Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cyfrowy odbiornik satelitarny 2200 S do TV Trwam - czy się nadaje

zyndramm 30 Oct 2017 18:24 2856 11
 • #1
  zyndramm
  Level 9  
  Witam.

  Posiadam działający ale obecnie nie używany "Cyfrowy odbiornik satelitarny 2200 S", który ponad 10 lat temu był rozprowadzany przez ojca dyrektora ;-)
  Chciałbym za pomocą tego tunera oraz posiadanej do niego anteny odbierać bezpłatne programy z satelity Astra - o ile jest to najlepszy w przypadku takich programów wybór.
  Pytania:
  1) czy ten tuner 2200 S nadaje się do tego celu, czy też może przez te lata zmieniły się standardy nadawania i lepiej po prostu kupić jakiś inny tuner?
  2) Czy antena i konwerter nadają się na podobnej zasadzie, czy też nie?

  Pozdrawiam!
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  _kli_
  Level 39  
  zyndramm wrote:
  Posiadam działający ale obecnie nie używany "Cyfrowy odbiornik satelitarny 2200 S

  To dekoder polskiej firmy DATCOM (obecnie Cyfrowy Polsat Technology).
  zyndramm wrote:
  czy ten tuner 2200 S nadaje się do tego celu, czy też może przez te lata zmieniły się standardy nadawania

  Standard nadawania TV Trwam nie zmienił się, ale parametry tak (11,186 GHz, pol. V, SR: 22000, FEC: 5/6). Oprócz tego programu odbierzesz jeszcze sporo kanałów - w większości niemieckich. Musisz jedynie sprawdzić i w razie konieczności zaktualizować sobie listę transponderów i ich parametry -> http://pl.kingofsat.net/find2.php?pos=19.2E&c..._genre=&num_crypt=1&num_standard=1&ordre=freq
  zyndramm wrote:
  Czy antena i konwerter nadają się na podobnej zasadzie, czy też nie?

  Jeżeli konwerter sprawny, to do odbioru wystarczy Ci dokładnie ustawiona czasza 60cm.
 • #4
  zyndramm
  Level 9  
  Dziękuję za odpowiedzi !

  Tak jeszcze w międzyczasie doczytałem i wychodzi na to, ze jednak głównym standardem jest obecnie MPEG-4, którego zgodnie z informacją ten tuner nie odbierze.

  Ponieważ z doświadczenia wiem, że mocowanie się z półśrodkami kończy się jedynie wyczerpaniem ;-) wydaje mi się, że biorąc pod uwagę, że dużo programów bezpłatnych jest i na Astrze i na HotBird, to chcąc je wszystkie posiąść ;-) powinienem zakupić :

  - tuner (pytanie jaki ? nie zależy mi na wodotryskach, ale też żeby nie był jakiś dziad)
  - konwerter monoblock single (pod jeden telewizor)
  - antenę satelitarną 80 cm (mam 70 cm, podobno za mała do monoblock ? - też pytanie, jaką wybrać, plastik, metal ?)

  Czy to dobra koncepcja ? Czym się kierować w zakupie ? Producentem, parametrami, popularnością na Allegro ;-) ?

  Połączyć to w kupę i uruchomić potrafię, instalowałem już sobie kiedyś satelitę i działało.
 • #5
  _kli_
  Level 39  
  zyndramm wrote:
  tuner (pytanie jaki ?

  Zależy ile chcesz na to przeznaczyć. Czy ma służyć tylko do odbioru programów FTA? Czy dodatkowo ma odbierać tv naziemną?
  zyndramm wrote:
  konwerter monoblock single (pod jeden telewizor)

  Np. http://www.inverto.tv/lnb/86/single-monoblock-40mm-lnb-60-for-80cm-dish
  zyndramm wrote:
  antenę satelitarną 80 cm

  Polecam polskiego Coraba. Najlepiej jak mocowanie i wysięgnik są metalowe, np. http://sat.corab.eu/fileadmin/user_upload/TVSAT/Karty_anteny/COR_800_SAE_J.pdf
 • #6
  zyndramm
  Level 9  
  Co do tunera :
  Posiadam TV z wbudowanym tunerem DVB-T, na którym bez problemu odbieram tv naziemną. Satelitę planuję umieścić jako dodatkowe medium poprzez złącze HDMI.

  W zasadzie nie zależy mi na możliwości odbioru płatnych, kodowanych kanałów. Wygląda na to, że niemieckich programów FTA (o nie głównie chodzi) jest już na samej Astrze pod dostatkiem. Jeśli to prawda, to zdecydowanie by wystarczyło. Jestem jednak jak zawsze otwarty na wszelkie uwagi, bo być może czegoś nie uwzględniłem.

  Prześledziłem też programy na HotBird i wygląda na to, że oferta FTA niemiecka czy angielska oscyluje tam w pobliżu zera. Być może więc podwójny konwerter w moim przypadku mija się z celem (?) - choć różnica w cenie między pojedynczym a podwójnym nie jest duża.

