Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

brama sterowana przez bluetooth w komórce? jak?

rado15 08 Sie 2005 13:25 4452 11
  • #1 08 Sie 2005 13:25
    rado15
    Poziom 11  

Na samym początku proszę moderatora o przeniesienie mojego tematu w odpowiedni dział, ponieważ sam nie wiem gdzie go dać.

No więc tak: chciałbym żeby za pomocą telefonu z bluetooth i symbianem, mógłem sterować np 4 przełącznikami, czyli np. jak na telefonie nacisnę 1 to prąd przejdzie przez kabelek nr 1, jak nacisne na 2 to prąd przejdzie przez kabelek nr 2, itd. Byłoby to użyteczne np to sterowania elektrozamkiem w furtce, albo elektrycznie otwieraną bramą. Wkurza mnie to kiedy jak chce otworzyc brame to musze iśc po pilot, albo jak przyjde ze szkoły to musze dzwonic na domofonie żeby mi ktoś otworzył.

Mysle że aplikacje taką ktoś by mi napisał (wmiare niewielkim kosztem) na symbiana, gdyż aplikacje symbianowskie mają dostęp do bluetooth (ale oto to zapytam w dziale programowanie jak tutaj ktos mi powie czy reszta jest możliwa). Potem bym kupił odbiornik bluetooth (100m) i zamontował go mniej więcej 20m od domu.

Tylko czy jest możliwe zrobienie takiego urzadzonka co by odbierało sygnał bluetooth i odpowiednio go odszyfrowało i sterowało tymi urządzeniami. Wystarczyło by tylko na dwa włączniki - elektrozamek i brama.

Dodam że możliwe to to jest tylko chyba bardzo trudne. Np. firma Sony Ericsson wprowadził takie autko zdalnie sterowane przez komórke. Do komórki wgrywało się aplikacje java i za pomocą klawiaturki sterowało sie autkiem.

-1 11
  • Pomocny post
    #2 08 Sie 2005 13:37
    MirekCz
    Poziom 35  

Takie cos jest do zrobienia.
    Sam program na komorke to banal, ktory mozna napisac w jeden dzien.

Gorzej z ukladem elektronicznym obslugujacym bluetootha. Ale sa takie - tyle ze dosyc drogie.

Dla przykladu cos takiego powinno to spelnic - http://l8shop.net/Products/Brainboxes_Bluetoo...ptor__Female_for_Device_BL_830.aspx#jProdComp
    lub w polskim sklepie
    http://www.elfa.se/elfa-bin/setpage.pl?http://www.elfa.se/elfa/produkter/pl/9450.htm

Uklad ten zapewnia zamiane sygnalu bluetooth na sygnal transmisji szeregowej rs232. Teraz tylko podpinasz dowolny procesor obslugujacy rs232 i z niego mozesz wysylac dalej komendy (po wczesniejszym przetworzeniu/odszyfrowaniu) do urzadzen typu przekazniki, silniki i co tylko dusza zapragnie.

Bezpieczenstwo takiej metody to juz inna kwestia.. , ale jak ktos chce to otworzy wszystko.

0
  • #3 08 Sie 2005 14:27
    rado15
    Poziom 11  

wielkie dzięki za info. Ale to trochę za duzo 400 zł, więc jeżeli nie ma innego sposobu to sobie chyba daruje. Aczkolwiek pomysł super - szłoby sobie sterować czymkolwiek sie zechce. A nie da się taniej? ? ? Tak do 150 zł ew. 200 zł.

Jeszcze jedno bo tego nie rozumie. To jest z jednej strony odbiornik bluetooth, a z drugiej wyjście rs. A nie ma czegoś takiego że usb<-->rs? wtedy pod usb bluetooth by sie podpieło i może by taniej wyszło.

0
  • #4 08 Sie 2005 15:21
    MirekCz
    Poziom 35  

mozna, tylko tego bluetootha musisz obsluzyc programowo, a to juz nie tak latwo.
    Najprostszym wtedy rozwiazaniem byloby postawic jakiegos starego peceta z usb, wpiac mu bluetooth, napisac jakis program do obslugi tego, ktory na pewne sygnaly z bluetootha sterowalby portem LPT i z portu LPT robisz obsluge urzadzen zewnetrznych....

