Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka AEG Oko Lavamat 41000 - nie grzeje wody

StefanMa 26 Lip 2017 12:02 639 14
  • #1 26 Lip 2017 12:02
    StefanMa
    Poziom 3  

Witam,
    Bardzo proszę o pomoc we wskazaniu przyczyny awari mojej pralki. Pralka to AEG Oko Lavamat 41000 (PNC: 913729131, Typ: 84P22596). Pralka nie grzeje na żadnym programie nie zależnie od nastawień. Miałem nadzieję, że to zepsuta grzałka ale ją sprawdziłem i jest OK (podłączona na krótko grzeje, opór 27Ω). Jeden przewód grzałki (niebieski) idzie do włącznika głównego a drugi (szary) do programatora. Przez cały cykl prania pralki brak napięcia na grzałce. Sprawdziłem również termistor na odpływie bębna i ma 27KΩ przy temperaturze pokojowej (wydaje się OK). Podejrzewam programator ale niestety nie mam pewności i brakuje mi pomysłu co może być ewentualną przyczyną. Bardzo proszę o pomoc.

0 14
  • Pomocny post
    #2 26 Lip 2017 12:08
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

StefanMa napisał:
    Podejrzewam programator co może być ewentualną przyczyną. .

Sprawdź moduł od strony druku czy nie ma wypaleń przy nodze przekaźnika załączającego grzałkę.

0
  • #4 26 Lip 2017 16:20
    POL02

StefanMa napisał:
    Sprawdziłem również termistor na odpływie bębna i ma 27KΩ

Ale nie sprawdziłeś termistora na wtyczce przy module.(występują przypadki przerwy tego obwodu) - sprawdź to.
    Ale w tm modelu chyba jest jeszcze programator mechaniczny i prawdopodobnie to on załącz grzałkę w związku z tym tam należy szukać przyczyny.
    Ponieważ nie mam do tego modelu schematu to mylnie podałem Ci ,że grzałkę załącza przekaźnik.Zobacz jeszcze to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1899758.html

0
  • #5 26 Lip 2017 16:47
    StefanMa
    Poziom 3  

POL02 bardzo dziękuję za podjęcie tematu. Prośba o trochę bliższe wskazówki tj. gdzie konkretnie jest ten termistor o którym mówisz i który to ten przekaźnik od grzałki oraz jak go sprawdzić (nie mam schematu). Z góry bardzo dziękuję.

Dodano po 8 [minuty]:

No właśnie wydaje mi się, że tym steruje ten mechaniczny programator bo do niego wchodzi jeden przewód grzałki ale co można z tym zrobić? Chciałem wykluczyć wszystkie inne przyczyny bo nowy programator kosztuje 5 setek :(

0
  • Pomocny post
    #6 26 Lip 2017 17:03
    Kenworth 18
    Poziom 28  

Rozebrać programator i sprawdzić stan styków.
    Może programator będzie się nadawał do naprawy.
    Jeśli nie to jedyna opcja szukać używanego z demontażu a na przyszłość zabezpieczyć styki programatora przekaźnikiem by styki się nie wypalały.

1
  • #7 26 Lip 2017 17:18
    StefanMa
    Poziom 3  

Trochę mam obawy rozbierać ten programator żeby się nie rozsypał bezpowrotnie w drobny mak. Czy przy takiej mocy grzałki prawie 2KW włacznik byłby tylko mechaniczny w programatorze? Hmmm, nie mam pewności czy to jedyna możliwa przyczyna mojej awarii. Może jeszcze ktoś ma jeszcze jakiś pomysł zanim się dobiorę do tego programatora?

0
  • #8 26 Lip 2017 19:19
    Kenworth 18
    Poziom 28  

Nie musisz sam rozbierać tego programatora jeśli nie czujesz się na siłach.
    Poproś o pomoc użytkowników forum. Są fachowcy na forum, którzy tego typu programatory znają na pamięć.
    Zwróć się z prośbą a z pewnością ktoś wyciągnie pomocną dłoń.

0
  • #9 28 Lip 2017 23:39
    StefanMa
    Poziom 3  

Czy ktoś może posiada schemat tej pralki? Jak zdobyć taki schemat? Czy na pewno można przyjąć, że to zepsuty programator? Czy mogą być jeszcze jakieś inne przyczyny? Ile może kosztować regeneracja takiego programatora bo zastanawiam się czy naprawa tej pralki ma wogóle sens.

0
  • #10 29 Lip 2017 00:04
    Kenworth 18
    Poziom 28  

Sprawdź jeszcze termistor. Jest z tyłu pralki mocowany na gumowej uszczelce.
    W temperaturze 20"C musi mieć 20kΩ.
    Po jego podgrzaniu rezystancja musi spadać.

0
  • #11 31 Lip 2017 07:13
    StefanMa
    Poziom 3  

Sprawdzałem ten termistor i jest OK. Ma 20KΩ w temperaturze pokojowej, przy zwroście temp. spada rezystancja a przy spadku temperatury rezystancja rośnie.

Dodano po 3 [minuty]:

Jak się dobrać do tego programatora żeby się nie rozsypał? Czy muszę go wylutowywać z płytki i całego rozebrać czy może wystarczy zdjąć górną blachę i będzie wszystko widać?

0
  • Pomocny post
    #12 31 Lip 2017 10:11
    POL02

StefanMa napisał:
    Czy muszę go wylutowywać z płytki i całego rozebrać

Tak musisz wylutować i rozebrać.Nie wiem czy sam dasz radę.Przy nieumiejętnym zdejmowaniu segmentów może się rozsypać.Ale spróbować możesz.
    Co mogę i doradzić to to,że przed rozebraniem na płaskich bokach programatora przyklej taśmę samoprzylepną z obu stron,następnie roznituj programator i przecinając taśmę co jeden segment delikatnie możesz zdejmować segmenty.
    Ostatnie dwa segmenty należy pozostawić sklejone (jest to napęd i krzywką szybka). Przed przyklejeniem taśmy samoprzylepnej flamastrem zaznacz segmenty programatora linią na skos (po to aby wiedzieć jak je składa po naprawie)

1
  • #13 01 Sie 2017 19:23
    StefanMa
    Poziom 3  

Polo02 & Kenworth 18, bardzo Wam dziękuję za instruktarz i podpowiedzi. Zdecydowałem, że zabiorę się za to sam i spróbuję sił :) Jak programator zepsuty to i tak na straty a jak go rozbiorę to chociaż będę miał pewność, że to te styki programatora. Mam nadzieję, że to będzie ta usterka.....

0
  • Pomocny post
    #14 01 Sie 2017 19:34
    POL02

Zanim rozbierzesz ten programator sprawdź w/g tej dokumentacji czy prawidłowo łączą styki.Co prawda jest to Lavamat 41001 ale być może jet to samo co 41000.

0
  • #15 06 Sie 2017 23:39
    StefanMa
    Poziom 3  

POL02 bardzo dziękuję za schemat. Przed rozebraniem programatora sprawdzę czy te styki łączą. Dam znać co się udało zrobić. Dzięki

0