Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kia Sorento - Klimatyzacja manualna potrzebny schemat

sadek1979 26 Jul 2017 15:16 4455 7
 • #1
  sadek1979
  Cars specialist
  Kia Sorento 2005 rok 2.5 diesel 140km potrzebuje schemat klimatyzacji . Koledze nie dziala klimazacja . Po wlaczeniu przycisku dioda swieci a klima nie startuje . Czynnik uzupelniony . Po zrobieniu zwory zamiast przekaznika klima rusza. Moze macie jakies podpowiedzi na start . Wiecej bede wiedzial jak autko dotrze do mnie . Pozdrawiam
 • #2
  sulof1601
  Level 26  
  Witam.Zasilanie cewki przekażnika czyli plus jest załączany po zapłonie poprzez bezpiecznik dotyczy to sprężarki jak i wentylatorów,natomiast masa załączana jest ze sterownika silnika z pinu 20 i 21.
 • #3
  sadek1979
  Cars specialist
  no to już pędzę sprawdzić
  odnalazłem przekaźniki odpowiedzialne za wentylator klimy i kompresor . Po dociśnięciu blaszki przekaźnika ( lub zworze ) w,w agregaty się załączają . Brak tylko jakiegoś sterowania lub masy .
 • #6
  g107r
  Level 41  
  Masz jakiś czujnik na przewodzie klimatyzacji ? Koło chłodnicy przy/w osuszaczu, pomiędzy sprężarką a nagrzewnicą ?
  tomasz sadowski wrote:
  Po wlaczeniu przycisku dioda swieci a klima nie startuje
  Takie coś to mi się kojarzy z moim złomkiem, guzik włącza diode LED, jednocześnie dając sygnał do sterownika silnika. Jak temu zgodzi się sygnał z czujnika ciśnienia, to włącza przekaźnik sprzęgła sprężarki.
  Czujnik elektroniczny, w moim zasilany 5V, ktoś już go omijał na krótko podając 2,5V do ecm.
  Tu znajdziesz linka do schematu z 2002. Może dużo nie zmienili.
 • #7
  sadek1979
  Cars specialist
  Czujnik jest na przewodzie koło chłodnicy z przodu . Dochodzą do niego dwa przewody niebieski i pomarańczowy . Na niebieskim jest masa na pomarańczowym również masa. Dziwna rzecz się dzieje że klima dostała dodatkowego bajpasa od pomarańczowego na pin 16 sterownika klimy to klima wystartuje i działa prawidłowo ale tylko do momentu zgaszenia auta . Zgaszę auto , odpalam i klimatyzacji brak . Odłącze kostkę od panelu klimatyzacji ( srodkowa 20 przewodów ) ,podpinam i znowu klima działa . Jeżeli ktoś z kolegów może podpowiedzieć gdzie szukać usterki będę wdzięczny . Z informacji jakie uzyskałem od kolegi z elektrody na czujniku powinno znajdować się napięcie . Tylko jakie ??? 5V a może 12V Proszę o dalsze wskazówki . Czy wina leży w okablowaniu od czujnika do panelu ???. Pozdrawiam

  edit
  odłączyłem dodatkowy przewód od czujnika do panelu i odpaliłem auto klima nie startuje ( czyli bajpas jest nie potrzebny ) . Odpiąłem środkową kostkę 20 pin i klima działa . Co jest grane że odpięcie kostki , podłączenie z powrotem powoduje załączenie klimatyzacji i poprawne jej działanie aż do wyjęcia kluczyka ze stacyjki . Dodam że na podmiankę dałem drugi panel i ta sama sytuacja .

  edit kolejny

  przyczyną był pin w kostce w panelu klimatyzacji . Przewód lekko się chował przy wkładaniu kostki . Piny są jak igiełki i dopiero dobre oświetlenie i wytrzeszczone oczy to dojrzały . Pozdrawiam i dziękuję za pomoc .
 • Helpful post
  #8
  sadek1979
  Cars specialist
  Uszkodzona kostka a dokładnie jeden pin . Naprawa kostki rozwiązała temat .


  Moderated By T5:

  Doceniamy, że podałeś rozwiązanie problemu, Twój temat może być pomocny innym. Nagradzamy "Pomógł".