Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie 10 lokali do jednej anteny - jakie rozwiązanie polecacie?

ipro 22 Sep 2017 09:50 1095 18
    ipro
    Level 8  
    Witajcie,

Planuję podłączenie 10 lokali (5 budynków po 2 lokale każdy) do jednej antety zbiorczej z cyfrową naziemną. Budynki są usytuowane jeden za drugim, stąd optymalnym kosztowo rozwiązaniem byłoby chyba połączenie ich szeregowo. Antena na początku szeregu.

Rozważam następujące rozwiązanie:
    - na początku antena z przedwzmacniaczem i wzmacniaczem
    - dalej od wzmacniacza rozciągnięty pomiędzy 5 budynkami kabel ziemny RG-6 (CU 1,13mm) lub RG-11 (CU 1,63mm)
    - w każdym budynku odgałężnik pasywny pojedynczy; przelotowo kabel ziemny, na odgałęzieniu rozgałęźnik aktywny na dwa lokale (do gniazd)
    lub
    - w każdym budynku odgałęźnik pasywny podwójny; przelotowo kabel ziemny, odgałęzienia bezpośrednio na dwa lokale (do gniazd)

Kable do gniazd również RG-6 (CU 1,13mm).

Odcinki kabla ziemnego pomiędzy poszczególnymi budynkami to około 20m. W skrajnym punkcie od anteny do odbiornika - 100m.

Czy uważacie, że takie rozwiązanie może się sprawdzić? Ewentualnie, co byście zmienili? Jaki konkretnie osprzęt byłby godny polecenia?

Z góry dzięki za pomoc.
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Unikałbym podwójnego stopnia wzmocnienia, albo albo.
    Można by użyć, odpowiednio dobranych do lokalizacji względem nadajnika i topografii terenu, anten pasywnych i jednego wzmacniacza kanałowego z dobrym wzmocnieniem i dużym poziomem wyjściowym np. któryś z serii WWK:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Wzmac...e-przedwzmacniacze/Wzmacniacze-wielozakresowe
    i zastosować podwójne odgałęźniki z dobranym tłumieniem w zależności od odległości pomiędzy stopniami odgałęźnymi:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Pasyw...iltry/Odgalezniki/PCT-ITxW-xx-odgalezniki-PCT
    ipro
    Level 8  
    Rozumiem, dziękuję za odpowiedź.

TELMOR_PL wrote:
    Można by użyć, odpowiednio dobranych do lokalizacji względem nadajnika i topografii terenu, anten pasywnych i jednego wzmacniacza kanałowego z dobrym wzmocnieniem i dużym poziomem wyjściowym np. któryś z serii WWK:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Wzmac...e-przedwzmacniacze/Wzmacniacze-wielozakresowe

Czy tego typu wzmacniacz kanałowy jest wymagany w instalacji na 10 odbiorników, czy można zastosować zwykły przelotowy wzmacniacz liniowy (wzmocnienie powiedzmy 30 dB)?

TELMOR_PL wrote:
    i zastosować podwójne odgałęźniki z dobranym tłumieniem w zależności od odległości pomiędzy stopniami odgałęźnymi:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Pasyw...iltry/Odgalezniki/PCT-ITxW-xx-odgalezniki-PCT

Tego nie rozumiem... :-) To znaczy, że w każdym kolejnym budynku (wraz ze wzrostem odległości od anteny) należałoby zastosować odgałęźnik o innych parametrach?
    Adi01
    Level 19  
    Jeśli ma być cała dvb-t, to zacznij od dwóch anten pasywnych (jedna VHF i jedna UHF).
    Jak niby chcesz wyrównać poziomy poszczególnych mux'ów wzmacniaczem przelotowym :?:
    Robiłeś kiedyś takie instalacje odbiorcze :?:
  • Helpful post
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Odpowiadam:
    1. Ponieważ sygnał będzie "zbierany" z kilku anten np. VHF+UHF,+FM-UKF i nadajników o różnych poziomach nadawania nie mamy pewności, czy poziomy tych sygnałów będą m/w podobne. Zgodnie ze sztuką przed sumą sygnałów należy ich poziomy wyrównać. Wzmacniacz liniowy szerokopasmowy zawsze wzmocni o tyle samo każdy poziom co może skutkować przesterowaniem któregoś z nich i kłopoty.
    Zaletą wzmacniaczy kanałowych jest to, że możemy precyzyjnie ustawić odbierany kanał/częstotliwość (MUX) wstępnie eliminując zakłócenia przed ich wzmocnieniem, wyregulować poziomy poszczególnych sygnałów, a potem zsumować i wzmocnić wszystkie jednocześnie.
    Do tego niektóre ze wzmacniaczy kanałowych mają wbudowaną tzw. prekorekcję wzmocnienia ze względu na różne tłumienności kabla w zależności od częstotliwości. Im wyższa częstotliwość tym większe tłumienie. Wzmacniacze te wzmacniają "różnie" tzn. bardziej częstotliwości wyższe, mniej niższe (nachylenie charakterystyki) aby na "końcu" kabla były równe wzmocnienia.
    2. Tak, należy zastosować odgałęźnik o innym tłumieniu w celu wyrównania poziomów aby na wyjściach do gniazd były te same/porównywalne wartości
    Ze względu na tłumienność kabla (np. dla TT-113 CU tłumienność dla pasma UHF przy 862MHz to wartość ok. 20-22dB na 100m) należy odpowiednio dobierać tłumienia odgałęzień począwszy od większych - korygując w dół tłumienie kabla na danym odcinku pomiędzy odgałęzieniami.
    ipro
    Level 8  
    Adi01 wrote:
    Jeśli ma być cała dvb-t, to zacznij od dwóch anten pasywnych (jedna VHF i jedna UHF).
    Jak niby chcesz wyrównać poziomy poszczególnych mux'ów wzmacniaczem przelotowym

