Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zamienić prąd stały na prąd zmienny i zmniejszyć napięcie?

25 Paź 2017 18:55 2811 12
  • Poziom 4  
    Witam! Na wstępie powiem, iż jestem zielony w tematach elektryki. Mam taki problem, iż chciałbym zamienić prąd stały na prąd zmienny. Nie wiem jak to zrobić i proszę o dogłębne wytłumaczenie co i jak zrobić. Mam dwa kable z prądem stałym o napięciu koło 320 V (czy coś takiego) załóżmy 300 V żeby było łatwiej, kable + i - I co zrobić żeby prąd wyjściowy był jak w gniazdu - 230V i inne moce i apery i te sprawy? Z góry dziękuję za pomoc.
    SPROSTOWANIE W KOMENTARZACH

PRZEPRASZAM GUYS ŹLE PRZELICZYŁEM kV ( już jest wszystko dobrze)

Dobra, nie wiedziałem, że to aż takie niebezpieczne, załatwie fachowca. Dziękuję wszystkim za pomoc! Trzymajcie sie ciepło chłopaki!
    TEMAT ZAKOŃCZONY
  • AdexAdex
  • Poziom 12  
    Ogólnie patrząc będzie potrzeba impulsowania ładunku czyli jakiś przerywacz i transformator jako główny zestaw. Jednak trzeba będzie zadbać tez o bezpieczeństwo.
    Jednak kluczowa kwestia Skąd takie napięcie masz zamiar pobierać no i fakt, ,że jest to napięcie wykraczające ponad standardowe uprawnienia kwalifikacyjne SEP E.
    Bez wiedzy na temat BHP oraz podstawach elektryki czyli najlepiej przeszkoleniu się pod kątem tej kwalifikacji, dla własnego i ewentualnych użytkowników bezpieczeństwa nie powinieneś się za to zabierać.
    Tyle tak pobieżnie ode mnie, a więcej wspomogą koledzy z nieco większym doświadczeniem w energetyce szczególnie Ci z Kwalifikacji na wyższe napięcia.
  • AdexAdex
  • Poziom 33  
    Coś mi to wygląda na zasilanie elektrowozu ? Zgadłem? Potwierdzam to co mówi Mastereg i powiem tak: jest na to kilka patentów ale chyba nie powinienem ich ujawniać.....
  • Poziom 4  
    Mastereg
    Dziękuję za odpowiedź. Oczywiście mogę w każdej chwili odłączyć prąd, więc w kwestii bezpieczeństwa nie muszę się martwić.

Dodano po 3 [minuty]:

Ladamaniac
    Dziękuję za odpowiedź.
    Nic z tych rzeczy. Ojciec odchodząc zostawił mi powiedzmy... swoją pracownię. Akturat te 3200V to najmniejsze możliwe napięcie, bo jest ich kilka. O opłacalność się nie martwie, chciałbym tylko jakoś zużytkować ten prąd.

Dodano po 4 [minuty]:

Jaszczur1111
    Dziękuję za odpowiedź. Przeczytaj moją odpowiedź powyżej do kolegi.

• Poziom 28  
    Ja apeluję do rozsądku autora - przy braku wiedzy lepiej nie ruszać nawet tego tematu. Chyba, że mowa o jakimś zabawkowym generatorze o znikomej wydajności prądowej. Jeśli jednak nie, to zostawić temat fachowcom którzy na miejscu , OSOBIŚCIE, mając wiedzę, narzędzia, doświadczenie i uprawnienia zrobią co trzeba. 3000V DC to w żadnym wypadku nie są żarty i brak tam miejsca na jakąkolwiek pomyłkę czy fuszerkę.

Prosiaczysko napisał:
    Oczywiście mogę w każdej chwili odłączyć prąd, więc w kwestii bezpieczeństwa nie muszę się martwić.

