Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie oscylatora kwarcowego

abdelpl 03 Sie 2017 01:45 1119 13
  • #1 03 Sie 2017 01:45
    abdelpl
    Poziom 5  

Witam, szukałem w internecie i się nie doszukałem. Jak wygłąda podłączenie kwarcu(jeśli można to prosz o schemacik), co trzeba ustawić w fuse bitach (najlepiej na przykładzie mkavr calculator i 10MHz:)). Pytam już teraz dla pewności bo wcześniej jak robiłem z internetu to zablokowałem sobie atmege na amen.

• Pomocny post
    #2 03 Sie 2017 03:36
    kamyczek
    Poziom 33  

Fusebit low na FF powinien poskutkować ustawieniem oscylatora na zewnętrzny rezonator kwarcowy od 8MHz do góry . Problem wynika z tego że zaprogramowany bit ma wartość zero i w tym przypadku niektóre programatory ptaszek traktują jako bit o wartości 1 a niektóre o wartości zero . Poza tym Nie zablokowałeś układu na amen tylko potrzebujesz "fusebit doctora" , albo programatora równoległego HVPP. Poza tym użyj opcji wyszukiwania to temat wałkowany wiele razy i przede wszystkim napisz jakiego mikrokontrolera dotyczy pytanie i jakiego programatora i programu używasz bo to ma również znaczenie .

• Pomocny post
    #3 03 Sie 2017 09:27
    _StinG_
    Poziom 13  

Zerknij tu:
    http://www.atmel.com/images/doc2503.pdf

Sprawa prosta jak konstrukcja cepa:
    Na stronie 3 masz schemat:
    Do pinów XTAL1/2 wkładasz kwarc, to tego 2x kondensator 33pF jak na rysunku.

Co do fusebitów:
    po 1. Polecam eclipse z budowanym kalkulatorem fusebitów.
    po 2. http://www.engbedded.com/fusecalc/ - ładny prosty i intuicyjny kalkulator.
    Tylko uważaj i nie wpisz odwrotnie Low i High fuse, bo może się później bez HVPP nie udać.

• Pomocny post
    #4 03 Sie 2017 10:05
    excray
    Poziom 38  

Zaznaczasz pole "Zewnętrzny kwarc"
    i wgrywasz ustawienia

• Pomocny post
    #5 03 Sie 2017 11:00
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Po co Ci dodatkowe płatne narzędzia, skoro w oryginalnym środowisku programistycznym Atmel Studio masz wszystko czego Ci trzeba:

W dodatku możesz użyć odpowiednich opcji i wpisać to w programie, dzięki czemu w trakcie programowania będzie programować także fusebity.

Zanim zaprogramujesz podaj wartośći Low fuse i High fuse, które będziesz chciał ustawić, to sprawdzimy.

Przeczytaj także:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/A...AVR-Oscylatory-kwarcowe-kwarc-ceramiczne.html
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/AVR-Crystal-Oscillator-przyklad-ATmega8.html

Co do zablokowanej ATmegi: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zablokowany-mikrokontroler-atmel.html

• #6 03 Sie 2017 14:19
    abdelpl
    Poziom 5  

calculator mam w zestawie z programatorem usp asp, dzieki za pomoc :))

• #7 03 Sie 2017 15:17
    _StinG_
    Poziom 13  

To jeszcze sugeruję kliknąć osobom, które były pomocne, przycisk "Pomógł mi". Łatwiej później znaleźć te treści, które są wartościowe.

• #9 03 Sie 2017 16:00
    dondu

abdelpl napisał:
    calculator mam w zestawie z programatorem usp asp, dzieki za pomoc :))

Zamiast zapłacić za programator USBasp 8zł z darmową dostawą do domu, zapłaciłeś prawie 70zł wraz z niepotrzebnym Ci programem :)

Następnym razem zanim coś kupisz zapytaj, bo sklepów z kosmicznymi cenami części i zestawów elektronicznych jest wiele.

• #10 03 Sie 2017 21:10
    abdelpl
    Poziom 5  

Dobra, uwierzyłem Panu Mirkowi, ale to było kiedyś i dziś bym nie popełnił tego błędu. Teraz mam drugi problem do rozwiązania, w mkavr procek atmega168 jest wykrywany bez problemu, za to w eclipse wyskakuje mi klasyczny rc=-1. Wszystko jest podłączone na tip top z programatora. Dodam ze do MC jest podlaczony jeszcze wyswietlacz lcd

• Pomocny post
    #11 03 Sie 2017 22:21
    _StinG_
    Poziom 13  

Ja używam takiej konfiguracji, pokaż swoją: Project->Propertirs->AVR->AVR Dude-> [EDIT]

• Pomocny post
    #12 08 Sie 2017 21:05
    squelch
    Poziom 11  

masz za małe taktowanie na lini SCK przestaw się na 8Mhz albo więcej i wtedy spróbuj zaprogramować procka.

Albo jak chcesz jechać na 1Mhz bez przestawionego zegara(programować przy 1mhz) to jako że programator mirka nie ma slow sck tylko programowy, mkavrcalculator dla 1Mhz pokarze ci się opcja na samym dole np. -B8 czy coś takiego wpisz to do use this field to jest okno które pokazał kolega "_StinG_"

Ale lepiej się przestawić na 8Mhz i nie zawracać sobie tym głowy.

• #13 12 Sie 2017 14:36
    abdelpl
    Poziom 5  

Ej dobra pytanko, jaki programator polecacie by dobrze działał na mkavrcalculator? Właśnie programator mirka poszedł w <ciach>. Małe zwarcie na płytce i poszedł dymek

Moderowany przez dondu:

Nie tolerujemy wulgaryzmów w żadnej formie.
    3.1.6. Rozpowszechnianie treści sprzecznych z zasadami współżycia społecznego oraz dobrymi obyczajami.
    Ostrzeżenie 30 dni.

• Pomocny post
    #14 12 Sie 2017 16:13
    dondu

Zwykły USBasp z Chin za 1,6$ jest idealny. Ważne, by był dwunapięciowy 5V i 3,3V.

W Polsce kupisz za kilkanaście złotych.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME