Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak sygnału z anteny satelitarnej

dariusz_pt 05 Aug 2017 08:55 11841 14
 • #1
  dariusz_pt
  Level 10  
  Mam problem z odbiorem niektórych programów na dekoderze CP HD 6000. Obraz na niektórych kanałach jest złej jakości albo wyskakuje plansza brak sygnału z anteny telewizyjnej. Nie jest to na wszystkich programach: np. na kanale 42 CBS Europa tak się dzieje. Gdy wchodzę w menu ustawienia anteny satelitarnej to jakość i siła sygnału jest 0.Po chwil przełączam na kanał 40 COMEDY CENTRAL to obraz jest bardzo ładny. Wchodzę na tym kanale w ustawienia anteny i widzę: siła sygnału 80, jakość 83. Proszę o wyjaśnienie jak to jest żę na dwóch kanałach prawie równocześnie dekoder pokazuje inne ustawienia anteny. Dekoder ma wgrana najnowsze aktualizacje i wgraną listę kanałów. Konwerter to Inverto TWIN RED EXTEND HDTV
  Napisałem do CP i otrzymałem taką odpowiedź:
  Szanowny Panie  Uprzejmie informujemy, że opisana sytuacja wskazuje na niepoprawne ustawienie anteny, bądź problem z konwerterem. Zła jakość obrazu lub brak odbioru kanałów są w takiej sytuacji spowodowane niewystarczającą mocą sygnału. Zalecamy więc skontrolowanie poprawności ustawienia anteny oraz działania całej instalacji antenowej.

  Wyjaśniamy, że kanały nadawane są na 4 częstotliwościach: wysokich pionowych i wysokich poziomych, niskich pionowych i niskich poziomych. Konwerter i dekoder posiadają 4 głowice przystosowane do odbioru tych częstotliwości. Prawidłowo ustawiona antena powinna odbierać sygnał ze wszystkich 4 częstotliwości. Nieprawidłowo ustawiona antena może odbierać kilka częstotliwości, nie wszystkie, wówczas na kanałach, których częstotliwość nie jest odbierana widoczny jest komunikat : brak sygnału.
  Istnieje również możliwość wystąpienia problemu z brakiem sygnału na części kanałów, w przypadku uszkodzenia jednej z głowic konwertera lub dekodera.


