Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Korektor SH-GE70 - wyświetlacz źle pokazuje poziom w paśmie 400 Hz

21 Sie 2017 22:22 711 14
  • Poziom 4  
    Witam,
    kupiłem Technicsa SH-GE70 w pięknym stanie, świeci jak nówka, ale wyświetlacz lewego kanału wydaje się być ok a w prawym ogólnie pokazuje poziom EQ troszkę niższy, a w pasmie 400 Hz praktycznie zerowy bez względu na źródło.

Sprawdzałem na płycie testowej, którą zrobiłem nagrywając dźwięki podstawowe w częstotliwościach środkowych tego korektora i właśnie dla 400 Hz jest tragiczna różnica.

Mam schemat, ale nie wiem, czy to się da wyregulować łatwo, może ktoś poradzi?
  • Tektronix
  • Poziom 39  
    Jest to kwestia tylko wyświetlania czy faktycznie wycina te 400Hz po przejściu przez EQ ?
    Regulacji tam żadnych nie ma , jedynie jakieś komponenty mogły stracić parametry, może kondensatory elektrolityczne wyschły w torze filtrów wejściowych dla analizy pasma .
  • Poziom 4  
    Witam

wycinać chyba nie wycina, jak reguluję ten zakres to wyraźnie slyszę zmianę i w dodatku eq level swieci dla tego zakresu bez problemu (wszystkie belki swieca po kolei jak się zmienia poziom przyciskami) ale w trakcie grania już nie pokazuje dynamicznych zmian w rytm muzyki
  • Tektronix
  • Poziom 39  
    Zatem prześledź tor , zapodaj 400Hz z generatora i pomiary oscyloskopem lub woltomierzem
  • Poziom 4  
    Dzieki ale chyba jestem za glupi na to zeby rozgryzc ten schemat.
    Generatora nie mam ale komputer z programem i dałem 400 hz i widze że oba kanaly równo reagują na zmiane korekcji w tum paśmie a wyswietlacz w tym słupku ani drgnie w prawym kanale, no może troche przy duzym sygnale.

nie wiem co tam mogło sie zepsuć
  • Poziom 7  
    astroludek napisał:
    ... ale w trakcie grania już nie pokazuje dynamicznych zmian w rytm muzyki

1. włącz tę muzę, która nie pokazuje 400 Hz
    2. zamień kanały miejscami (cinch czerwony w miejsce białego i na odwrót)
    3. czy na wyświetlaczu jest taki sam efekt jak poprzednio? jest możliwe, że w konkretnym nagraniu nie ma tych 400 Hz na jednym z kanałów
  • Poziom 4  
    muza nie ma znaczenia nie pokazuje i już
  • Poziom 15  
    astroludek napisał:
    muza nie ma znaczenia nie pokazuje i już

wcześniej pisałeś co innego, że "(wszystkie belki swieca po kolei jak się zmienia poziom przyciskami) ale w trakcie grania już nie pokazuje dynamicznych zmian w rytm muzyki"

z wcześniejszych opisów wynika, że panel wyświetlacza jest sprawny
    a może w tym "rytmie muzyki" na danym kanale nie ma dźwięków 400 Hz?
    czy próbowałeś zamienić miejscami te cinche żeby mieć pewność że to nie jest wina nagrania?

koledzy prawidłowo sugerują możliwość zestarzenia się elementów
    ten korektor ma zapewne jakieś 15 lat albo więcej i bardzo możliwe, że "umiera śmiercią naturalną"
    w końcu był jakiś powód aby go poprzedni właściciel wystawił na sprzedaż
    pucowanie tylko w tym pomogło jak widać

jeśli nie rozumiesz w czym problem to tym bardziej nie masz szans samodzielnie naprawić ten sprzęt
    najlepszym wyjściem wydaje się znaleźć serwis, który bezpłatnie znajdzie usterkę i określi szacunkowy koszt naprawy
    sam ocenisz wtedy czy "aż tak bardzo" przeszkadza Ci brak jednego słupka w panelu wyświetlacza
    chyba, że jesteś muzykiem bo akurat 440 Hz (i/lub 432 Hz) to częstotliwości używane do strojenia instrumentów (dźwięk "A")
    kto wie czy wcześniej nie nadużywał tego kanału jakiś muzykalny muzyk :-)