  Opcja : gdyby wymieniać sam konwerter na single, to jaki model ?
  Znalazłem coś takiego :
  [url=] www.satkurier.pl/news/152616/jaki-konwerter-lnb-single-wybrac.html?news_page_id=8 [/url]
  ale nie wiem, na ile takie testy są miarodajne.
  No i jeżeli konwerter single, to czy antenę pozostawić 80cm czy ten sam model, ale 90 cm ? (Kraków, blok, żadnych przeszkód)

  Mam jeszcze starą antenę 70cm (ze starym konwerterem), ale ona zapewne będzie dla HD - nawet z pojedynczym konwerterem - za mała (?)

  Ponadto od tunera głównie oczekuję, żeby dobrze odbierał i może żeby był wygodny w sterowaniu, a nie jakiś "zakręcony" z pilotem jak kalkulator naukowy... ;-) Będzie używany przez starszą osobę (mojego ojca) i dlatego "komplikacje" w obsłudze wykluczam.
 • #7
  _kli_
  Level 39  
  zyndramm wrote:
  Posiadam TV z wbudowanym tunerem DVB-T, na którym bez problemu odbieram tv naziemną. Satelitę planuję umieścić jako dodatkowe medium poprzez złącze HDMI.

  Dekoder combo to tylko sugestia. Ja także mam 2 telewizory z tunerem MPEG-4, ale używam combo. Po prostu masz wówczas 2w1, bez konieczności zmiany źródeł sygnału (naziemne i satelitarne na jednej liście).
  zyndramm wrote:
  W zasadzie nie zależy mi na możliwości odbioru płatnych, kodowanych kanałów

  Np. Ferguson Ariva 53. Jednak w niewiele wyższej cenie dostaniesz Opticum Combo z uniwersalnym czytnikiem kart.
  zyndramm wrote:
  gdyby wymieniać sam konwerter na single, to jaki model ?

  Każdy będzie działał i każdy kiedyś może się zepsuć. Do niedawna dobrą opinię miał Inverto. Teraz Televes.
  zyndramm wrote:
  Mam jeszcze starą antenę 70cm (...), ale ona zapewne będzie dla HD - nawet z pojedynczym konwerterem - za mała (?)

  Jeżeli zdecydujesz się tylko na Astrę, 70-ka wystarczy. Astra jest mniej wymagająca niż Hot Bird. Niedawno w swojej okolicy ustawiałem Niemcowi 50-tkę i parametry były lepsze niż na 60-ce ustawionej na HB. Oczywiście większa czasza daje Ci większy margines stabilnego odbioru w czasie mocnego zachmurzenia i opadów.
 • #8
  zyndramm
  Level 9  
  Quote:
  Dekoder combo to tylko sugestia. (...) Po prostu masz wówczas 2w1, bez konieczności zmiany źródeł sygnału (naziemne i satelitarne na jednej liście).

  Tego właśnie chcę uniknąć, żeby mocno już leciwa ;-) mama mogła sobie używać TV na dotychczasowych zasadach, a ojciec z osobnym SAT sobie poradzi.

  Quote:
  Np. Ferguson Ariva 53. Jednak w niewiele wyższej cenie dostaniesz Opticum Combo z uniwersalnym czytnikiem kart.

  Jak w międzyczasie czesałem fora, to o obecnych Fergusonach mniej życzliwie pisali, zdecydowanie lepiej o Opticum, więc na wszelki wypadek pójdę w tę stronę, choć nie, żebym się jakoś upierał.... ;-)

  Z najprostszych są dwie pozycje :
  - Samo FTA https://www.dmtrade.pl/p7640,opticum-hd-x300-plus-fta.html
  - Z kartą https://www.dmtrade.pl/p6148,opticum-hd-x310.html

  i nieco tylko droższe :

  - Ten w wersji combo podany przez Ciebie https://www.dmtrade.pl/p7134,opticum-hd-x405-combo.html
  - oraz z kompresją HEVC https://www.dmtrade.pl/p6241,opticum-hd-sloth-classic-plus-h-265-hevc.html

  Przy założeniu, że z wyżej wskazanych powodów combo nie jest dla mnie żadnym priorytetem (podobnie jak czytnik kart) ale jest nim głównie jakość obrazu, to którą opcję byś wskazał ? Różnica w cenie jest w sumie niewielka, więc jeśli tylko przekłada się na lepszy obraz czy obsługę, a nie tylko na combo czy kartę, to chętnie dopłacę.

  Quote:
  Jeżeli zdecydujesz się tylko na Astrę, 70-ka wystarczy. Astra jest mniej wymagająca niż Hot Bird.

