Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indesit IWSC5105 - Pralka nie wiruje

08 Lis 2017 14:45 2220 12
  • Poziom 10  
    Witam.

Po 5-ciu latach użytkowania, niestety i mnie dopadł problem z pralką. Przeszukałem trochę forum, ale okazuję się, że każdy przypadek jest jednak indywidualny. Podczas prania pralka nie wypompowała do końca wody co nie dało oczywiście zezwolenia na załączenie wirowania i od tego momentu właściwie jest jego brak i zaczeły się ciekawe rzeczy.

Aby uprzedzić podpowiedzi napiszę co zostało zrobione, w pierwszej kolejności wymieniona pompka, filtr wyczyszczony, wąż odprowadzający drożny, hydrostat po sprawdzeniu styków miernikiem wygląda na sprawny, szczotki na silniku też są w porządku.

A teraz objawy: Po ustawieniu na pokrętle programu samego wirowania lub samego wypompowywania wody, pralka głupieje pobiera wodę, ale znacznie mniej może połowę niż do typowego prania, załącza się grzałka pralka przez jakieś 5 min kręci powoli bęben w prawo-lewo następnie delikatnie obroty przyśpieszają kręci tak 10 min zatrzymuję się wypompowuję wodę do końca, słychać kliknięcie hydrostatu.

Po jakiś 15 sek. od wyłączenia pompki, znów pobiera wodę i zaczyna kręcić... Na płytce modułu nie widzę nic niepokojącego żadnych oznak usterki. Czy to definitywnie wina programatora i pralka na śmieci? W razie potrzeby mogę coś sprawdzić pomierzyć zrobić zdjęcie itp.

Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    radek3p napisał:
    Hydrostat może i sprawny ale wężyki doprowadzające powietrze do niego mogą być przytkane.

Też były sprawdzane, a nawet zdjęty przewód ten duży co idzie z bębna i odprowadza wodę do pompki. Mnie cały czas nurtuje czemu po włączeniu programu samego wirowania pralka pobiera wodę i kręci bęben w prawo i lewo jakby prał.
  • Poziom 10  
    radek3p napisał:
    Wygląda jakby został przerwany program i chce dokończyć go.
    Faktycznie to by miało sens, dziś już nie mam jak sprawdzić, ale jutro zobaczę i dam znać.

Edit:
    Całkiem zapomniałem dopisać w pierwszym poście odnośnie stanu kontrolek na panelu po uruchomieniu cyklu i zapala się pierwsza dioda, więc wychodzi że chce skończyć program

• Poziom 10  
    Potwierdzam jest tak jak pisał radek3p pralka koniecznie chciała zakończyć cykl, dopiero po zresetowaniu programu można było ustawić coś innego. I dopiero teraz okazało się gdzie jest faktycznie problem, ale po kolei.

Wrzuciłem 2 ręczniki na próbę (bo do tej pory sprawdzałem na pustej), pralka pobrała wodę bęben ma problemy z obracaniem pod ciężarem, tzn. kręci, ale co chwila jakby zatrzymywał się, a silnik buczy. Wyciągnąłem z bębna ręczniki ustawiłem na wypompowanie wody, pralka weszła po chwili na max wirowanie i zakończyła program.

Więc teraz nurtuje mnie czy jest to problem z kondensatorem rozruchowym na płytce chociaż wizualnie nie ma żadnych wybrzuszeń, ale w środku jest może suchy, czy po prostu wina komutatora bo wygląda jakby był przypalony. Przesyłam zdjęcia może ktoś coś zauważy.
    Indesit IWSC5105 - Pralka nie wirujeIndesit IWSC5105 - Pralka nie wirujeIndesit IWSC5105 - Pralka nie wirujeIndesit IWSC5105 - Pralka nie wiruje
  • Specjalista AGD
    Elektronice dałbym na razie spokój, i przede wszystkim nie ma tam żadnego kondensatora do silnika.

