Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant ecoTEC plus i przegrzana woda w zasobniku

22 Paź 2017 18:40 1860 13
  • Poziom 13  
    Witam
    Mój zestaw to jednofunkcyjny, kondensacyjny kocioł ecoTEC plus z regulatorem multimatic VRC 700 oraz zasobnik cwu Solter 150 PW1.

Urządzenia są jeszcze na gwarancji. Poprzedni sezon polegał na suszeniu domu po remoncie.

Teraz mieszkając już w budynku zauważyłem że kocioł przegrzewa czasem wodę w zasobniku. Mam stała zadaną temp. cwu na 38 stopni a często zdarza że kocioł podgrzewa wodę do grubo ponad 40 stopni. Są sytuacje kiedy z kranu płynie parująca woda, która parzy w ręce. Dzieje się tak zwykle wieczorami podczas kolejnych kąpieli.
    Sprawdzam wtedy temperatury i co się okazuje:
    - na zewnętrznym termometrze zasobnika widzę temp. ok 44-45 stopni
    - w menu regulatora odczytuję 32 stopnie jako temperatura rzeczywista zasobnika,
    - kocioł zaczyna dogrzewanie i podnosi temp. wody jeszcze wyżej.

Po jakimś czasie temp. podawana przez regulator podnosi się i wynosi czterdzieści kilka stopni.

Czy układ może mieć aż taką bezwładność? Czy to kwestia rożnych producentów poszczególnych urządzeń?

Układ tak ma działać? czy może istnieć problem z czujnikiem temp. kotła zamontowanym w zasobniku?

Po rozmowie telefonicznej z serwisem dostałem info że zasobnik nie firmowy i sytuacja jest raczej normalna. Poza tym woda w zasobniku na różnych poziomach ma różne temp.

Jakie mają zdanie inni fachowcy?
  • Specjalista Automatyk
    Kolego sprawdz ustawienie czujnika temp. w zasobniku.
    Im niżej jest tym u góry temp. będzie wyższa. Pamiętaj jeszcze o histerezie samego sterowania jak i funkcji legionelli.
    Pozdr. Daro
  • Poziom 13  
    Bakterie wyłączone.

Cytat:
    Kolego sprawdz ustawienie czujnika temp. w zasobniku.

Ja go nie ustawiam jedynie odczytuję podawane wartości na regulatorze. Co masz na myśli?

Cytat:
    Im niżej jest tym u góry temp. będzie wyższa.

Czujniki temp. w zasobniku umiejscowione są w okolicy połowy zbiornika. Termometr od zasobnika jest z przodu. Czujnik kotła jest z tyłu ok. 25 cm niżej od pierwszego.
    Vaillant ecoTEC plus i przegrzana woda w zasobniku
  • Specjalista Automatyk
    Jeżeli masz w połowie, a temperatura zadano to 45 stopni to możesz się spodziewać u góry temp. duże wyższej.
  • Poziom 13  
    Chyba się nie rozumiemy.

U mnie od samego początku temp. zadana wynosi 38 stopni. Nie zmieniam jej.
    Problem polega ze wskazaniami temperatury z punktów RT i CT.
    Termometr zbiornika (punkt RT) pokazuje moim zdaniem zawsze rzeczywistą temp. a w punkcie CT niejednokrotnie temperatura jest dużo niższa.

Dla przykładu:
    RT w czasie większego zużywania wody pokazuje aktualną temp. wody jako 42 stopnie (chwilę wcześniej kocioł podgrzewał zasobnik bo miał miejsce ubytek wody).
    W tym samym czasie idę z kotłowni do regulatora w pomieszczeniu i odczytuje temp. rzeczywistą mierzoną przez czujnik kotła w puncie CT. Pokazuje 32 stopnie.
    Zadana temp. cały czas jest stała i wynosi 38 stopni. Kocioł załącza podgrzewanie i dobija temperaturę w zasobniku na ok. 50 stopni ponieważ uważa że jest za zimna. Z kranu leci bardzo gorąca woda.

Czy tak ma być? Czy to normalne zjawisko? Czy może np. czujnik jest uszkodzony? Histereza kotła w przypadku cwu ma wynosić 5 stopni (info z serwisu).
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.

1. Czy czujnik dobrze przylega wewnątrz do tulei pomiarowej zbiornika.
    Może być tak, że czujnik źle przylega, i nagrzewa się z opóźnieniem, co daje dużą bezwładność, i taki efekt. Często czujniki mają dodatkową sprężystą blaszkę w komplecie, aby były dociskane i przylegały do tulei.

2. Jeśli wężownica zbiornika jest zasilana od góry, a powrót do kotła jest z dołu wężownicy, to takie objawy są dosyć typowe. Dlatego ja zwykle zasilam wężownice od dołu, co daje dużo większy komfort CWU, oraz dużo bardziej stabilną temperaturę. Są marki kotłów, w których zalecają zasilanie wężownicy od dołu, bez względu na to, jak podaje producent zbiornika. Oczywiście są sytuacje, gdzie takie zasilanie nie jest zalecane, ale to inna bajka.

Pozostaje jeszcze histereza, która będzie powodowała wachania temperatury w zbiorniku, ale objawy opisane przez autora tematu, pasują do powyższych punktów.

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Dziękuję. Sprawdzę jeszcze przyleganie czujnika.

