Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG WD 10180N - Podłączenie silnika MCC61/64-148

06 Lis 2017 13:15 819 8
  • Poziom 10  
    Witam Kolegów.
    Mam prośbę. Czy mógłby mi ktoś rozpisać dokładnie jak podłączyć ten silnik? Tak dla laika. Które piny zmostkować, gdzie podać zasilanie 230V, itp. Jak sterować prędkością?
    Na kostce jest 9 przewodów.
    Z tego co widzę to na szczotki idą kable z pinów 8 i 9, a na tacho z pinów 3 i 4. Reszta gdzieś znika w korpusie.
    Poniżej fotki oraz schemat który znalazłem w poniższym poście:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16195740#16195740
    Niestety nie bardzo rozumiem o co w nim chodzi.
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Specjalista AGD
    To silnik komutatorowy uniwersalny wysokoobrotowy.
    Obrotami steruje się regulując napięcie na podstawie odczytu impulsów z tachogeneratora - stabilizacja obrotów.
  • Specjalista AGD
    Stojan szeregowo z wirnikiem i tu zasilasz.Kierunek zmieniasz zmieniając np. koniec uzwojenia stojana z jego początkiem. W tym silniku stojan ma 3 przewody. Krótszego uzwojenia się używa by uzyskać wyższe obroty.
    Ale musisz mieć jakiś sterownik. Inaczej wejdzie na wysokie obroty (12000-18000 rpm) i jest ryzyko, ze zacznie się rozbiegać.
  • Poziom 10  
    Panie Marcinie, nie jestem pewien czy dobrze to zrozumiałem.
    Zakładając, że chcę osiągnąć najwyższe obroty pomijam uzwojenie pomiędzy pinami 1-5.
    Jak Pan wspomniał wszystko idzie w szereg.
    Na zdjęciach przedstawiłem dwie wersje podłączenia silnika. Proszę o weryfikację która byłaby właściwa.
    Nie wiem czy element pomiędzy pinami 6-7 mogę pominąć. Takie rozwiązanie (wer.1) znalazłem na YouTube (po rosyjsku).
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Zamiast 10, to dałbym na 1. Nie wiem czy może być tylko zasilany silnik na samym tak krótkim uzwojeniu stojana. Zazwyczaj podczas prania pracuje całe uzwojenie (1-10), a po przekroczeniu pewnych obrotów wirowania (najczęściej > 1000rpm), przełącza się na krótsze uzwojenie (1-5). Piny 6-7 to zazwyczaj jest bezpiecznik termiczny (czasem termostat).
  • Specjalista AGD
    loodvic napisał:
    Czyli wersja nr1 ale zasilanie na pin nr 1? Reszta jest ok?
    Wersja nr2 odpada?

Wiele silników nie ma zabezpieczenia termicznego. Wiec wersja 2 z podobną zmianą jak w wersji 1 może pracować. Sporo zależy do czego ma być używany ten silnik i w jaki sposób.
  • Poziom 10  
    Być może ktoś będzie szukał rozwiązania problemu więc podpinam pod temat.
    Silnik pracuje przy podłączeniu z wersji nr 1 w obu wersjach tj. :
    - uzwojenie nr 1 (piny 1-5) przy zasilaniu na piny 1 i 8
    - uzwojenie nr 2 (piny 5-10) przy zasilaniu na piny 8 i 10
    Proponuję jednak pierwszą opcję z uwagi na to że silnik startuje płynnie.
    Do regulacji obrotów silnika użyłem sterownika że zwykłego odkurzacza.
    Panie Marcinie dziękuję za pomoc.
    Sprawa rozwiązana. Zamykam temat.