Na początek porządne czyszczenie komutatora i przeszlifowanie szczotek na nowo pumeksem lub drobnym papierem ściernym, ważne jest aby porządnie to później wydmuchać. Aby wyczyścić komutator można go podłączyć pod akumulator samochodowy na przykład lub pod porządny zasilacz bądź autotransformator.
  • Poziom 10  
    Wykonałem powyższe sugestie, wirnik wyczyszczony drobnym papierem podobnie jak i szczotki. Po zamontowaniu silnika i załadowaniu może z 1.5 kg ubrania już się ucieszyłem bo wyglądało wszystko ok silnik nie buczał bęben nie zatrzymywał się, czar prysł przy drugim praniu z większym wsadem ubrań, powtórka z rozrywki znów buczenie zatrzymywanie się bębna co do iskrzenia jest dość widoczne podczas wirowania natomiast podczas wolnych obrotów też się pojawia ale znacznie mniejsze. Dodam jeszcze tylko że prąd silnika podczas problemów z kręceniem pływa od 1.9-3.0A

Edit:
  • Poziom 10  
    Właśnie głęboko zastanawiam się nad jego zakupem nawet znalazłem identyczny na znanym portalu w przystępnej cenie, ale nie wiem czy nie zakupię w końcu nowej pralki bo chyba i programator zaczyna głupieć. Wczoraj po wybraniu programu nr 10 czyli 15-to minutowego pralka realizowała zupełnie inny, pomimo że poprzedni program zrealizowała do końca o czym informowała dioda przy napisie END.

Podobnie jak ustawiałem samo wirowanie, a zaczęła realizować program płukania co sygnalizowane było zapaleniem się diody przy 6h na panelu, zresetowałem program i dopiero za 3-im razem jak wybrałem wirowanie przyjęło program. Nie będę ukrywał, że nie uśmiecha mi się zakup nowej pralki, pomijam aspekt finansowy, który jest na dzień dzisiejszy istotny, ale sam wybór bo wiadomo jak wygląda teraz rynek. Myślałem, że wymienię silnik i będzie ok, ale ta sytuacja z programem załamała mnie, co może być tego powodem uszkodzony silnik czy coś jeszcze?
  • Poziom 10  
    Od ostatniego wpisu minął tydzień ale każdą wolną chwilę wykorzystywałem przy pralce broniąc się rękoma i nogami przed zakupem nowej co może w najbliższym czasie i tak mnie czekać ale póki co udało się naprawić w jakimś stopniu bo pralka nie ma już problemu z zatrzymywaniem się bębna ale lekkie buczenie zostało głównie przy obrocie w lewo. Wymieniłem profilaktycznie triaka BTB10 800 oraz szczotki pomimo że tamte miały jeszcze z 2.5cm długości. Nie wiem co konkretnie pomogło bo wymieniałem od razu triaka i szczotki, pralka zrobiła już 3 pełne prania i jest ok, żona zadowolona :D Ale chyba o wymianie silnika też trzeba pomyśleć bo to buczenie jednak mnie nurtuje.
  • Specjalista AGD
    Rogal27 napisał:
    Po ustawieniu na pokrętle programu samego wirowania lub samego wypompowywania wody, pralka głupieje pobiera wodę, ale znacznie mniej może połowę niż do typowego prania, załącza się grzałka pralka przez jakieś 5 min kręci powoli bęben w prawo-lewo następnie delikatnie obroty przyśpieszają kręci tak 10 min zatrzymuję się wypompowuję wodę do końca, słychać kliknięcie hydrostatu.

Po jakiś 15 sek. od wyłączenia pompki, znów pobiera wodę i zaczyna kręcić...

Rogal27 napisał:
    Od ostatniego wpisu minął tydzień ale każdą wolną chwilę wykorzystywałem przy pralce broniąc się rękoma i nogami przed zakupem nowej co może w najbliższym czasie i tak mnie czekać ale póki co udało się naprawić w jakimś stopniu bo pralka nie ma już problemu z zatrzymywaniem się bębna ale lekkie buczenie zostało głównie przy obrocie w lewo. Wymieniłem profilaktycznie triaka BTB10 800 oraz szczotki pomimo że tamte miały jeszcze z 2.5cm długości. Nie wiem co konkretnie pomogło bo wymieniałem od razu triaka i szczotki, pralka zrobiła już 3 pełne prania i jest ok, żona zadowolona :D Ale chyba o wymianie silnika też trzeba pomyśleć bo to buczenie jednak mnie nurtuje.

Przeprogramowanie modułu przez serwis autoryzowany załatwi sprawę.