Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator 50 A Pomocy ?!?!

K_J 01 Sie 2005 00:11 1836 14
  • #1 01 Sie 2005 00:11
    K_J
    Poziom 10  

Witam buduje robota i wiem zaczynałem już trzy tematy z tym robotem a wyników nie widać ale mam poważny problem z silnikami bo potrzebuje bardzo bardzo mocny regulator tak jak poprzednie czyli modelarski (tzn zdalnie sterowany z obdiornika ) wiadomo o co chodzi
    najlepiej żeby 24-25 v wytrzymywał a prąd może dochodzić do 50-60 A

wiem dziwwne ale robot ma być duży takie jak sie oglądało w robotica !!!
    więć 30 - 40 kg robota nie uciągne silniczkiem z walkmana >czyt. łolkmena
    albo innych takich
    musi być mocny :D ale mi powinno wystarczyć 50 A

0 14
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    #2 01 Sie 2005 00:39
    MirekCz
    Poziom 35  

No to kilka pytan:

1.Czym chcesz to zasilic? Takie baterie beda niezle kosztowaly

2.24V/50A to troche niebezpieczne.. mozna sie spazyc.. jestes pewien, ze chcesz to robic jako swoj pierwszy projekt?

3.24v/50A=1200Wat mocy, przy dwoch silnikach to 2400Wat. Czyms takim moglbys spokojnie DUZO wiekszego robota ciagnac i to naprawde szybko.

4.Moze zacznij od podania jakie parametry ma miec robot i wg. tego dobierz silnik?

5.Regulator moglbys uzyc chociazby ten co ja tu przedstawialem, tylko zamiast 4 tranzystorow uzyc tak z 16-32 tranzystory z radiatorem i wentylatorkiem...

Tak szczerze to widze male szanse, zebys to uruchomil. Mysle, ze silniki w stylu 200-300W w zupelnosci by wystarczyly zeby napedzac twoje monstrum.

Zastanow sie moze, czy warto jako pierwszego robota robic takie monstrum, ktore oprocz wysokich kosztow budowy moze byc zagrozeniem dla otoczenia (a w szczegolnosci dla Ciebie)

PS.Ile masz lat?

0
  • Computer Controls
  • #3 01 Sie 2005 01:25
    K_J
    Poziom 10  

to teraz odpowiedzi

Cytat:
    :arrow: 1.Czym chcesz to zasilic? Takie baterie beda niezle kosztowaly

zasilac mam to zamiar a akumulatora samochodowego waży koło 30 kg
    prąd chwilowy 235 A więc ciągły 50 robi bez problemu pojemność 72 Ah
    Cytat:
    :arrow: 2.24V/50A to troche niebezpieczne.. mozna się spazyc.. jestes pewien, ze chcesz to robic jako swoj pierwszy projekt?

niby tak ale nie robie go sam pomoc to ja mam zapewnionom :D Dziadek elektrk, Wujek elektryk Tata inżynnier czy jak to sie pisze a wrazie wypadku Mama Szpital :> nie ma sie co bać :D jakoś będzie
    Cytat:
    :arrow: 3.24v/50A=1200Wat mocy, przy dwoch silnikach to 2400Wat. Czyms takim moglbys spokojnie DUZO wiekszego robota ciagnac i to naprawde szybko.
    wiem i o to chodzi to ma być mocny robot
    a w przyszłości zamierzam wyposarzyć go takie cóś co mają wózki widłowe
    Wtedy będe mógł z czystum sumieniem stwierdzić że będzie to przydatny robót
    Cytat:
    :arrow: 4.Moze zacznij od podania jakie parametry ma miec robot i wg. tego dobierz silnik?
    A jakie może mieć 30 kg sam akku obudowa koło 10 kg elektronika 2 kg (z zapasem) no i ładowność na 5 kg około
    Cytat:
    :arrow: 5.Regulator moglbys uzyc chociazby ten co ja tu przedstawialem, tylko zamiast 4 tranzystorow uzyc tak z 16-32 tranzystory z radiatorem i wentylatorkiem...
    tylko ja nigdy nie widziałem tego twojego :P więc trudno mi coś powiedzeć radiatory mam za free a wentylatorków mam pelno
    Cytat:
    :arrow: PS.Ile masz lat?

