Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

koszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQL

Krzysiek...87! 14 Wrz 2017 13:11 1740 57
  • #1 14 Wrz 2017 13:11
    Krzysiek...87!
    Poziom 6  

Proszę o pomoc w rozwiązaniu błędów wyskakujących podczas dodawania książki do bazy danych za pomocą formularza dodawania książki i dodawania kategorii za pomocą formularza dodawania kategorii?

Dodawanie książki

Code:
    Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: Access denied for user 'ODBC'@'localhost' (using password: NO) in C:\xampp\htdocs\rozdzial_28\funkcje_admin.php on line 201

Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: A link to the server could not be established in C:\xampp\htdocs\rozdzial_28\funkcje_admin.php on line 201
    Książka HTML podstawy nie mogła zostać dodana do bazy danych.

PowrĂłt do menu administratora

Dodawanie kategorii

Code:
    Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: Access denied for user 'ODBC'@'localhost' (using password: NO) in C:\xampp\htdocs\rozdzial_28\funkcje_admin.php on line 175

Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: A link to the server could not be established in C:\xampp\htdocs\rozdzial_28\funkcje_admin.php on line 175
    Kategoria "Elektronika" nie mogła zostać dodana do bazy danych.

Powrót do menu administratora

moja baza danych:
    Spoiler:

ksiazka_ka.sql
    Kod: sql
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

populacja.sql

admin.php
    Kod: php

dodaj_kat.php

dodaj_kat_form.php

dodaj_ksiazke.php

dodaj_ksiazke_form.php

edycja_kat.php

edycja_kat_form.php

edycja_ksiazki.php

edycja_ksiazki_form.php

funkce_admin.php

funkcje_bazy.php

funkcje_ksiazka_kz.php

funkcje_ksiazki.php

funkcje_prawid_dane.php

funkcje_uwierz.php

funkcje_wyswietl.php

funkcje_zamowien.php

indeks.php

kasa.php

logowanie.php

pokaz_kat.php

pokaz_kosz.php

pokaz_ksiazke.php

przetworz.php

usun_kat.php

usun_ksiazke.php

wylog.php

zakup.php

zmiana_hasla.php

zmiana_hasla_form.php

OBRAZKI POWINNY SIĘ ZNAJDOWAĆ W FOLDERZE: (obrazki) tam gdzie się znajdują wszystkie pliki c:xampp/htdocs/rozdzial_28/obrazki/

koszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQL

0 29
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #2 14 Wrz 2017 13:35
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Witaj.

Krzysiek...87! napisał:
    C:\xampp\htdocs\rozdzial_28\funkcje_admin.php on line 175
    C:\xampp\htdocs\rozdzial_28\funkcje_admin.php on line 201

Jak widać, błąd pochodzi ze 175 i 201 linijki pliku, którego nie zamieściłeś, zainteresuj się, jak wygląda właśnie tamten fragment kodu.

Tłumacząc same błędy - jedna z linijek głosi, że połączenie z bazą danych nie mogło zostać nawiązane, a druga - że dostęp jest zabroniony dla użytkownika ODBC bez hasła. Powinieneś sprawdzić, czy z bazą danych jest wszystko OK, czy taki użytkownik ma uprawnienia do zalogowania się do tej bazy - również wypadałoby zerknąć w logach błędów samej bazy, co się dzieje.

0
  • #3 14 Wrz 2017 14:11
    Krzysiek...87!
    Poziom 6  

Już są wszystkie pliki trochę ich było dlatego zajęło mi to trochę czasu.

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #4 14 Wrz 2017 14:48
    dt1

Kod jest, teraz wypada sprawdzić resztę, zgodnie z tym co pisałem - czyli bazę danych i możliwość połączenia się do niej oraz błędy w jej logu.

0
  • #5 14 Wrz 2017 14:57
    Krzysiek...87!
    Poziom 6  

Połączenie za bazą działa ponieważ mogę tak jakby kupić produkt z bazy danych mogę się zalogować jako administrator ale w menu administratora nie mogę dodać nowego produktu(po wypełnieniu formularza dodania nowej książki wyskakuje powyższy błąd) i nie mogę dodać nowej kategorii produktów(po wypełnieniu formularza dodania nowej kategorii wyskakuje wyżej przedstawiony błąd).

PO ZŁOŻENIU zamówienia w bazie jest dodany klient i jego zamówienie czyli połączenie w tym wypadku z bazą jest ale nie mogę jak już napisałem dodać za pomocą formularza nowego produktu(książki) i nie mogę za pomocą formularza dodać nowej kategorii.