zajrzyj jeszcze tutaj:
    1. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1892454.html
    2. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1302092.html#6899998

cytat z poz. 2: "... przestał wyświetlać słupek poziomu 63Hz na lewym wyświetlaczu,odpowiedzialny był za to układ IC904 (AN6914).Kupiłem zamiennik tego układu we Wrocławiu dosłownie za nieco ponad złotówkę i korektor działa do dzisiaj" (post z roku 2009)

ja mam 20 letni zestaw technicsa
    najlepiej chodzi tylko tuner i odtwarzacz CD (!), reszta stopniowo się sypie
    korektor znudził mi się już po 2 latach użytkowania więc go wymieniłem na ten wspomniany kompakt
    (w tamtych czasach królowały jeszcze magnetofony w Polsce)
    w sklepie ten odtwarzacz był droższy od korektora więc kupiłem kompakt używany
    kupiłem taniej tylko z tego powodu, że właściciel zgubił gdzieś logo "Technics" z obudowy
    aż się dziwię, że laser do dzisiaj działa choć ani DVD ani MP3 nie odsłucham
    najbardziej szwankuje mi wzmacniacz, ale on już sporo przeszedł w swoim życiu :-)
  • Poziom 4  
    nie wiem czy opisałem to tak niejasno ale chodzi o to że słupek 400 hz chodzi dobrze jak sie np da eq level, to wtedy wszystkie beleczki po kolei swiecą jak sie zmienia ustawienia, a jak gra muzyka lub ton 400 Hz z generatora to prawy słupek jest praktycznie martwy

zwrotnica mnie rozbawiła z tym strojeniem :D
  • Poziom 43  
    Wygląda na to, że chyba nie wszyscy rozumieją w czym jest problem. Generalnie cały korektor działa prawidłowo jeśli chodzi o dźwięk i jego regulację w poszczególnych pasmach. Problem jest tylko w nieprawidłowym działaniu "słupka" 400Hz analizatora widma prawego kanału. Zgadza się kolego astroludek?
  • Poziom 4  
    Dokładnie tak Goldi
  • Poziom 39  
    Wyświetlacz, sterowanie wyświetlaczem jest tutaj sprawne, z uwagi że dają się nastawić belki przy EQ Level +/-.

Problem jest z multiplekserem IC901, albo nie przełącza się na wejście 400Hz albo nie dostaje sygnału 400Hz z filtru pasm IC401.

Trzeba by było pobrać sygnał z kanału sprawnego 400Hz (IC301) i wprowadzić go do IC901, do nie sprawnego kanału 400Hz - wtedy sprawdzi się działanie IC901.

Jeżeli działa - usterka występuje w IC401
  • Poziom 15  
    astroludek napisał:
    nie wiem czy opisałem to tak niejasno ale ...
    ... zwrotnica mnie rozbawiła z tym strojeniem :D

Trafiłeś! Dyskusja nabrała sensu dopiero po tym poście z uwagami i linkami.

Zamiast się "rozbawiać" mogłeś kliknąć "pomocny post", ale chyba szkoda było oddać punkty, co? Najważniejsze, że rozwiązanie wydaje się być już bliskie. Czekam na info co postanowiłeś i ile to Cię kosztowało, bo o to chodzi na tym Forum. Wszyscy czekamy :D
  • Poziom 39  
    Tak jak podawałem, pomierz elementy filtru wejściowego IC401 i dzielnik napięcia dla pasma 400Hz ! Jeśli parametry będą poprawne , zewrzyj wyprowadzenia #3 IC301 i IC401 i podaj 400Hz , oceń czy się wyrównało
  • Poziom 4  
    Witam
    zwrotnica nie obrazaj się :D zgod przestawiłes dyskusje na dobre tory
    ok. jutro biore sie za wcielanie w ztcie waszych rad, zobaczymy co wyjdzie

a tak na marginesie to dzis gostek sprzedal na olx korektor ge-70 za smieszne pieniadze a ja to przegapiłem :cry: