Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Milwaukee C12PD - Uszkodzone tranzystory na płycie sterującej silnik.

13 Lis 2017 10:25 1392 14
  • Poziom 12  
    Witam dostałem od znajomego wkrętarkę Milwaukee C12PD z uszkodzoną płytą sterującą. Płyta była już naprawiana ale znowu ma spalone tranzystory mocy w chwili kiedy do mnie trafiła były tam tranzystory IRF3205 założyłem nowe jednak po kilku startach robią się gorące i jest po tranzystorach. Zastanawiałem się czy to nie wina silnika ale podłączony z pominięciem płyty działa bez problemu, więc jednak wina płyty. Zakup nowej płyty jest bez sensu, bo jest za droga. Pytanie moje brzmi czy były tam dobre tranzystory czy jednak powinny być inne może nie wytrzymują hamowania silnika, bo jest to realizowane przez tą płytę. Lub może da się podstawić jakąś uniwersalną płytę od braci z azji.
  • Poziom 29  
    Witam
    Poszukaj oryginalnych tranzystorów (z pewnego źródła) to co zakładasz to podróby tak zwane malowanki .
    Taki tranzystor (oryginał) będzie kosztował od 10pln w górę a nie 2,50pln .
    Pzdr
  • Poziom 12  
    Wszelakie części elektroniczne kupuje w tme więc raczej to nie malowanki. A jeśli chodzi o ten konkretny tranzystor to czy jest on tam taki fabryczny czy ktoś wstawił tam już coś innego.
  • Poziom 38  
    Witam - każdy włącznik z regulatorem obrotów w pozycji maksymalnych obrotów jest zwierany po to żeby odciążyć elektronikę i mosfeta .
    Możliwe że ta funkcja nie działa i cały czas prąd idzie przez mosfet .
    Proszę zmierzyć jaki prąd pobiera silnik ( na luzie ) oraz zamieścić fotkę
    przełącznika .

Dodano po 2 [minuty]:

Dodano po 2 [minuty]:

To jest przykładowy schemat styki SA2
  • Poziom 12  
    Nie, p80nf10 montowałem, bo za mało zamówiłem IRF3205, a parametry miał podobne jednak efekt jest taki sam. Nie jestem też na 100% pewny czy IRF3205 był tam oryginalnie, bo widać że było tam już grzebane.
  • Poziom 38  
    Czy na płytce oryginalnie były dwa mosfety? Z reguły bywa jeden oraz dioda gasząca.
    Proszę zamieścić fotkę płytki tak, żeby było widać płytkę.
  • Poziom 38  
    Witam - proponował bym oczyścić płytkę z resztek ( lakieru kalafonii i innych )
    przez co stanie się bardziej czytelna i będzie można stwierdzić czy scieżki
    są całe - nieuszkodzone oraz czy nie ma gdzieś zwarcia .
    Te miejsca na tranzystory oznakowane są jako Q5 i Q10

Dodano po 1 [minuty]:

• Pomocny post
    Poziom 38  
    Proszę prześledzić czy nie ma zwarć pomiędzy pinami do lutowania mosfetów .
    Przerwy oznaczone są białym paskiem . Proszę też określić czy te dwa mosfety
    pracują razem ( praca równoległa ) czy każdy pełni inną rolę .

Dodano po 49 [sekundy]:

• Poziom 29  
    Ja na tych zdjęciach widzę spalony r22 10Ω
    Możliwe ze poza mosfet-ami coś więcej uległo uszkodzeniu .
    Pzdr
  • Poziom 12  
    Dziękuje za podpowiedzi.
    Na 99% źródło Q10 jest połączone z minusem z baterii a dren w wyjściem silnik (przez przełącznik obrotów) a Q5 odwrotnie dren do minusa baterii ,a żródło do wyjścia na silnik. rezystor sprawdzę jutro z rana i jeśli jest uszkodzony to go wymienię.
  • Poziom 12  
    Dzisiaj sprawdziłem rezystor R22 jest sprawny wartość 100Ω. Oczyściłem dokładnie styki wokół, a na testy wlutowałem IRF1010 połączyłem z odpowiednimi ścieżkami tam gdzie były uszkodzone pady lutownicze i ku mojemu zaskoczeniu wkrętarka działa jak nowa. Jeszcze będę testował czy nie odmówi posłuszeństwa, ale już teraz bardzo dziękuje za pomoc.