Ale to jest duzo babrania sie z softem no i trzeba miec starego peceta z usb.
    Jednak koszty pradu by cie zjadly na dluzsza mete.

Wiem ze na zachodzie sa jakies moduly za bodajze ~50USD do obslugi USB... ale jak policzysz koszty transportu i ew. babrania sie z uruchomieniem tego to moze sie okazac, ze to urzadzenie za 400zl to lepsza alternatywa.

0
  • #5 08 Sie 2005 16:11
    rado15
    Poziom 11  

nie no pecet odpada. Mam takiego ale to nie ma sensu (musiał by być w pradzie przynajmniej z 18h/dobe). A to za 50 USD to na jakiej zasadzie działa. A jeżeli kupiłbym to za 400zł to ile by mnie całkowity koszt wyszedł i ile urządzeń mógłbym obsłużyć.

0
  • #6 08 Sie 2005 16:55
    elektryk
    Poziom 42  

Problem tkwi jedynie w seryjności produkcji. Moduły blue tooth podłaczane do mikroprocesorów są dość tanie ale jedynie w przypadku masowego produktu (tak jak np te USB do komputerów). Proponuje poszukać tańszego sklepu, ale wydaje mi się że cena detaliczna za sam moduł nie będzie niższa niż 100-150zł.

0
  • #7 08 Sie 2005 17:21
    MirekCz
    Poziom 35  

rado:zakladajac ze ten modul dziala bezproblemowo, to oprocz modulu potrzebujesz jeszcez byle jaki mikroprocesor + kilka czesci i przekaznik... razem 20-30zl... i w ten sposob mozesz juz przelanczac przez bluetootha przekaznik -> ten przekaznik moze wlanczac/wylanczac prad w jakims przewodzie wedle twoich zyczen.
    Oczywiscie pod jeden mikrokontroler mozesz podlaczyc kilkanascie przekaznikow itp.

Jedna tylko rzecz, ze zebrac to wszystko do kupy i zrobic to nie tak hop siup. Jezeli nie znasz sie na programowaniu C/C++ to bedziesz mial ciezka przeprawe (w szczegolnosci od strony komorki)

PS.Tutaj masz sam modul. http://www.parallax.com/detail.asp?product_id=30068 cena 100$, wiec po sprowadzeniu i przeliczeniu zaplacisz pewnie cos kolo 400zl.
    Modul ten (w przeciwienstwie do tego urzadzenia powyzej) trzeba odpowiednio zaprogramowac wg. ich zalecen... wiec bedzie z tym napewno troche zabawy.

0
  • #8 09 Sie 2005 16:56
    rado15
    Poziom 11  

dobrze, a powiedzmy że kupie tamten pierwszy za 400 pln. Na C++ sie nie znam, więc to raczej klapa.

0
  • #9 12 Sie 2005 16:16
    marek_Łódź
    Poziom 36  

A nie wystarczy słuchawka Bluetooth i dekoderek DTMF?

Po zalogowaniu do telefonu powinna odtwarzać wybieranie tonowe. Bez żadnego softu.

0
  • #10 17 Sie 2005 17:36
    rado15
    Poziom 11  

jaśniej please. Tylko wiecie co - ciekawe czy to da rade pociągnać 100m, albo przynajmniej 50m - słuchawka chyba ma 10m a to stanowczo za mało, a na dodatek dość dużo kosztuje.

0
  • #11 19 Sie 2005 07:48
    marek_Łódź
    Poziom 36  

rado15 napisał:
    jaśniej please. Tylko wiecie co - ciekawe czy to da rade pociągnać 100m, albo przynajmniej 50m - słuchawka chyba ma 10m a to stanowczo za mało, a na dodatek dość dużo kosztuje.

Pewnie z 10 do 20 m :-(

0
  • #12 11 Wrz 2005 21:28
    migod
    Poziom 21  

BT jest stosunkowo podatny na hacking. lepszym rozwiązaniem (choć to również telefon jest "pilotem") jest chyba IrDA. minus to oczywiście zasięg. w zamian - na sieci sporo gotowych implementacji IrDA na avr-y.

PS. a może wykorzystać BT na USB dołączany do komputera, podpiąć go do któregoś z uC obsługujących USB, zaimplementować na nim L2CAP,... i "po krzyku" ;-)

pozdro,
    --
    migod

0