Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Ariston WMG722PL - Nie ma żadnego zasilania

stiff12 15 Sie 2017 12:46 624 7
  • #1 15 Sie 2017 12:46
    stiff12
    Poziom 19  

Po otwarciu modułu pralki zauważyłem uszkodzenie kilku elementów jak na obrazku.Woda w pralce została i chciałem ją usunąć za pomocą podłaczenia pompki, ale po sprawdzeniu rezystancji około 4Ω i podłączeniu do sieci głuche pyknięcie i cisza. Niestety pompka nie działa i wirnik też kręci się nie tak jak powinien.

Widać uszkodzony triak ZO107 (nawet z dziurką w środku) oraz warystor TVR07471. Brak rezystancji jest tez na jednym SMD małym o oznaczeniu 102 i jeszcze mniejszym 103, który wystrzelił prawdopodobnie po zwarciu. Czy pompka mogła do tego doprowadzić? Prawdopodobnie.

Te większe elementy to nie problem wymienić, ale te małe SMD. Kondensator obok triaka częściowo spalony i po oznaczeniu R.46 i wartości .1µ dalej spalone do odczytu domyślam się, że polipropynelowy 100 nF/275V.

0 7
  • #2 15 Sie 2017 17:45
    DiZMar
    Poziom 43  

Wymiana kompletnego modułu i to niekoniecznie uwieńczona sukcesem. Radzę zwrócić się do fachowca celem wyceny naprawy i podjąć decyzję o jej realizacji bądź nie.

0
  • #3 15 Sie 2017 19:02
    TONI_2003
    Moderator

stiff12 napisał:
    Widać uszkodzony triak ZO107 (nawet z dziurką w środku) oraz warystor TVR07471. Brak rezystancji jest tez na jednym SMD małym o oznaczeniu 102 i jeszcze mniejszym 103, który wystrzelił prawdopodobnie po zwarciu.
    Wszystko się zgadza tylko dlaczego robisz z tego jakikolwiek problem skoro jak widać w Twym profilu naprawa AGD itd... :idea: Na dodatek to wcale nie są najmniejsze elementy SMD, a i sam koszt naprawy dla Ciebie znikomy :D Nawet gdyby były jeszcze uszkodzenia przetwornicy o co za problem :?:
    Pralka Ariston WMG722PL - Nie ma żadnego zasilania

0
  • #4 16 Sie 2017 14:40
    stiff12
    Poziom 19  

Chodzi tylko o sugestie czy pompka tak mogła uwalić moduł. Po naprawie odpiszę.

0
  • #5 16 Sie 2017 18:55
    skryn
    Admin grupy AGD

stiff12 napisał:
    Chodzi tylko o sugestie czy pompka tak mogła uwalić moduł.

Naprawiasz sprzęt AGD i nie widziałeś takiej akcji?

0
  • #6 17 Sie 2017 21:39
    stiff12
    Poziom 19  

Takiej nie widziałem. Pompka była już wymieniana w tej pralce. Klient dużo pierze ubrań z cementem, Żona wspomniała coś o burzy podczas prania i wtedy sprzęt stanął podczas prania.
    Mam podejrzenia, że to może być przyczyna.

0
  • #7 21 Wrz 2017 19:40
    stiff12
    Poziom 19  

Po wymianie w/w elementów pralka działa jak należy. Rezystory SMD wymienione zgodnie z wartościami.
    Instalacja elektryczna w domku w fatalnym stanie. Po rekonstrukcji jest ok.
    Pozdrawiam wyzywającego mnie moda "skryn" i "TONI-2003".
    Ja tą robotę kocham i dążę do celu.

0
  • #8 21 Wrz 2017 19:53
    skryn
    Admin grupy AGD

stiff12 napisał:
    Pozdrawiam wyzywającego mnie moda "skryn" i "TONI-2003".

I wicewersa. Też pozdrawiamy.
    Pamiętaj, że następnym razem po swoim poście zostawisz głuche milczenie z naszej strony. Będzie bolało.

0