Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Soundblaster X-fi - Podłączenie klawiatury muzycznej przez MIDI-in

20 Wrz 2017 09:28 1068 19
  • Poziom 7  
    Witam

Chcę podłączyć klawiaturę sterującą z wyjściem midi do karty Soundblaster X-fi ale BEZ panelu I/O, ( który to fizycznie już ma standardowe, 5-cio bolcowe gniazda midi in oraz out.)

Czy jest to możliwe ? Nie mogę znaleźć konkretnych informacji czy złącze 26 pinowe
    na śledziu karty zawiera piny midi - in oraz midi - out , czy też konieczny jest moduł
    I/O ...

pozdrowienia! Tida
  • Poziom 7  
    Dzięki - o to mi chodziło. Czyli najnormalniej w świecie jest wyprowadzony sygnał
    midi- in oraz midi-out.

Karty jeszcze nie kupiłem, ( chcę kupić używaną) ale koniecznie z prockiem DSP na pokładzie - czyli :
    SB0730 czyli Xtreme Gamer
    albo
    SB0460 czyli XtremeMusic
    albo
    SB0880, SB0670, SB0770, SB0772 ( doczytałem że jakakolwiek z radiatorem na procku ma DSP)

Karta miałaby generować w czasie rzeczywistym np.reverb - przy "graniu" samplami *.wav - sterowanym przez klawisz z wyjściem midi. Słowem mają to być organy w sensie player sampli = Hauptwerk. Miałem kiedyś kartę E-MU 0404 która też miała DSP i generowała efekty, no ale to inna półka była, dziś używaną taką można kupić za ok 150zł, pewnie porówywalna jakość samych przetworników, tyle że to troche inna koncepcja, bo E-mu ma 2 oddzielne wyjścia analogowe, a X-fi ma system dzwięku przestrzennego 5.1 czy tam 6.1.

Nie wiem czy jest soft do X-Fi, który mógłby generować taki np. reverb, ( bo sam Crystalizer to niewiele mi da )bo jeśli nie ma, to całą zaletą X-fi będzie jedynie niska cena używki, no i jeśli nie ma softu do efektów, to mogę kupić nawet kartę bez DSP...

Mam jeszcze pytanie o "szeregowe połączenie" midi:
    Czy mogę połączyć 2 klawiatury midi w sposób "szeregowy" tak, aby wykorzystać jedno wejście midi w karcie dzwiękowej ? Obrazek przedstawia transfer w odwrotnym kierunku, ale mi chodzi o ideę.

XSoundblaster X-fi - Podłączenie klawiatury muzycznej przez MIDI-in

Czy jednak tak to nie zadziała i trzeba każdą klawiaturę midi podłączyć do osobnego portu midi-in ?

pozdrowienia
  • Poziom 15  
    Witam,

To nie będzie działać ponieważ dwie lub więcej klawiatur na jednym wejściu MIDI będzie powodowało wystąpienie kolizji danych. Zresztą MIDI in jest przewidziane do obsługi tylko jednego urządzenia, przeważnie klawiatury sterującej bądź innych nadajników MIDI. Niestety standard nie umożliwia przyłączenia większej ilości nadajników, jak i w ogóle równoległego łączenia nadajników MIDI. Co do MIDI OUT - z założenia ma być obsługiwanych min. 16 kanałów i do celów łączenia urządzeń modułów, itp. przewidziano MIDI THRU, które łączy odbiorniki równolegle - nie szeregowo...

Pozdrawiam

tOri

P.S. jeżeli chcesz użyć dwóch klawiatur - zainstaluj w komputerze dwa wejścia MIDI - czyli, dwie karty dźwiękowe - to się da zrobić bez problemu.
  • Poziom 38  
    Witam
    troszke sie z kolega nie zgodze, dlaczego na MIDIin ma wystapic kolizja danych skoro poprawnie uzywane klawiatury sterujace nadaja na roznych kanalach.
    Mam u sebie przykladowa konfiguracje 2 klawiatur sterujacych jednym modulem dzwiekowym na roznych kanalach i kolzji nie obserwuje. Modul jest skonfigurowany do pracy na ronych kanalach niezaleznie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Witam,

No to proszę pomyśleć co się stanie gdy dwie klawiatury JEDNOCZEŚNIE wyślą szeregowy rzecz jasna ciąg danych na jedno wejście. Owszem sterujemy wieloma odbiornikami z jednego wielokanałowego nadajnika. Dlatego też MIDI THRU powiela równoległe do MIDI IN.

Protokół MIDI nie obsługuje kolizji tak jak CDMA - nie ma nośnej i tak dalej... ale zawsze może być tak że się mylę...