DODAM ŻE PLIKI POCHODZĄ Z KSIĄŻKI

0
  • #6 14 Wrz 2017 19:02
    Prot
    Poziom 28  

Musisz kolego czytać te komunikaty PHP i sprawdzać co bezpośrednio powoduje te błędy we wskazanych liniach:

I w pierwszym i w drugim wypadku nie pobierana jest kwerenda z bazy MySQL.

Wg opisu
    Cytat:
    Access denied for user 'ODBC'@'localhost' (using password: NO)
    - wskazuje, że nie masz chyba usera "ODBC" w swojej bazie i w związku
    z tym nie masz tam dostępu. Albo ustawisz dostęp na roota (który na pewno jest :D) albo Admina czy innego zalogowanego usera.

Sprawdź w PHPMyAdmin jakich uprawnionych userów masz w swojej bazie.

0
  • #7 14 Wrz 2017 19:08
    dt1

Patrząc po ostatnich linijkach pliku, którym była tworzona baza:

to jeśli ten skrypt został bez jakiejkolwiek analizy po prostu uruchomiony, użytkownik powinien nazywać się ksiazka_kz i powinien używać hasła brzmiącego haslo do połączenia. Kolegi skrypty próbują się łączyć jako użytkownik ODBC i do tego bez hasła. To według komunikatu, bo według skryptu jest jeszcze nieco inaczej:

W tym przypadku łączymy się z localhostem (prawidłowo), ale już korzystamy z bazy jako użytkownik root (co nie jest bezpieczne, ale powinno działać) i identyfikujemy się hasłem ksiazkorama123 łącząc się do bazy książka_kz.

Jeśli hasło roota do bazy to ksiazkorama123, to teoretycznie takie połączenie powinno działać, mimo że to dość niebezpieczne podejście (do ćwiczeń może zostać, do ekspozycji takiego sklepu na zewnątrz już bym się bał).

0
  • #8 14 Wrz 2017 19:43
    Krzysiek...87!
    Poziom 6  

Rozumiem że muszę utworzyć jeszcze raz bazę danych z pliku SQL w którym powinna być taka zmiana?
    PLIK ORYGINALNY:
    grant select, insert, update, delete
    on ksiazka_kz.*
    to ksiazka_kz@localhost identified by 'haslo';

PLIK ZMIENIONY(w plikach jeszcze nie zmieniłem, czy tak powinno być zmienione?):
    grant select, insert, update, delete
    on ksiazka_kz.*
    to root identified by 'ksiazkorama123';

W mojej bazie jest też administarator(po zalogowaniu jako admin mogę dodawać produkty lub kategorie do sklepu) jako: admin hasło: admin

Proszę o pomoc w którym miejescu mam podmienić użytkownika: admin(lub użytkownika: root) i hasło: admin(lub hasło: ksiazkorama123)
    Moja baza danych tabela: admin kolumna: nazwa_uz kolumna: haslo , zaszyfrowane hasło(admin):

0
  • #9 15 Wrz 2017 21:02
    Krzysiek...87!
    Poziom 6  

Nadal wyskakuje taki błąd:

Dodawanie książki

Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: Access denied for user 'ODBC'@'localhost' (using password: NO) in C:\xampp\htdocs\rozdzial_28\funkcje_admin.php on line 201

Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: A link to the server could not be established in C:\xampp\htdocs\rozdzial_28\funkcje_admin.php on line 201

Dodawanie kategorii

Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: Access denied for user 'ODBC'@'localhost' (using password: NO) in C:\xampp\htdocs\rozdzial_28\funkcje_admin.php on line 175

Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: A link to the server could not be established in C:\xampp\htdocs\rozdzial_28\funkcje_admin.php on line 175
    Kategoria "Mechanika" nie mogła zostać dodana do bazy danych.

Powrót do menu administratora

PO ZA TYM BŁĘDEM WSZYSTKO DZIAŁA DODANE ZAMÓWIENIE WRAZ Z KUPUJĄCYM JEST DODANE DO BAZY PO DOKONANIU ZAKUPU

0
  • #10 15 Wrz 2017 21:20
    dt1

Powinien Kolega poszukać w kodzie, gdzie użytkownik jest ustawiony na sztywno na ODBC. W tych plikach, które Kolega zamieścił nie widać takiej definicji użytkownika, ale w komunikacie błędu jest wyraźnie napisane, że użytkownik ODBC nie ma uprawnień do połączenia z bazą.

0
  • #11 15 Wrz 2017 21:50
    Krzysiek...87!
    Poziom 6  

Nie znalazłem ODBC w kodzie poszukam jeszcze w w innych plikach kodu.
    Może problem jest w uprawnieniach bazy poniżej zdjęcia:
    koszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQL

0
  • #12 15 Wrz 2017 21:59
    dt1

Czytając błąd problem polega na tym, że próbuje się kolega bazie danych uwierzytelnić jako użytkownik ODBCz jakiegoś powodu. Jako że użytkownik ODBC nie ma uprawnień do tej bazy (a nawet może nie istnieje), zwracany jest błąd autoryzacji.