TELMOR_PL wrote:
    1. Ponieważ sygnał będzie "zbierany" z kilku anten np. VHF+UHF,+FM-UKF i nadajników o różnych poziomach nadawania nie mamy pewności, czy poziomy tych sygnałów będą m/w podobne. Zgodnie ze sztuką przed sumą sygnałów należy ich poziomy wyrównać.

Interesuje mnie obecnie tylko VHF i UHF. Myślałem o tego typu antenie - TVA 502 Vivanco. Czy to coś zmienia w zagadnieniu?

Adi01 wrote:
    Robiłeś kiedyś takie instalacje odbiorcze

Nie.

Wracając jeszcze do kwestii kabla ziemnego - sądzicie, że w tym przypadku i na tym odcinku wystarczy RG-6 (CU 1,13mm), czy trzeba raczej zainwestować w RG-11 (CU 1,63mm)? W przypadku tego drugiego (RG-11) nie będzie problemów w związku z przepuszczeniem go przelotowo na tym dystansie przez 5 odgałęźników?
  • Helpful post
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Ja bym zastosował TT113 CU. Z RG11 będzie o tyle kłopot, że będziesz musiał zastosować przejściówki na złącza a tam tez się traci na sygnale. Przy 100m zyskujesz ok. 4dB co możesz zgubić na przejściach. Źle zarobiony kabel i kiepskie złącze to strata od 0.2 do 0.8 db - wszystko zależy od kultury instalacji.
    Antena TVA 502 Vivanco to tylko UHF - pasywna - ale jakieś bzdury piszą o "wzmocnieniu pasywnym" 28dB. To jakieś nieporozumienie. Trudno powiedzieć o właściwym wyborze bo nie znam dokładnej lokalizacji.
    ipro
    Level 8  
    TELMOR_PL wrote:
    Antena TVA 502 Vivanco to tylko UHF - pasywna - ale jakieś bzdury piszą o "wzmocnieniu pasywnym" 28dB. To jakieś nieporozumienie. Trudno powiedzieć o właściwym wyborze bo nie znam dokładnej lokalizacji.

Jarosławiec, woj. zachodniopomorskie. Najbardziej kompletny w okolicy wydaje się być "Koszalin - Gołogóra".
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Masz do Gołogóry ok.60 km. Nadajnik po 100kW. Jesteś w zasięgu choć nie znam topografii.
    Byłem w Jarosławcu nie raz. Trochę tam pofałdowany teren, zależy gdzie będzie umieszczona antena. Twój wybór to antena kierunkowa - musi "widzieć" nadajnik bez żadnych przeszkód. Trzeba ją precyzyjnie nastawić na jego kierunek. Jak zgubi główna wiązkę straci połowę mocy.
  • Helpful post
    Adi01
    Level 19  
    ipro wrote:

Interesuje mnie obecnie tylko VHF i UHF.

Do Mux 8 pomyśl o czymś w rodzaju Buro CA-RTV6.
  • Helpful post
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Antena Buro CA-RTV6 jest ok. ma dobry zysk ale nie wiem tylko jak z zasięgiem. Z map wynika, że niby jesteś poza (VHF). Nie przejmowałbym się jednak zbytnio bo to orientacyjne wskazania.
    Jak nie sprawdzimy to się nie dowiemy.
    ipro
    Level 8  
    Panowie, czyli podsumowując - potwierdźcie proszę lub poprawcie mnie.

