Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mostek do pomiaru niskich indukcyjności (poniżej 1uH)

15 Nov 2017 09:46 1278 12
  • Level 17  
    Witam,

Potrzebuję mierzyć niskie indukcyjności (od 0,5µH) z dokładnością rzędu 10%. Rozglądam się za mostkami RLC - znalazłem między innymi coś takiego: Link. Jest to chyba zrebrandowany VA520 (Link). Parametry ma ciekawe, ale obawiam się czy miernik w tej cenie może być naprawdę dobry. Z drugiej strony jeśli kupie coś droższego to też nie mam pewności, że będzie poprawnie mierzył małe indukcyjności.

Mam więc pytanie: Czy znacie jakieś sprawdzone mierniki małych indukcyjności? Nie podaję budżetu, bo po prostu nie wiem, ile dobry miernik może kosztować. Chciałem naprzód zapoznać się z tym, co jest dostępne, a potem dopiero zastanowić się, czy cena będzie akceptowalna.
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • User removed account  
  • Level 17  
    Pong.Chu wrote:
    Moge Ci jedynie doradzic abys NIE KUPOWAL mostka GW INSTEK LCR-821
    Dzięki za informację. Ja osobiście miałem raczej dobre zdanie o Insteku (mieliśmy nich oscyloskopy na wyjazdy serwisowe i długo były bezawaryjne mimo ciężkich warunków pracy), ale z ich mostkami RLC nie miałem styczności.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 39  
    musculus wrote:

Mam więc pytanie: Czy znacie jakieś sprawdzone mierniki małych indukcyjności? Nie podaję budżetu, bo po prostu nie wiem, ile dobry miernik może kosztować. Chciałem naprzód zapoznać się z tym, co jest dostępne, a potem dopiero zastanowić się, czy cena będzie akceptowalna.

Zobacz do postu #3 w tym wątku:
    Miernik LCR
  • Level 17  
    ^ToM^ wrote:
    Zobacz do postu #3 w tym wątku:
    Miernik LCR
    Obawiam się, że ten miernik nie będzie odpowiedni. Nie ma pomiaru 4-przewodowego. Przy małych indukcyjnościach doprowadzenia będą zakłamywać wynik pomiaru. Już lepszy byłby ten miernik, o którym piszę w pierwszym poście w bieżącym wątku, chociaż też ma co do niego wątpliwości.
    Ale jak rozumiem masz ten miernik, o którym piszesz. Z ciekawości - mógłbyś zrobić próbę pomiaru małej indukcyjności (np. pętli z drutu) prowadząc kable pomiarowe raz ze sobą splecione, a drugi raz - rozłożone, tworzące dodatkową pętlę?
  • Level 17  
    hajy wrote:
    Ten miernik ma pomiar 4-przewodowy :)
    Rzeczywiście, w dokumentacji podano, że pomiar jest 4-przewodowy. Jednak na zdjęciu nie widzę odpowiedniej ilości gniazd (dla porównania - miernik VA520, o którym piszę w pierwszym poście tego wątku ma odpowiednie gniazda). Jak do miernika DE-5000 przypina się klipsy Kelvina?
  • Level 39  
    musculus wrote:
    hajy wrote:
    Ten miernik ma pomiar 4-przewodowy :)
    Rzeczywiście, w dokumentacji podano, że pomiar jest 4-przewodowy. Jednak na zdjęciu nie widzę odpowiedniej ilości gniazd (dla porównania - miernik VA520, o którym piszę w pierwszym poście tego wątku ma odpowiednie gniazda). Jak do miernika DE-5000 przypina się klipsy Kelvina?

Pomiar 4 przewodowy. Klipsy wpina się w gniazdo DUT, które ma 4 pola stykowe.
  • Level 38  
    Musisz zobaczyć co w takim mostku siedzi. Przeważnie kostki cyrustek ES51919 ES51920 Link A to oznacza że wszystkie mostki to aplikacja układu. Różnica dizajn. I przepłaca się.

Ciekawe ile w tym wszystkim jest prawdziwego Kelvina.

Link
  • Level 39  
    zdzisiek1979 wrote:
    Musisz zobaczyć co w takim mostku siedzi. Przeważnie kostki cyrustek ES51919 ES51920 Link A to oznacza że wszystkie mostki to aplikacja układu. Różnica dizajn. I przepłaca się.

Ciekawe ile w tym wszystkim jest prawdziwego Kelvina.

Link

Akurat w DE-5000 jest pełny kelvin. Czy się przepłaca? Nie wiem, ja za mojego kilka lat temu dałem w podstawowej wersji 500 zł brutto.
    Nawet jak jest na tym samym chipie to jest różnica w wykonaniu - przy dokładnych instrumentach nie jest to bez znaczenia. Akurat DE-5000 jest wykonany b. solidnie.
    Nie można jednak tego powiedzieć o tym (na tym samym chipie co DE-5000): CEM DT-9935
    Ale tu jest zmyłka - on nie jest 4-przewodowy!

Pozdrawiam!
  • Level 38  
    Dokładnie.
    Dziwnym sposobem poszli po bandzie i zrobili ekranowanie przewodów choć i w to troszkę wątpię czy tylko nie jest pic jako ekranowanie.
  • Level 17  
    ^ToM^ wrote:
    Pomiar 4 przewodowy. Klipsy wpina się w gniazdo DUT, które ma 4 pola stykowe.
    OK - teraz rozumiem, dzięki. Ale w przyszłym tygodniu prawdopodobnie będę miał na testy miernik z pierwszego postu, więc poczekam na własne wyniki testów.
    zdzisiek1979 wrote:
    Musisz zobaczyć co w takim mostku siedzi. Przeważnie kostki cyrustek ES51919 ES51920
    Tak myślałem, też znalazłem ten układ. Ciekawa rzecz w nocie katalogowej - piszą: "All accuracy is guaranteed for 10cm distance from VDUTH/VDUTL pins of ES51920." No cóż, zobaczymy, jak wyjdą testy u mnie...
  • Level 17  
    Miałem na testach tego ręcznego Axiometa AX-LCR42A - można przyjąć, że to odpowiednik DE-5000. Mam również Hameg HM8118. Jeśli chodzi o pomiary małych indukcyjności: Obydwa mierzą podobnie. Natomiast obydwa są bardzo wrażliwe na ułożenie przewodów pomiarowych. Żeby pomiar był dobry to przed pomiarem trzeba wykalibrować przyrząd, co w przypadku miernika Axiomet trwa minutę (Hameg kalibruje w kilka sekund). Następnie trzeba w podobnej pozycji kabelków, w jakiej było zerowanie przypiąć badany element i wtedy pomiar wychodzi dość dobrze.

Jednak potem do tego Hamega zrobiłem własne kabelki, gdzie sygnał wymuszający idzie dwużyłowym kablem w ekranie, z dala od kabli pomiaru napięcia. Sytuacja radykalnie się poprawiła. Można ruszać kablami, a wskazanie się nie zmienia.

Wniosek - standardowe kable z klipsami Kelvina nie są dobre do pomiaru niskich indukcyjności. Są one dobre do stałoprądowego pomiaru rezystancji, ale przy wysokich częstotliwościach pomiarowych działają jak transformator powietrzny i zafałszowują pomiar. Lepiej zrobić własne kable, gdzie wymuszenie pójdzie dwużyłowym kablem. Ewentualnie można zastosować układ 4TP, gdzie sygnał wymuszający płynie żyłą kabla i wraca ekranem.

Poczekam jeszcze kilka dni, jakby ktoś chciał coś jeszcze dopisać i zamykam temat.