Więc tak, problem jest zdecydowanie w uprawnieniach.

0
  • #13 15 Wrz 2017 22:27
    Krzysiek...87!
    Poziom 6  

Jak mogę zmienić uprawnienia w bazie danych(rozumiem że w miejscu które przedstawiłem na powyższych zdjęciach)?

0
  • #14 15 Wrz 2017 22:35
    dt1

Ja tam bym na Kolegi miejscu próbował zrozumieć skrypt, który chce Kolega uruchomić, ale oczywiście można też dodać kolejnego użytkownika, do tego niezabezpieczonego hasłem i nadać mu wszystkie uprawnienia. To już wtedy do jednej prostej bazy będzie się Kolega łaczył korzystając naprzemiennie z kont root, admin, ksiazka_kz i jeszcze nam dojdzie ODBC :)

Przy okazji - z kontem odbc próbujemy się łączyć wtedy, gdy nie podamy jakiegokolwiek użytkownika. Biorąc pod uwagę, że próbujemy łączyć się z kontem ODBC i bez hasła - można się spodziewać, że gdzieś w kodzie jest próba połączenia się z bazą wcale nie używając konta ODBC, a po prostu nie podając niczego.

0
  • #15 15 Wrz 2017 22:51
    Krzysiek...87!
    Poziom 6  

Podałem zdjęcia bazy w miejscu dodania użytkownika, czy tak ma być? Co znaczy skrót ODBC , mam to wpisać jako nazwa nowego użytkownika ?
    koszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQLkoszyk na zakupy, dodawanie produktów dodawanie kategorii formularzem PHP MSQL

0
  • #16 16 Wrz 2017 16:46
    Prot
    Poziom 28  

Przejrzyj kolego w swojej instalacji plik php.ini w sekcji ODBC (Open Database Connectivity ) - jak Ci już wcześniej wyjaśniał dt1 prawdopodobnie masz tam ustawionego domyślnego usera na ODBC.

Łączność z bazą roboczą strony zapewnia mysql.php - sprawdź tam jak ten Twój skrypt realizuje połączenie z serwerem mysql, oraz jak masz ustawione pliki ini dla serwera MySQL :|

Jeśli myślisz o wyjściu z Twoim sklepem na zewnątrz (serwer zewnętrzny :D ) to ustawienie projektu na domyślnych userach bez hasła - to kardynalny błąd. :sm31:

0
  • #17 16 Wrz 2017 18:36
    Krzysiek...87!
    Poziom 6  

Nie mogę znaleźć pliku php.ini nie wiem gdzie on się znajduje ?

Nie tworze obecnie sklepu uczę się pisania stron www ale książka to nie kiedy za mało nie wszystko jest wyjaśnione i nieraz w książkach zdarzają się błędy a bez doświadczenia nie jest łatwo.
    Dodam że po uporaniu się z tym problemem mam zamiar stworzyć sklep internetowy oczywiście ma serwerze lokalnym na początek, nie wiem jakie problemy są z płatnościami, kartą itp. w obecnych plikach płatność kartą działa i zamówienie jest księgowane w bazie ale oczywiście to tylko serwer lokalny ciekawi mnie jak jest z płatnościami online na serwerach www itp. ?

0
  • #18 16 Wrz 2017 22:45
    dt1

Napisanie sklepu od zera nie jest łatwym zadaniem. Jeśli się dopiero zaczynasz uczyć programować to jeszcze kilka lat, a jeśli masz na to dużo czasu to może miesięcy i będziesz w stanie stworzyć jakiś niezawodny skrypt, który będzie spełniał jakieś tam wymagania stawiane sklepom internetowym.

Póki co radziłbym przyjrzeć się gotowcom - opencart, prestashop, magento i inne - bo po co wymyślać od nowa koło. Te skrypty po zainstalowaniu można w pełni spersonalizować, dołożyć moduły płatności itd. Pracowało nad nimi przez wiele lat wiele osób, więc powinny być już dopracowane.

