Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie Atmel 89S52 przez AEC_ISP i port równoległy

tida1 26 Paź 2017 20:14 552 5
  • #1 26 Paź 2017 20:14
    tida1
    Poziom 6  

Witam

Chcę zaprogramować ( pierwszy raz) Atmel 89S52 za pomocą
    „aec_isp.exe” przez port paralel - stąd pewnie banalne pytanie - czy mogę programować "goły" układ czy też musi być połączony kwarc plus 2 kondensatory jak na rysunku ? A może jeszcze jakieś połączenia są konieczne ?

Programowanie Atmel 89S52 przez AEC_ISP i port równoległy

pozdrowienia! Tida

0 5
  • #2 27 Paź 2017 17:11
    badyl00
    Poziom 24  

Musi być kwarc 4-24Mhz podłączony jak na rysunku.

0
  • #3 31 Paź 2017 13:09
    tida1
    Poziom 6  

Dzięki za odzew. To jeszcze jedno pytanie :
    Otóż "niby" zaprogramowałem procesor, ( wersja ISP 1.2.0.56) ale dziwi mnie to, że sam proces programowania trwa tyle co nic - konkretnie ok. pół sekundy i już jest napis "Ready"... Trwa to na tyle krótko, że nie widać w ogóle paska postępu na dole z procentowym wskaźnikiem postępu. No i układ tak zaprogramowany nie działa...

Czy faktycznie to tyle ma trwać, czy jednak coś jest nie tak ?

PIN EA ( nóżka nr 31 dla procesora 40-nóżkowego) miałem PODPIĘTY do +5V, lub też
    NIE podpięty i nic to nie zmieniało.

pozdrowienia ! Tida

0
  • #4 31 Paź 2017 13:43
    Łukasz.K
    Poziom 21  

Nie polecam używać układu 89S52 Atmela, zdecydowanie lepszy jest 89S51 choć ma mniej pamięci i mniej timerów. Jednak poprawnie współpracuje z pamięcią zewnętrzną czego nie można powiedzieć o 89S52. Może jeszcze ten układ kryje jakieś nieprzyjemne niespodzianki o których nie wiem. No ale można spróbować jak to będzie skoro już kolega kupił. Ja do programowania używałem kitu AVT 2250 oraz programatora ISP z Allegro połączonego chyba trzema kabelkami z kitem AVT 2250 oraz programatora ISP A. Dybkowskiego dostępnego w internecie. Działa to wyśmienicie (zadziwiająco dobrze). Z tym że trzeba się trochę pogłowić jak to połączyć i jak wgrać ten program, ale później to można cuda robić na 89S51, zegary, timery, generatory, sterowniki wyświetlaczy itp. oczywiście w granicach jego możliwości. Ja miałem ten programator na RS232, więc komputer z taką płytą by się przydał do tego. Proces programowania trwa krótko bo częstotliwość jest spora. Tam w tym programie trzeba typ procesora ustawić dokładnie 89S52. Na 89S52 też to działa w porządku (znaczy można go spokojnie tym zestawem zaprogramować), tyle że jakoś polecenie MOVX i chyba MOVC - komunikacja z zewnętrzną pamięcią nie chce działać.

Dodano po 16 [minuty]:

Kwarc oraz dwa kondensatory chyba 30pF ceramiczne są konieczne z tego co pamiętam przy wszelkich programowaniach. No i przydałoby się coś jeszcze do tego jak np. jakieś diody led + rezystory żeby móc zobaczyć efekty naszego programowania na własne oczy.

0
  • #5 31 Paź 2017 21:49
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 31 Paź 2017 22:12
    Łukasz.K
    Poziom 21  

No z programowaniem nie ma problemu, ale jest problem z przesyłaniem danych przez ten procesor do zewnętrznej pamięci danych czyli z instrukcjią MOVX. Ja wiem że 89S52 Atmela nie przesyła danych do pamięci zewnętrznej (o ile nie pomyliłem procesora), czyli nie reaguje na instrukcję MOVX. No może MOVC działa na tym procesorze, bo tego nie sprawdzałem. Jeżeli koledze będzie działać MOVX to tylko się cieszyć. Ja napisałem to żeby kolega później błędu nie szukał jeżeli spotka go ten sam problem.

0