Troche nie rozumiem jaki to ma wpływ na moje projecty ale od dzisia z 30 dni 15 albo 16 określe za miesiąc :]

0
  • Pomocny post
    #4 01 Sie 2005 01:35
    daniel93
    Poziom 29  

Jeżeli niepotrzebujesz płynnej regulacji obrotów to może na przekaźnikach ?

p.s Chciałbym mieć taką rodzinę ! :cry:
    p.s2 Niewiem dlaczego niechczesz podać wieku ?
    Ale to twoja sprawa ! :D

0
  • #5 01 Sie 2005 01:39
    K_J
    Poziom 10  

czemu nie chce nie wiem tylko inle mam lat :>
    'pisalem 15-16 sory 14-15

0
  • #6 01 Sie 2005 02:10
    MirekCz
    Poziom 35  

Schemat znajdziesz tutaj na forum jak i w opisie mojego robota. Jak uzywasz programu eagle to moge Tobie podeslac schemat + projekt plytki w eaglu do tego regulatora.

Osobiscie polecalbym Tobie zrobic dwie rzeczy:

a)zaczac od czegos malego/taniego. (najprostszy projekt to ten mini robot z silnikami z cdroma przedstawiony przez bodajze zerpo... inny mozliwy projekt to zbudowac prostego robota z moim regulatorem i silnikami z wkretarki akumulatorowej) - projekt taki pozwoli Tobie zapoznac sie ze wszystkimi elementami potrzebnymi do budowy Twojego duzego robota.

b)jak juz bedziesz mniejwiecej wiedzial co i jak dziala (w praktyce) to porzadnie przygotowac sie do budowy duzego robota (w jego finalnej wersji z podnosnikiem) - narysowac schematy elektroniczne, narysowac konstrukcje obudowe, wyrysowac gdzie mieszcza sie poszczegolne elementy i jak dziala podnosnik.
    Dopiero majac kompleksowy plan przystap do budowy.

Moze stwierdzisz, ze ten krok "posredni" z malym robotem jest bez sensu... ale mylisz sie.
    Zapoznanie sie od strony praktycznej pozwoli Tobie przewidziec i rozwiazac wiele problemow, na ktore trafisz przy konstrukcji duzego robota, zanim jeszcze zaczniesz go budowac.

Z tego co widze to pierwszym bledem jest nadmierna moc twoich silnikow. Mysle, ze silniki rzedu 24V/10-15A bylyby wystarczajace - a pozwoliloby to Tobie zmniejszyc wage baterii, uproscic budowe regulatora i zmniejszyc koszt robota przy zachowaniu pozostalych kryteriow.

A jezeli pytasz sie co wiek ma do tego... nie chce cie narazac na niebezpieczenstwo. To za co sie bierzesz to juz nie sa przelewki.

0
  • #7 01 Sie 2005 02:34
    K_J
    Poziom 10  

Spoko że sie martwisz o zdrowie (życie) innych
    ale i tak robota chce robic od razu dużego ponieważ
    1-nie umiem programować (poczebne przy prawie wszystkich małych robotach)
    2-nie zbyt wychodzi mi lutowanie drobnych elementów a SMD to wogule odpada
    3-do dużego robota materiały mam plexy 50x50 cm takie 2 i 100x50 cm jedna
    i dużo małych kawałków 20x50 cm takie 4

a narazie chce zrobić samą platformę napęd itd. a jak sie okaże że robot wyszdł super i ma jeszcze zapas mocy żębu uciągać kolejne 10 kg to się zajme budową podnośnika

Dodano po 2 [minuty]:

PS te wasze roboty twoj zepro i jeszcze kogoś to coś jakby myślące albo autonomiczne co nie ?? a ja buduje zdalnie sterowanego a jednak różnią się w bardzowielu sprawach

0
  • #8 01 Sie 2005 11:54
    starob
    Poziom 26  

Zobacz w otrzymane schematy regulatorów.
    Na jednym z nich układ wykonawczy skałada się z tranzystorów połączonych równolegle w celu zwiększenia wydajności prądowej.
    Zrób tak samo stosując IRL2203. Przy tych tranzystorach układ nawet zbytnio się nienagrzewa.

