Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mastercook ZBI073IT2 - Błąd grzania?

Grzesiek75 15 Wrz 2017 18:06 924 10
  • #1 15 Wrz 2017 18:06
    Grzesiek75
    Poziom 9  

Mam taką zmywarkę jak w temacie, która podczas pracy zagotowuje wodę i wyskakuje błąd "przegrzania". Po ponownym uruchomieniu pojawia się błąd "brak podgrzewania". Serwisant zabrał zmywarkę i nic nie znalazł (panel sterowania również był sprawdzany). Tu mam pytanie i proszę o wyrozumiałość! Gdzie w/w zmywarce jest jakieś zabezpieczenie, które wybija po przegrzaniu i można je ręcznie ustawić na prawidłową pracę zmywarki?

0 10
  • #2 15 Wrz 2017 19:51
    mrice
    Specjalista AGD

Model to nie czasem ZBI073IT2? Kolego, podaj numery serwisowe urządzenia. Jako zabezpieczenie powinien być termostat na grzałce, który w przypadku przegrzania wody się rozłączy, jest on zabudowany w jednej obudownie z czujnikiem NTC.

0
  • #3 15 Wrz 2017 21:06
    Grzesiek75
    Poziom 9  

Model dokładnie taki jak piszesz, zrobiłem fotkę modelu. Czy mógłbyś mi pokazać na jakiejś fotce, o który element chodzi?

0
  • #4 03 Paź 2017 18:48
    Grzesiek75
    Poziom 9  

Ktoś poratuje, gdyby jeszcze fotką to byłoby super?!

0
  • #5 12 Paź 2017 22:39
    mrice
    Specjalista AGD

Tak wygląda czujnik temperatury, który jest założony na grzałce. Srebrna część jest upchnięta w obudowę grzałki, biała część z kostkami jest na wierzchu. Jedna kostka to czujnik NTC przekazujący info do modułu o obecnej temperaturze (zmienna rezystancja) drugi to zabezpieczenie przed zagotowaniem. Po przekroczeniu bezpiecznego progu temperatury obwód zostanie rozłączony i grzałka nie będzie mogła być zasilana. Po pewnym czasie jak ostygnie załączy się ponownie.
    Jeśli przegrzewa to są następujące możliwości:
    - uszkodzony obwód czujnika NTC (czujnik / wiązka / moduł)
    - uszkodzenie sterowania grzałką (klejący się przekaźnik lub złe sterowanie przekaźnika na module)

2
  • #6 12 Paź 2017 22:57
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

mrice napisał:
    Po pewnym czasie jak ostygnie załączy się ponownie.

Ten się sam nie załączy ponownie. Trzeba zdjąć pokrywkę i nacisnąć w środku styk główny.

0
  • #7 13 Paź 2017 09:51
    Grzesiek75
    Poziom 9  

Wymieniłem przekaźnik na płycie sterującej, wyciągnąłem czujnik temp. i po zdjęciu pokrywki styki są rozwarte, oraz wcisnąłem skrajną nóżkę na mikrowyłaczniku (taki jak na foto) bez rezultatu tj. błąd F6 brak grzania.

0
  • #8 13 Paź 2017 18:53
    cezet

Grzesiek75 napisał:
    i po zdjęciu pokrywki styki są rozwarte

Przecież te styki główne ( grube przewody ) mają być zwarte bo grzałka jest połączano przez nie - szeregowo. Nie pomyl drugiej pary styków bo tam jest czujnik NTC.

0
  • #9 13 Paź 2017 19:19
    Grzesiek75
    Poziom 9  

Na 99% podpiołem wtyczki tak jak były, masz może schemat jak one mają tam być podpięte?!

0
  • Pomocny post
    #10 13 Paź 2017 21:19
    cezet

cezet napisał:
    Przecież te styki główne ( grube przewody ) mają być zwarte

Wtyczka po lewej stronie : biały gruby idzie na grzałkę , drugi niebieski gruby. Te styki termostatu mają być normalnie zwarte. Co więcej?

0
  • #11 13 Paź 2017 23:36
    Grzesiek75
    Poziom 9  

U mnie kable idą tak, ja już nic więcej nie wskóram, nie te progi. Dzięki za pomoc!
    Czy te styki mogę zewrzeć śrubokrętem i będą zwarte, czy tylko zawierają się dzięki impulsowi z czujnika?

0