Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik krokowy. Prosze o pomoc!

03 Jan 2005 16:12 2055 8
  • Level 14  
    Mam pytanie moge kupić silnik krokowy 3,5V/faza ; 1,4A/faza ; 2,5Ω/faza (tak pisze na obudowie) ...

1. Czy ten silnik bedzie dobry i wystarczająco mocny do wiertarki CNC którą własnie składam?
    2. Czytałem także, że silniki krokowe zasila się zasilaniem od 3 do 10 razy większym niż napięcie znamionowe (trzeba tylko uważać na prąd znamionowy), ale wydaje mi się, że jeżeli zasile silnik więcej niż 3,5V to mi padnie z powodu prądu, który przekroczy wartość na obudowie.

Prosze o szybką odpowiedź. Liczy się dla mnie czas.
  • Level 14  
    Hmm jestem ciekawy kto tak napisał,po to jest napiecie znamiowe żeby odpowiedni zasilać urzadzenie.A swoja droga ten silnik jest za mały zeby go stosowac do wiertarki ma okolo 5 W.Ciekawe ile ma kroków ile faz i jaki mam moment obrotowy.
    pozdrawiam
  • Level 14  
    Wiertarka nie ma być bardzo solidna. Konstrukcja jest drewniana. Silnik bedzie ruszał ok. 1 kg (wiertarka + silnik) po prowadnicach od szuflad.

Silnik jest bipolarny (czyli 2 fazowy), ma 200 kroków na pełen obrót, a momentu obrotowego niestety nie znam.

Pozdrawiam.
  • User removed account  
  • Level 14  
    OK... To wtedy pozostaje pytanie czy silnik ten nada się do przesuwania ciężaru 1 kg poziomo po prowadnicach, oraz 0.5 kg pionowo tez po prowadnicach?
  • Level 14  
    Myśle że si enie nada ponieważ jest za słaby.A do tego konstrukcja drewniana i prowadnice do szuflad... raczej dokładnosci nie można tym uzyskac.lepiej zrobić prowadnice i stów wykonując konstrukcje metalowe najlepiej aluminiowe bo są łatwe w obróbce.
    pozdrawiam.
  • Level 14  
    Aluminium nie nalezy do tanich materiałów.
  • Helpful post
    Level 12  
    Silnik o takich parametrach posiada moment trzymający w granicach 0,4-0,6 Nm więc spokojnie może za pomocą śrub przesuwać po prowadnicach poziomych kilka kilogramów (należy pamiętać o odpowiednim doborze parametrów przyśpieszania i hamowania), również ruch pionowy nie powinien stanowić problemu.

Co do parametrów zasilania to faktycznie silniki krokowe zasila się napięciem kilka do kilkanaście razy większym od napięcia znamionowego (tak naprawdę wartość ta nie jest zbyt istotna, najważniejszym parametrem jest prąd uzwojenia). Stosuje się wtedy tzw. sterowanie czoperowe. Układ ten ma za zadanie kontrolować prąd płynący przez uzwojenia silnika i utrzymywać go na stałym poziomie niezależnie od wzrostu prędkości obrotowej silnika. Przykładem prostego sterownika jest rozwiązanie na układach L297 i L298.
  • Level 14  
    Czyli silniki są OK. Super... Co do L297 i L298 to mam sterownik na tych układach. Dzięki wielkie.