Pozdrawiam

tOri
  • Poziom 38  
    Witam,
    zgadzam sie kolega ma racje nie sprecyzowalem swojej uwagi, chodzi mi o uklad typu master-slave gdzie nie ma sytuacji wysylania jednoczesnego komend midi przez 2 urzadzenia. Czyli cos w stylu podzielonej klawiatury sterujacej, ktora mozna zastapic dwoma w ukladzie m-s.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Witam,

Jedynym wyjściem jest dobudowanie większej ilości wejść MIDI co nie jest trudne zwłaszcza, że i obsługa w różnych systemach jest stuprocentowa.

Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Witam,
    tak sie zastanawiam po co koledze kilka klawiatur sterujacych na tym samym wejsciu MIDI?
    Skoro konfiguracja prosta typu klawiatura sterujaca wysyla komendy midi do samplera na karcie muzycznej oraz ta sama karta jest jeszcze dodatkowym procesorem efektow.
    Moze prosciej poszukaj softwareowego samplera z wbudowanym procesorem efektow i masz 2 w 1 napedzisz to np. ubuntustudio i gotowe (w przeciwienstwie do okien obsluguje nawet satre i nietypowe karty dzwiekowe)
    Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    tida1 napisał:
    Czyli najnormalniej w świecie jest wyprowadzony sygnał
    midi- in oraz midi-out.

To są sygnały i/o ale nie ma tam interfejsu MIDI - nie możesz podłączyć się bezpośrednio
  • Poziom 7  
    viayner napisał:
    Witam,
    tak sie zastanawiam po co koledze kilka klawiatur sterujacych na tym samym wejsciu MIDI?

No więc niekoniecznie na jednym wejściu midi, ale mam "deficyt" wejść midi, więc pytałem o możliwość działania 2 klawiatur na jednym wejściu.

Docelowo mają być 4 klawiatury plus nożna( pedał basowy), więc potrzebuję 5-ciu oddzielnych interfejsów. Mam już przejściówkę midi-USB z 2 wejściami midi, więc brakuje mi jeszcze 3szt wejść midi. Soft to będzie Hauptwerk pod windows.

Kupię chyba jednak E-MU 0404, bo ma ciut lepsze parametry niż brana pod uwagę początkowo X-Fi, więc będę miał 3-cie wejście midi, a 2 pozostałe załatwię np. innym interfejsem midi - USB.

pozdrawiam!
  • Poziom 38  
    Witam,
    5 klawiatur sterujacych pod jeden modol dzwiekowy ktroym ma byc ta karta muzyczna ?
    Skoro szukasz tylko interface to kolejny na usb, albo tanie karty muzyczne jezeli masz miejsce czy jakis MIDI-bay ja mam np stary ale nadal ok opcode 64x.
    Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Tak, dokładnie - jeden moduł dzwiękowy - karta muzyczna

Tu jest link do Hauptwerka - programu obsługującego- jest to po prostu emulator organów piszczałkowych( kościelnych) gdzie dzwięk każdej ( każdej osobno !!!) piszczałki jest "odgrywany" jako osobny, zapętlony w sposób losowy sampel- plik *wav. Parę lat temu już miałem uruchomione organy - 2 klawiatury+pedał, teraz chcę zrobić "większy" instrument.

https://www.hauptwerk.com/

Od strony sprzętowej nie ma żadnych ograniczeń w ilości obsługiwanych klawiatur, możnaby złożyć kontuar organowy np. na 10 klawiatur + pedał. Inna sprawa to jest to, że jednocześnie i tak odzywa się max. ok. 12 sampli, bo jak policzymy palce wszystkie plus dwie nogi , no to tyle wychodzi... okazjonalnie można i więcej , ale to nic nie zmienia.
  • Poziom 38  
    Witam,
    nadal nie widze po co ci kilka klawiatur sterujacych ?
    standard MIDI obsluguje wszystkie 128 klawiszy a wiec 10 oktaw to wiecej niz pelna skala muzyczna.
    Dlaczego nie mozesz miec jednej klawiatury sterujacej tzw dzielonej na odpowiednie maualy, zniknie problem z wejsciami midi i dodatkowymi kartami.
    To ze klawiatury sa mechanicznie oddzielnymi urzadzeniami nie oznacza ze nadal nie moze to byc jedna klawiatura sterujaca z punktu widzenia elektorniki/MIDI.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Witam,

Wtrącę się bo chyba rozumiem o co chodzi. Jeśli ma być to symulator organowy to lepiej aby miał klawiatury zorganizowane fizycznie podobnie jak w oryginale bo gdy trzeba będzie zagrać na rzeczywistym instrumencie - może powstać delikatny problem - co zrobić z tymi ręcami ;-)

pozdrawiam

tOri

P.S. ...i nogami.
  • Poziom 7  
    Osobne interfejsy to konieczność, bo w takim instrumencie dochodzi kwestia tzw.
    połączeń manuałów tzn:

- man IV połączony z III
    - man III połączony z II
    - man II połączony z I
    i dalej
    - man IV połączony z pedałem
    ........

itp itd.

pozdrowienia!
  • Poziom 38  
    Witam,
    przepraszam ale nadal nie rozumiem, i tak nie zagrasz wiecej niz 128 nut ze skali muzycznej.
    Prosze wyjasnij mi roznice zastosowania jednej klawiatury sterujacej podzielonej na manualy 1,2,3,4 a 4 roznych klawiatur. Pomijam skomplikowanie ukladu. Jak wspomnialem jedna klawiatura zalatwi sprawe a to ze bedzie to fizycznie 4 manualy nie ma znaczenia jako sterownik bedzie to master+slave1+slave2+slave3+slave4.
    Ale wybor nalezy do ciebie.
    Pozdrawiam
    PS ok chyba rozumiem w czym problem ty nie szukasz klawiatury sterujacej do rozwiazania problemu a chcesz wykozystac to co masz.
  • Poziom 7  
    viayner napisał:
    Witam,
    ...
    Prosze wyjasnij mi roznice zastosowania jednej klawiatury sterujacej podzielonej na manualy 1,2,3,4 a 4 roznych klawiatur. Pomijam skomplikowanie ukladu. Jak wspomnialem jedna klawiatura zalatwi sprawe a to ze bedzie to fizycznie 4 manualy nie ma znaczenia ...
    PS ok chyba rozumiem w czym problem ty nie szukasz klawiatury sterujacej do rozwiazania problemu a chcesz wykozystac to co masz.

No więc jedna klawiatura na 128klawiszy ( nawet gdybym ją miał fizycznie) nie wystarczy jednak nawet na 2 klawiatury
    organowe ( po 61 klawiszy), nie mówiąc o 3 lub 4 manuałach. Teoretycznie mogłaby obsłużyć 2 klawiatury po 61 klawiszy, ale dochodzi jeszcze transpozycja - tu cały zakres klawiatury przesuwamy w górę lub w dół w zakresie np. +- 6 półtonów. To daje dla dwóch klawiatur łącznie 61+61+6+6+6+6 =146...

Ale to tylko takie akademickie rozważania :)

Jeszcze jednak kwestia - pokrewna tematowi:
    Decyzja zakupu karty zapadła = będzie to E-MU 0404, zamiast X-Fi( ta sama stajnia zresztą). Będę chciał wykorzystać zarówno wyjścia analogowe jak i cyfrowe ( są 2 analogowe mono + 2 cyfrowe) więc chcę zastosować tani konwerter np. taki:
    http://www.action.one.pl/sprzet-komputerowy-a...xial-spdif-na-2x-cinch-rca-ac5692-p-2019.html

Czy jakość takiego konwertera pozwoli cieszyć się dzwiękiem ? Bo chciałbym
    mieć b.dobrą jakość dzwięku...

pozdrowienia!
  • Poziom 38  
    Witam,
    Nie chce koledze przeczyc ale 146 = kolega zagra dzwieki spoza zakresu slyszalnego. 10 oktaw wlasnie pokrywa pelna skale muzyczna a te 146 to beda graly infra czy ultra dzwieki ? Rozumiem ze klawiatury moga na siebie zachodzic ale to nadal nie zmienia problemu.
    Widze ze mowimy roznymi jezykami. Sa klawiatury sterujace z mozlowscia podzialu na dowolne manualy, sa sterowniki z podobnymi mozliwosciami.
    Zycze sukcesow.
    Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Witam,
    Na organach stosujemy po kilka klawiatur ze względów praktycznych tj. ustawienia różnych brzmień na różnych klawiaturach. Na organach mamy w końcu wiele głosów. Na przykład organy w Smochowicach w Poznaniu. Mamy tam 51 głosów pogrupowane w 4 manuałach(klawiaturach "do rąk") i pedale (klawiaturze nożnej). Szafy organowe są rozmieszczone w czterech krańcach kościoła a więc mamy ogromne możliwości brzmieniowe. Dodam że kazda szafa o jeden manuał i część pedału. Oto te organy: youtube.com/watch?v=YhbSo7r-VBc

Zmiana manuałów: youtube.com/watch?v=414QUADSh98

Można też grać jedną ręką na jednym manuale i drugą na drugim np. w muzyce polifonicznej: youtube.com/watch?v=n246D-bJnLE

Mam nadzieję że pomogłem :)

Pozdrawiam, Bruno SQ3FSM