Żeby ogarnąć tam UHF i VHF (w miarę zasięgu), musiałbym zastosować:
    1a. antenę kierunkową jakąś combo (np. Opticum AX 1000+ Combo) już z wbudowanym symetryzatorem, filtrem LTE itd... + wzmacniacz, opcjonalnie wzmacniacz kanałowy;
    lub
    1b. antenę kierunkową UHF (np. TVA 502 Vivanco) + antenę kierunkową VHF (np. Buro CA-RTV6), do tego zwrotnica + wzmacniacz, opcjonalnie wzmacniacz kanałowy (z wbudowaną zwrotnicą);
    2. dalej kabel RG-6 (np. TRISET-113 PE żelowany);
    3. w każdym budynku podwójne odgałęźniki dobierając tłumienność odgałęzień wraz z odległością (żeby finalnie na każdym odgałęzieniu w każdym z budynków mieć zbliżony poziom sygnału);
    4. na odgałęzieniach kabel RG-6 (np. TRISET PROFI 120dB klasa A++ 1,13/4,80/6,90) i dalej już do poszczególnych odbiorników.
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Perfekcyjnie zrozumiał kolega... wybór należy do Ciebie a niepotrzebne skreślić :D
    Inna opcja to:
    Antena UHF T-rbo-T 20: https://www.telmor.pl/pl/Katalog-produktow/An...T-urbo-T-20-21-60-LTE-antena-kierunkowa-DVB-T
    Antena T-urbo-T V: https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anten...AB/T-urbo-T-V-antena-kierunkowa-VHF-DVB-T-DAB
    a zamiast zwrotnicy: https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anten...wrotnice-pasmowe/ZWR-210DC-zwrotnica-antenowa
    wzmacniacz:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anten...-ULTRA-JET-mikrowzmacniacz-abonencki-masztowy
    lub kanałowy wielozakresowy z rodziny WWK:
    Pamiętaj jednak, że musisz wyjść na początku z dużym sygnałem by móc go popędzić na ponad 100m.
    ipro
    Level 8  
    TELMOR_PL wrote:
    Perfekcyjnie zrozumiał kolega... wybór należy do Ciebie a niepotrzebne skreślić

Odświeżę trochę temat, ponieważ jestem już na etapie wykonawstwa.

Policzyłem sobie całą kaskadę odgałęźników, dobierając tłumienność i zrodziło mi to kilka pytań:

1. Przy 4 odgałęźnikach w szeregu, uwzględniając tłumienie odcinków kabla pomiędzy odgałęźnikami, wychodzi mi na poszczególnych odbiornikach różnica w stracie rzędu 5 dB (między najbliższymi i najdalszymi odbiornikami). Czy to będzie ok, w sensie wyrównania poziomu sygnału?

2. Strata od źródła (antena + wzmacniacz) do odbiorników mieści się w zakresie 29,0 - 34,9 dB. Czy to jest wartość akceptowalna? Zdaję sobie oczywiście sprawę, że to zależy od poziomu początkowego, natomiast przyjmijmy dobre parametry sygnału na wejściu.

3. Na samym początku instalacji (od razu za anteną / wzmacniaczem) mam rozgałęzienie (separacja na dwie podsieci), które jest niesymetryczne z racji różnicy w długościach przewodów biegnących "w lewą i w prawą stronę" instalacji. W jedną stronę około -7 dB, w drugą najwyżej -1 dB. Jakie rozwiązanie byście polecili, żeby w tym miejscu wyrównać poziomy sygnałów? Myślałem o odgałęźniku jednokrotnym, żeby jedną stronę wypuścić przez OUT (-2,5 dB) a drugą przez TAP (-8 dB), ale czy takie rozwiązanie będzie właściwe? Może zwykły rozgałęźnik z dołożonym z jednej strony tłumikiem?
    TELMOR_PL
    Level 32  
    -7dB na kablu koncentrycznym dla DVB-T (górnej części pasm UHF) to jakieś 40-45m.
    Czy aby na pewno tyle? -1dB to ok. 5m.
    ipro
    Level 8  
    Dystansowo wychodzi 35m w jedną stronę i niecały 1m w drugą.

Czyli odpowiednio, na starcie mam -6 dB oraz -0,2 dB w każdą ze stron na samym przewodzie. To bym potrzebował wyrównać, jednocześnie dokładając jak najmniejszą stratę.
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Po ile gniazd przewidujesz tzn. co będzie na końcu tych kabli... po pięć symetrycznie?
    Fajne by było gdyby Kolega narysował całą sieć, co w ostateczności wybrał i jak to wygląda w kwestii odległości poszczególnych gniazd w odgałęzieniach.
    ipro
    Level 8  
    TELMOR_PL wrote:
    Po ile gniazd przewidujesz tzn. co będzie na końcu tych kabli... po pięć symetrycznie?
    Fajne by było gdyby Kolega narysował całą sieć, co w ostateczności wybrał i jak to wygląda w kwestii odległości poszczególnych gniazd w odgałęzieniach.

Oczywiście - załączam. Komponent, o którym piszę w punkcie nr 3, oznaczyłem na schemacie jako "coś".

Podłączenie 10 lokali do jednej anteny - jakie rozwiązanie polecacie?
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Ok, wszystko jasne. Można użyć odgałęźnika z serii PCT 1W-08 to się w miarę wyrówna.
    Ja bym się jednak zastanawiał nad użyciem dwóch niezależnych anten pasmowych i bardziej profesjonalnego wzmacniacza kanałowego. Ten "kikucik" VHF w wybranym COMBO to trochę za mały, to po pierwsze. Po drugie, odległość do nadajnika nie jest mała, lokalizacja raczej trudna (teren pofałdowany), nawet przy nadawaniu na tych samych mocach poszczególnych MUX-ów do anteny dotrą one znacznie zróżnicowane. Trzeba je wyrównać, zsumować i dopiero odpowiednia (znacznie) wzmocnić. tego nie uzyskasz wzmacniaczem WSS.