  Tego nie wiedziałem, tym bardziej odpuszczę sobie HotBirda skoro wymusza wyższy standard, a nie za bardzo jest w moim przypadku po co. Na wszelki wypadek załączam jednak do oceny zdjęcia tej mojej anteny, bo jest to antyk, choć napis na niej stanowi już wartość samą w sobie i jak widać - pomimo wielu lat - chroni przed mocniejszym rdzewieniem... ;-)

  Cyfrowy odbiornik satelitarny 2200 S do TV Trwam - czy się nadaje Cyfrowy odbiornik satelitarny 2200 S do TV Trwam - czy się nadaje Cyfrowy odbiornik satelitarny 2200 S do TV Trwam - czy się nadaje

  Quote:
  Do niedawna dobrą opinię miał Inverto. Teraz Televes.

  Czyli mógłby być ten ? : https://www.dmtrade.pl/p6073,lnb-single-televes-7475.html
 • Helpful post
  #9
  _kli_
  Level 39  
  zyndramm wrote:
  o obecnych Fergusonach mniej życzliwie pisali, zdecydowanie lepiej o Opticum

  Zależy jak kto trafi i czego wymaga od dekodera. Ja akurat mam dobre zdanie o Arivie. W dużej mierze opinie dotyczą stabilnej pracy sprzętu, wynikającej z dopracowania oprogramowania.
  zyndramm wrote:
  Różnica w cenie jest w sumie niewielka, więc jeśli tylko przekłada się na lepszy obraz czy obsługę, a nie tylko na combo czy kartę, to chętnie dopłacę.

  Jest to sprzęt z niskiej półki, więc cudów nie spodziewaj się. Za ceną idzie najczęściej coraz dłuższa lista możliwości. Obraz prawdopodobnie będzie zbliżony. Programy HD na Astrze nadawane są z bardzo dobrą jakością i nawet na tanim sprzęcie wyglądają nieźle. Oczywiście w dużej mierze zależy to także od wielkości i jakości telewizora.
  zyndramm wrote:
  załączam jednak do oceny zdjęcia tej mojej anteny, bo jest to antyk

  To stary, ale całkiem niezły Corab 70 z konwerterem Alps. Jeżeli ma zostać, to dobrze by było oczyścić lub zmienić śruby i nakrętki odpowiedzialne ze regulację.
  zyndramm wrote:

  Tak.
 • #10
  zyndramm
  Level 9  
  Quote:
  Jest to sprzęt z niskiej półki, więc cudów nie spodziewaj się.

  Nie jestem nawiedzony ;-) więc jak najbardziej mam tego świadomość. TV Samsung 50" plazma HD Ready, rodzice niemłodzi, oczy u nich już nie sokole, z TV bardzo zadowoleni.

  Reasumując wątek tunera, to rozumiem że mogę przyjąć, iż spośród omawianych modeli (w tym Ariva 53) mogę sobie dokonać względnie swobodnego wyboru, ponieważ obraz na nich wszystkich będzie podobnej jakości ?
  Czy ten kodek h265 ma jakieś znaczenie lub może mieć w przewidywalnej przyszłości ?

  O uchwycie konwertera już myślałem i nawet znalazłem coś takiego (nie wiem, czy jest to standaryzowane ?) na wypadek, gdybym nie był w stanie odkręcić śruby bez uszkodzenia samego uchwytu :
  https://www.dmtrade.pl/p1616,uchwyt-lnb-40mm-na-rurke.html

  Znalazłem jeszcze taki konwerter firmy, którą również polecałeś :
  http://www.dipol.com.pl/konwerter_satelitarny_single_inverto_black_premium_0_2db_A9825.htm
  Cena ta sama, który wybrać ?

  Mam jeszcze krótkie pytania techniczne :

  1) czy wymienić kabel sat (ma >10 lat) idący od konwertera (jak tak , to na jaki ?)
  [mam też jego znaczny zapas w domu, czy się zestarzał ? ;-) ]

  2) jaka całkowita długość tego kabla jest bezpieczna (mogę wybrać dwie drogi, wolałbym nieco dłuższą)

  3) jakie wtyczki kupić do samodzielnego zarobienia, o ile różnią się między sobą

  4) czy wezwać gościa z profesjonalnym miernikiem do regulacji (czytałem, że często warto wydać te 50 zł.)
 • Helpful post
  #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  zyndramm
  Level 9  
  Miałem niespodziewany wyjazd i zakupiony rok temu talerz, konwerter oraz tuner, przeleżały sobie przez ten czas. Parę dni temu sprowadziłem instalatora, który ustawił antenę.

  Chwalił konwerter satelitarny Single Inverto BLACK Premium i tuner Ferguson Ariva 53 Zganił ;-) mnie za to o talerz TRIAX 80 TD, jako wybór nie najlepszy (trudno regulowalny / serwisowalny) Mówił, że powinienem kupić Famaval. Trudno mi ocenić, czy tak jest, bo nie mam w tym względzie doświadczenia.

  Astra ustawiona, obraz wygląda ok, moc sygnału na mierniku montera 13 do 15 dB, o ile dobrze to zapamiętałem. Kabel sam sobie rozprowadziłem w korytkach, zarobiłem końcówkę, wszystko jest ok.

  @_kli_ @mihal2002 Bardzo dziękuję za pomoc !