A to jakiś żart, prawda? Czy widziałeś kiedyś na własne oczy ( lub chociaż na filmiku ) co potrafi 3000V DC z sieci trakcyjnej ? Ba, nawet jeśli to tylko 30mA, to nie jest to zabawa dla kogoś kto
    Prosiaczysko napisał:
    iż jestem zielony w tematach elektryki
  • Poziom 4  
    Zster
    Dziękuję za odpowiedź.
    Napisałem przecież, że mogę prąd odłączyć mam pokazane, że prądu nie ma. Wiele razy dotykałem tych przewodów (oczywiście przy wyłączonym zasilanu) i nic się nie działo. Chciałbym wykorzystać ten prąd bo szkoda, żeby sie zmarnował.

• Poziom 28  
    Prosiaczysko napisał:
    Zster
    Dziękuję za odpowiedź.
    Napisałem przecież, że mogę prąd odłączyć mam pokazane, że prądu nie ma. Wiele razy dotykałem tych przewodów (oczywiście przy wyłączonym zasilanu) i nic się nie działo. Chciałbym wykorzystać ten prąd bo szkoda, żeby sie zmarnował.

To nic nie zmienia. Zamiana DC na AC przy takim napięciu nie jest trywialnym zadaniem nawet dla kogoś, kto ma jakąś wiedzę z zakresu elektroniki. ( choć nadal nie wiadomo o jakich mocach rozmawiamy ) . Jak sam mówisz, nie masz wiedzy z zakresu elektryki a tu nie chodzi tylko o bezpieczeństwo podczas montażu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania.
    Sam nic nie zrobisz prócz kupna dedykowanego rozwiązania - np. przetwornicy DC/AC do zastosowań kolejowych. Skontaktuj się z firmą MEDCOM - dobiorą rozwiązanie choć cena powali Cię z nóg.
  • Poziom 12  
    I to jest podstawowy błąd, zawsze powinieneś brać pod uwagę, że zabezpieczenie może zawieźć i prąd na przewodzie się pojawi. Napięcie 3k Volt zaś jest od razu nieodwracalnie śmiertelne. Napięcie między fazowe wypala tkanki a co dopiero niemalże 10krotność tej wartości.
    Złota zasada każdej dziedziny jeśli nie masz pojęcia nie bierz się ,żeby nie zrobić krzywdy i szkody ani sobie ani innym. Bezpieczeństwo zaś przy prądzie to rzecz święta i nie sprowadza się do użycia wyłącznika instalacyjnego itp zabezpieczeń a znacznie szersza dziedzina chroniąca życie.
    Ponadto nadal nie powiedziałeś co jest źródłem takiego napięcia. Ogólna informacja powiedzmy że pracownię, jest raz niedokładna a dwa budzi ogromne wątpliwości czy to nie jest kit.
    Jak też widzisz Każdy z nas powyżej doradza Ci aby bez pojęcia nie łapać się takich napięć.Zwróć na to uwagę i zlec to komuś, kto ma pojęcie lub najpierw wyedukuj się w tym temacie przechodząc kurs kwalifikacyjny SEP na odpowiednie napięcia. Nie zdajesz sobie sprawy z niebezpieczeństwa na jakie narażasz się robiąc cokolwiek w instalacji elektrycznej a szczególnie takim napięciu, a już najbardziej nie mając o tym pojęcia.
  • Poziom 12  
    Dobrze. Napięcie jest faktycznie niższe, jednak nadal niebezpieczne.Nie mając uprawnień SEP i potrzebnej wiedzy lepiej sam przy takim napięciu nie dłub i nie narażaj się.Jeśli to tak istotne to naprawde elektryk nie weźmie za to ogromnej sumy a bez narażania nikogo zrobi porządnie zgodnie z zasadami.

• Poziom 28  
    320V DC to także nie jest napięcie do zabawy dla kogoś bez wiedzy. I także nie dostaniesz żadnego gotowego przepisu jak zrobić to, co chcesz zrobić. Ponadto - nie podajesz podstawowego parametru - mocy źródła tego napięcia.
    I czy jesteś na 100% pewien, że jest to napięcie stałe ?
    Moja rada - pogadaj z kimś kto montuje fotovoltaikę. Niech doradzi i zamontuje Ci inwerter "solarny" ( pracują przy 360V DC ) .