A sama nauka programowania stron internetowych się Koledze przy tym temacie na pewno przyda, więc warto to zrobić (chociaż mam nadzieję, że zaczyna Kolega od podstaw, a nie od rozdziału 28, gdzie stawia się przykładowy skrypt na serwerze. Jeszcze jedna rzecz, której się trzeba nauczyć to obsługa Google, czy też innej wyszukiwarki wedle uznania. To nie jest złośliwość, ale pytanie o lokalizację PHP.INI nie wróży najlepiej (więc tutaj w ramach pierwszej nauki: wpisujemy w google jak wyszukiwać pliki na komputerze lub lokalizacja php.ini windows - warto spróbować, może zadziała, a jeśli nie - zmodyfikować zapytanie). W przypadku chęci nauki programowania, konfiguracji własnego serwera i towarzyszących im czynności z wyszukiwarką trzeba być na Ty (zanim pomyślisz, że masz pytanie, powinieneś je kończyć wpisywać w wyszukiwarce).

0
  • #19 18 Wrz 2017 10:34
    Krzysiek...87!
    Poziom 6  

Uczę się z książki rozdział po rozdziale, 28 rozdział (tworzenie koszyka na zakupy) to jeden z końcowych rozdziałów pozostało mi jeszcze tworzenie forum www i bezpieczeństwo stron internetowych.
    Dodam że wcześniej przerobiłem projektowanie stron www dla początkujących HTML CSS. Mam swoją stronę www.krzysiekpl87.cba.pl z działającą wyszukiwarką(wyszukującą zakładki na stronie, mapą dojazdu, w zakładce nowości w galerii jest umieszczony film, galeria obecnie jest martwa chociaż potrafię na obecną chwilę ją ożywić jest to moja pierwsza strona na serwerze www. Wcześniej kurs wordpressa ale obecnie nie mam swojego motywu ponieważ postanowiłem popracować nad zaznajomieniem się z językiem php.
    Mam zamiar tworzyć strony www takie jak wizytówki, foldery, portale, sklepy także wszystkie te strony w systemie cms wordpress itp.

PROSZĘ O POMOC W ZANALEZIENIU pliku php.ini

0
  • #21 18 Wrz 2017 20:48
    Krzysiek...87!
    Poziom 6  

Wydaje mi się że jest to ten plik na którego wskazuje strzałka na obrazku: (php ustawienia konfiguracyjne) jest to cały kod w kilku plikach:

0
  • #22 20 Wrz 2017 14:36
    Krzysiek...87!
    Poziom 6  

Wydaje mi się że chodzie o ten kod ale nie wiem co w nim:

0
  • #23 20 Wrz 2017 15:04
    szwagros
    Poziom 30  

Pokaż plik funkcje_admin.php

0
  • #24 20 Wrz 2017 15:12
    dt1

szwagros napisał:
    Pokaż plik funkcje_admin.php

Jest w spoilerze w pierwszym poście.

0
  • #25 20 Wrz 2017 15:21
    szwagros
    Poziom 30  

Faktycznie. Miałem wyłączony JS.
    :arrow: Krzysiek...87! zdecyduj się czy używasz rozszerzenia mysql czy mysqli.

0
  • #26 20 Wrz 2017 18:23
    Krzysiek...87!
    Poziom 6  

Czyli błąd polega na tym że w jednym pliku jest rozszerzenie mysql a w innym mysqli?
    Co muszę zmienić?
    np.:

w pliku funkcje_admin.php mysql_query jest prawidłowo, czy ma być mysqli_query?

Wycinek pliku funkcje_admin.php:

$wynik = mysql_query($zapytanie);
    if ((!$wynik) || (mysql_num_rows($wynik)!=0)) {
    return false;
    }

0
  • #27 22 Wrz 2017 19:00
    Krzysiek...87!
    Poziom 6  

Próbowałem przestawić mysql na mysqli ale nadal wyskakuje jeden błąd:

Dodawanie książki

Warning: mysqli_query() expects at least 2 parameters, 1 given in C:\xampp\htdocs\rozdzial_28\funkcje_admin.php on line 201

PO PRZESTAWIENIU na msql z powrotem są 2 błedy ale ten pierwszy z odbc na mysqli jak widać powyżej tego błędu z odbc nie ma:

Dodawanie książki

Proszę nadal o pomoc obecnie nie wiem co jeszcze można zmienić?

0
  • #29 22 Wrz 2017 19:28
    Krzysiek...87!
    Poziom 6  

Na powyższej stronie wszystko jest po angielsku a strony nie da się przetłumaczyć na polski.

Dodano po 3 [minuty]:

Tłumaczenie już działa sprubóję poszukać.

Dodano po 6 [minuty]:

Nie mogę znaleźć tego błędu.

0
  • #30 23 Wrz 2017 08:28
    szwagros
    Poziom 30  

Krzysiek...87! napisał:
    Na powyższej stronie wszystko jest po angielsku a strony nie da się przetłumaczyć na polski.

Przyzwyczajaj się. Niewiele osiągniesz w dziedzinie programowania bez przynajmniej rozumienia dokumentacji po angielsku. Translator w większości przypadków niestety wymięka.

0