Wszystko jednak wskazuje na to, że to normalne zachowanie mojego układu.

Tak na marginesie jaką temp. wody w zasobniku należy uważać za optymalną? Ile zadajecie?
    Witam.

Ja mam wężownicę w zasobniku zasiloną od dołu, czujnik dobrze przylega (podparty do ściany tulei sprężystą blaszką), histereza 5°C, i mam temperaturę bardzo stabilną, bez względu na to, ile wody się pobiera, i jak często.
    Też już kilka razy przerabiałam podłączenie wężownicy u klientów, właśnie ze względu na duże wahania temperatury, i po przeróbce było nieporównywalnie lepiej.
    Jaki masz dokładnie zbiornik (marka, model)? Czy ten na rysunku z trzeciego postu, to dokładnie ten?

babarek napisał:
    Tak na marginesie jaką temp. wody w zasobniku należy uważać za optymalną? Ile zadajecie?
    Klienci nastawiają bardzo różnie. Mam takich co nastawiają najniższą możliwą (w niektórych kotłach jest to nawet poniżej 30°C), i twierdzą że jest jeszcze za ciepła, a ja wkładam rękę, i dla mnie jest zimna, a inni nastawiają na maksimum (nawet ponad 60°C), i twierdzą że jest jeszcze dla nich za chłodna, podczas gdy ja nie jestem nawet przez chwilę utrzymać w tym ręki.
    Tak więc jest to rzecz gustu.
    Ja mam ustawione na około 45°C żeby była na wypływie, chociaż do kąpieli to i tak za ciepła, ale poniżej tego, źle się zmywa tłuste naczynia.
    Oczywiście im niższa temperatura, tym mniejsze zużycie paliwa na jej podgrzew i podtrzymanie wygrzanego zbiornika, a więc bardziej ekonomicznie.

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Tak mam dokładnie ten zasobnik którego budowę pokazałem w poprzedmich postach: Solter 150 PW1.

Co zwykle przerabiasz? Bez przeróbki sytuacja się nie zmieni?
    Witam.

Pytanie o zasobnik po to, aby zorientować się, jak jest usytuowany czujnik temperatury względem wężownicy. W tym zasobniku jest rozsądnie, bo bywa że jest na wysokości dosłownie pierwszego zwoju wężownicy od jej dołu, a wtedy z racji takiego usytuowania, przegrzewy są normą.

Przeróbka polega na zamianie miejscami rur dołączonych do wężownicy, tak aby gorąca woda wchodziła do wężownicy u jej dołu, a schłodzona wypływała z góry wężownicy. Wtedy najintensywniej grzeją dolne zwoje wężownicy w zbiorniku, a nie górne, przez co lepiej jest dogrzewana chłodna woda wpływająca do zbiornika od dołu, a mniej jest wygrzewana ciepła woda znajdująca się w górnej części zbiornika. W efekcie temperatura w zbiorniku jest stabilniejsza.

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Czy możesz napisać na moim przykładzie jak zmieniłbyś podłączenia zasobnika na schemacie. Co i do którego wejścia na zbiorniku podpinasz wprowadzając zmiany?
  • Poziom 22  
    Kocioł kondensacyjny więc warto się zastanowić bo kosztem komfortu cwu pogarszamy warunki pracy kotła.
    Witam.
    Kolego babarek, przeróbka polega na zamianie miejscami rur dołączonych do zasobnika, opisanych na rysunku czerwonym kolorem jako WE oraz WY, tak aby gorąca woda z kotła wchodziła do drugiego przyłącza zasobnika od jego dołu opisanego WY, a wracała do kotła z drugiego od góry przyłącza opisanego WE.
    kz61 napisał:
    Kocioł kondensacyjny więc warto się zastanowić bo kosztem komfortu cwu pogarszamy warunki pracy kotła.
    Masz kolego rację, ale nie do końca. Przeważnie parametry pracy wymiennika (wężownicy) w zasobniku, a więc i kotła są na tyle wysokie, że kocioł w zasadzie nie kondensuje podczas podgrzewu CWU, lub kondensuje symbolicznie, więc straty z tym związane są symboliczne.
    Nie wiemy, jaki kocioł dokładnie posada autor tematu (podejrzewam że VC256/5-5), to w tym przypadku też pewnie tak jest, bo wężownica tego zasobnika ma moc około 24,4 kW, przy podaniu wody o temperaturze 80°C, i temperaturze wody użytkowej 45°C, a przy temperaturze wody użytkowej 60°C, moc wężownicy jest już tylko 21,3kW.
    Więc przy takich parametrach, ciężko mówić o kondensacji.
    Tak naprawdę przy mocy kotła 25kW (lub więcej), powinna zostać ograniczona moc kotła na potrzeby podgrzewu zasobnika CWU, tak aby nie przekraczała mocy wężownicy zasobnika.
    Chyba że autor tematu ma kocioł o mocy 14kW.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Tak naprawdę przy mocy kotła 25kW (lub więcej), powinna zostać ograniczona moc kotła na potrzeby podgrzewu zasobnika CWU, tak aby nie przekraczała mocy wężownicy zasobnika.

Tak też zrobiłem. Ograniczyłem moc kotła dla CWU oraz maksymalną temperaturę do ogrzewania CWU. Wydaje się że nie przegrzewa już tak często.

Dzięki.