  Jeśli upewni się Pan, że problem nie leży po stronie instalacji antenowej zalecamy udanie się z dekoderem wraz z akcesoriami do Autoryzowanego Punktu Sprzedaży w celu sprawdzenia poprawności działania sprzętu.
  Lista punktów znajduje się na stronie:
 • #2
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Tak jak pisali konwerter odbiera sygnały w dwóch polaryzacjach oraz dwóch grupach częstotliwości. Dostrojeniem konwertera do nadawanego sygnału steruje dekoder przez podawanie odpowiedniego napięcia i częstotliwości na konwerter.
  Także moze sie zdarzyć ze jeden kanał jest polaryzowany poziomo a drugi pionowo lub są na innych grupach częstotliwości i stąd te różnice.
  Więc się zastosuj do porady operatora, sprawdź dekoder na innej antenie i jeśli jest sprawny to wymień konwerer.
 • #3
  D214d3k
  Level 39  
  Wikipedia: "Obecnie na pozycji 13°E znajdują się trzy aktywne satelity. Są to: Hot Bird 6 (Eutelsat Hot Bird 13A), Hot Bird 8 (Eutelsat Hot Bird 13B) i Hot Bird 9 (Eutelsat Hot Bird 13C)."
  One są od siebie oddalone i może się zdarzyć że celujesz w jeden na granicy zasięgu a pozostałe 2 są poza zasięgiem. Problem może pogłębiać jeszcze skierowanie wiązek na różne części Europy.
  Ustaw antenę.
 • #4
  dariusz_pt
  Level 10  
  Dziękuję za uwagi. Antenę już ustawiałem na różne sposoby, przesunięcie talerza minimalnie na boki lub w pionie powoduje brak sygnału. Antenę nic nie przesłania. Przed napisaniem do CP zastanawiałem się nad zakupem nowego konwertera. Myślałem nad dwoma:INVERTO TWIN BLACK ULTRA lub INVERTO TWIN BLACK PREMIUM HDTV . Różnica w cenie ok.40zł. Czy warto przepłacać i kupować ten droższy, czy będzie to dla mnie jakaś znacząca różnica w odbiorze.
 • #5
  D214d3k
  Level 39  
  Porównywarki cen pokazują że jeden kosztuje od 50 złotych a drugi od 75 więc nie jest to tak dużo. Ale bez względu na piękne marketingowe nazwy miarą jakości konwertera jest współczynnik szumów. Oba mają 0.2. "Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać" :).
  Tu masz temat do doczytania https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1574071.html
 • #6
  andpol 33
  Level 38  
  Trzeba wymienić dekoder i tyle.
 • #7
  dariusz_pt
  Level 10  
  Jednak to jest wina konwertera. Podłączyłem dekoder u sąsiada do jego instalacji antenowej i pomimo gorszych parametrów siła i jakość, dekoder odbierał prawidłowo na wszystkich kanałach.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  dariusz_pt
  Level 10  
  Czasza jest nowa, niezdeformowana. Mam CP Familijny Max HD, sprawdziłem i z 200 kanałów tylko na 23 nie mam obrazu i wyświetla się plansza brak sygnału. W menu dekodera w ustawieniach anteny jakość i siła sygnału jest na 0. Na pozostałych kanałach jakość i siła sygnału jest odpowiednio 80 i 83 i jest bardzo stabilna. Jeżeli zacznę ustawiać antenę na kanałach gdzie nie ma sygnału to znikną wszystkie inne kanały. Problem ten zauważyłem od ok. dwóch tygodni. Najpierw tłumaczyłem to burzami i silnymi i wyładowaniami które mogły coś uszkodzić. Mniej więcej w tym samym czasie nastąpiła automatyczna aktualizacja oprogramowania dekodera, ale to chyba nie ma nic do rzeczy.
 • #10
  mocu
  Level 13  
  Kanały są nadawane z różnych transponderów. Wiem z własnego doświadczenia, jak ustawiam antenę u siebie w ciężarówce (a robię to kilka razy w tygodniu), że niekiedy jak ustawię doskonały sygnał np na Discovery, to kanały TVN mają zbyt niski sygnał. Lekkie przestawienie czaszy, lub skręcenie konwertera niekiedy pomaga. Może wiatr lekko przestawił antenę i są tego efekty. Uwzględnij również kąt elewacji.
 • #11
  D214d3k
  Level 39  
  Ja tylko tak tu tylko rzucę pytaniem. Skos konwertera ustawiony?
 • #12
  dariusz_pt
  Level 10  
  Tak, delikatnie w lewą stronę patrząc od tyłu czaszy.
 • #13
  _kli_
  Level 39  
  Patrząc zza anteny powinien być skręcony zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zakładając że uchwyt masz w pionie, to skręt powinien w Dębicy wynosić ok. 7°. Przy złym skręcie możesz mieć bark odbioru niektórych częstotliwości.
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  dariusz_pt
  Level 10  
  Dziękuję wszystkim za uwagi. Dzisiaj założyłem nowy konwerter Televes LNB twin 747802 i bez najmniejszego problemu w 20 minut udało mi się prawidłowo ustawić antenę. W menu dekodera, ustawienie anteny siła sygnału jest na 89% a jakość 100% i tak jest na wszystkich kanałach które nie odbierałem na konwerterze Inwerto. Dziękuję jeszcze raz za uwagi ale nie wszyscy którzy je wypowiadali dokładnie przeczytali mój post.