P.S.
    Potrzebujesz jeszcze kawałek blachy mosiężnej żeby zrobić tabliczke przykręconą do robota p.t. "ZA UDZIAŁ WZIĘLI:........"
    Czytaj inne posty!

Dodano po 20 [minuty]:

Jeszcze jeden problem.
    Kluczując tak dużymi prądami może okazać się, że układ prądowo daje sobie rade ale nie będzie wytrzymywał przepięć indukowanych w silniku (zjawisko samoindukcji występujące podczas gwałtownego przerywania prądu płynące przez indukcyjność silnika).
    Należy dobrze zabezpieczyć przedprzepięciowo układ sterujący.

0
  • #9 01 Sie 2005 13:03
    K_J
    Poziom 10  

Znalazłem i chyba chodziło ci o 1/2001 z EP tam tak jest 8 tranzystorów
    a jakby dać 32 to już całkiem pożądny regulator

0
  • #10 01 Sie 2005 18:51
    miroskop
    Poziom 22  

Oglądałem ten schemat z EP i mam do niego kilka zastrzeżeń. Dziwi mnie zastosowanie w mostku H wszystkich tranzystorów o jednej przewodności. Prowadzi to do dość dziwnego układu sterowania nimi. Jeżeli zastosujesz silnik o napięciu 24V i takie dasz zasilanie, to chyba zniszczysz tranzystory mocy, a przynajmniej te "dolne". Maksymalne napięcie U(GS) dla IRF530 to 20V a Ty przez R7 lub R10 dasz 24V. Druga sprawa: żeby te "górne" się otwarły to musisz mieć na złączu G-S spadek od ok. 4V, a to oznacza, że tyle ( i więcej) stracisz na zasilaniu i dodatkowo będziesz grzał te tranzystory. Pomijam już stabilność takiego układu, spowodowane wahaniem napięcia na silniku a tym samym na złaczach (GS) tranzystorów T1, T2, T3 i T4. Na Twoim miejscu jako "dolne" zastosowałbym tranzystory IRL2203N a górne IRF9Z34N odpowiednio zmieniając sterowanie. Pamiętaj, że w tym układzie tranzystory muszą działać impulsowo: albo całkowicie się otworzyć, albo zamknąć. Wszystki stany pośrednie to grzanie i straty cennej energii akumulatora.

0
  • #11 01 Sie 2005 21:31
    K_J
    Poziom 10  

to mam inna prośba dajcie jakaś propozycja jakiś inny regulator 50 A musi mieć ale nie koniecznie 24 v wystarczy 15 v

0
  • #12 01 Sie 2005 21:54
    starob
    Poziom 26  

Zostaw ten co masz tylko zasil niższym napięciem.
    p.s. Tego robota budujesz żeby taki posiadać czy żeby się czegoś nauczyć?

0
  • #13 02 Sie 2005 01:19
    K_J
    Poziom 10  

to i to a le bardziej to drugie :>
    ale budowa się przedłóży

mój dudget się kończy a samolot czeka ma nowe zasilanie
    więc wątpie czy 500 zł na robota uciuam raczej nie ale zrobie napewno <jakoś w przyszłym mies>
    (mam 14 lat i nie zarabiam 2,5 tys miesiecznie :D )
    jak sie cyfrowki doczekam to wysle jakas fotka samolotu ;]

a z robotem musze poczekać

0
  • #14 02 Sie 2005 09:18
    starob
    Poziom 26  

To samolot też budowałeś ???
    No to mamy miesiąc wakacji - YES!!! YES!!!

0
  • #15 03 Sie 2005 02:25
    K_J
    Poziom 10  

przeczierz robot za 500 zl i aparatura 700 zl to nigdy by nie powstało a aparaturke mam do lotnictwa ( głównie ) ale robota też chcałem mieć

0