Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy prąd pracy

Imil 11 Lis 2017 14:24 417 7
  • #1 11 Lis 2017 14:24
    Imil
    Poziom 9  

Cześć.
    Chciałbym poprosić Was o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Mianowicie zabrałem się za "budowę" własnej frezarki cnc (frezowanie drewna, sklejek, mdf-u, xps-u). Jestem na etapie zastanawiania się nad zakupem silników krokowych. Ogólnie chciałem sterowanie oprzeć na razie o arduino i z tego wynika ograniczenie dotyczące natężenia prądu zasilającego silniki. Chciałbym zakupić silniki, które będą miały stosunkowo duży moment i będę mógł je wykorzystać w przyszłych, bardziej dopracowanych konstrukcjach.
    Rozważałem do zakupu taki silnik:
    23HS8430 M= 1,8Nm I= 3A
    I teraz moje pytanie: czy z arduino dam radę zasilić taki silnik, zdaję sobie sprawę, że jak będę go zasilał prądem 1,5A to wówczas moment trzymający wyniesie połowę znamionowego. Bardziej interesuje mnie czy ten silnik w ogóle ruszy, nie będzie gubił kroków i czy będzie prawidłowo pracował.
    Drugą opcją, którą rozważam jest:
    http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=440
    Ten powyższy uważam za wystarczający do moich potrzeb i według mnie będzie prawidłowo współpracował z arduino. Jeżeli się mylę to proszę o wyprowadzenie z błędu.
    Z góry dziękuję serdecznie za pomoc i pozdrawiam!

0 7
  • #2 11 Lis 2017 20:14
    and_rog
    Poziom 21  

Czy silnik nie będzie gubił impulsów zależy od tego, jakie masz przełożenie, z jaką prędkością kręcisz, jakiej siły potrzeba, jak ciężko chodzą supporty. Mały silnik = mała prędkość, wtedy nie gubi impulsów. Czemu nie weźmiesz PC z np. LPT, oraz program, np. Mach?

0
  • #3 11 Lis 2017 23:17
    Imil
    Poziom 9  

Dlatego, że będzie to zdecydowanie amatorska maszyna i nie stać mnie na kupno tych wszystkich sterowników i innej elektroniki. Przy zastosowaniu Arduino cena jest zdecydowanie niższa, a obsługa przynajmniej tak mi się wydaje, prostsza. Poza tym sam chciałem trochę pouczyć się programowania i sprawdzać t na "żywym" organizmie.

0
  • #4 12 Lis 2017 00:11
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Arduino w takim zestawie obrabia tylko G-kody, pytanie czy Arduino uciagnie silniki jest źle postawione.
    Dobór silników musisz zrobić na podstawie momentu potrzebnego do poruszania całością, a dopiero do tego dobierać sterowniki silników.
    Jak chcesz poćwiczyć ze słabszym momentem na silnikach to kup Arduino UNO i CNC Shield w jakiejś nowszej wersji, ryzyko to tylko kilkadziesiąt złotych.
    Do CNC shield będziesz miał w komplecie sterowniki A4988, które kiedyś możesz wymienić na mocniejsze.
    W ofercie brak było napięcia silnika, ze względu na dużą indukcyjność silnik musisz zasilić kilkukrotnie wyższym napięciem niż jego katalogowe, sterowniki zadbają o to by nie przekroczyć prądu i to tyle co wystarczy wiedzieć :)
    Pozdrawiam

0
  • #5 13 Lis 2017 18:56
    and_rog
    Poziom 21  

Właśnie dlatego, że amatorska maszyna, to taniej PC z łączem LPT + MACH. Dedykowany sterownik + program robi się w droższych maszynach. Wiem, bo sam robiłem, i mam.

0
  • #6 13 Lis 2017 20:22
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Polemizowałbym z tą taniością Macha.
    Oczywiście Mach ma swoje zalety, ale niedługo znalezienie komputera z LPT stanie się problemem, każde uszkodzenie będzie się wiązało z wymianą całego sprzętu.
    Taniej wychodzi jednak Arduino + CNC Shield + drivery A4988.
    Obawiam się że kabel LPT do Macha będzie kosztował więcej niż ten zestaw.
    Skompletujesz Macha ze sterownikami silników za 40 złotych? ( słownie czterdzieści ), na co dzień czytam o problemach z Machem związanych z dużą wrażliwością na zakłócenia, odsuwanie kabli od siebie, odsuwanie kabli od zasilaczy itd...
    Moim zdaniem warto włożyć do prób 40 złotych i mieć możliwość podpięcia się do dowolnego komputera z USB.
    Jedyny minus taniego zakupu to czekanie na dostawę z Chin, w Polsce pewnie ze dwa razy drożej.
    Są oczywiście interface USB/Mach czy też LAN/Mach, ale za te pieniądze to można zbudować całą maszynę.

0
  • #7 15 Lis 2017 22:30
    and_rog
    Poziom 21  

OK, niech będzie że lepiej Arduino.

0
  • #8 16 Lis 2017 08:45
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Może zainteresuj się programem - http://www.estlcam.com/
    W sumie można do Arduino stosowanego ( Nano / Uno ) w tym programie podłączyć dowolne końcówki.
    Pzd.

0