tak długo, jak długo naruszone będzie wejście blokujące (mogą zostać odblokowane przez użytkownika).

  Tobie pewnie chodzi o to by za pomocą pilota i kontaktronu na bramie blokować kiedy się brama otwiera i odblokowywać po zamknięciu?
  Ogólnie nie popieram.
  Musisz też pamiętać by zrobić zależność że blokowanie jest tylko kiedy jest użyty pilot. Inaczej jeśli ktoś ci podniesie bramę czujki się zablokują, a nie o to chodzi prawda? :)
  Ogólnie nie popieram jak już pisałem. Robiłem kiedyś podobny temat i skończyło się tym, że kiedy system był uzbrojony oryginalne piloty były blokowane i nie działały. Nie wiem czy na wszystkich sterownikach się tak da. Wystarczyło podać masę na wejście sterownika i trzymać ją podczas czuwania. Brama się zamyka, a ze cały czas ma masę na wejściu to pilot nie działa.
 • #6
  dajapajo
  Level 10  
  xury, kontrakton na bramie garażowej nie ma nic wspólnego z tematem. Tak jak napisałem. Założenie jest takie, że apt-100 po uruchomieniu przycisku otwiera bramę wjazdową jednocześnie blokuje czujki w strefie garaż do czasu ponownego uruchomienia tego przycisku.