Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Redukcja zakłóceń EMI i RFI/uziemienie, instalacja elektryczna, ferryty itp.

luci202 19 Lis 2017 14:58 819 1
  • #1 19 Lis 2017 14:58
    luci202
    Poziom 1  

Witam. Chcę zlikwidować, albo chociaż mocno ograniczyć, zakłócenia EMI i RFI w całym domu. Od razu zaznaczam że w sprawach związanych z instalacją elektryczną i prądem jestem kompletnym laikiem, więc potrzebują porady od czego zacząć i jak do tego podejść z głową. Wszelkie modernizacje związane ze skrzynką rozdzielczą, gniazdkami/kontaktami zostaną oczywiście zlecone elektrykowi.

Zacznijmy więc od tego z czym mamy do czynienia.

- dom jednorodzinny, parter, pierwsze piętro i drugie piętro (poddasze)
    - nie wiem jaki posiadamy rodzaj instalacji elektrycznej (dom ma 40 lat)
    - nie wiem czy posiadamy uziemienie (są gniazdka z bolcami jak i bez bolców)

Ilość podłączonego sprzętu do prądu:

- czajnik, kuchenka elektryczna, piekarnik, lodówka, zmywarka, pralka
    - piec centralnego ogrzewania wielofunkcyjny (gaz/prąd)
    - 2 telewizory, 2 dekodery, 1 lampa ze ściemniaczem
    - 2 komputery, 3 routery, 1 UPS, 1 drukarka
    - sprzęt audio (wieża, głośniki, itp.)
    - ładowarki (telefony, laptop, itp.)

Jakieś 5 lat temu były problemy w jednym z pokoi na pierwszym piętrze (komputer, UPS, router, drukarka), problem oczywiście siedział w puszkach i wywalało co jakiś czas jeden przegrzewający się bezpiecznik w starej skrzynce rozdzielczej. 2 lata temu były problemy w kuchni ze względu na przeciążenia i przegrzewanie się kabli, więc elektryk czyścił/wymieniał kable (?) w puszkach. W tym samym czasie została wymieniona skrzynka rozdzielcza.

Tak wygląda skrzynka rozdzielcza:
    Redukcja zakłóceń EMI i RFI/uziemienie, instalacja elektryczna, ferryty itp. Redukcja zakłóceń EMI i RFI/uziemienie, instalacja elektryczna, ferryty itp. Redukcja zakłóceń EMI i RFI/uziemienie, instalacja elektryczna, ferryty itp. Redukcja zakłóceń EMI i RFI/uziemienie, instalacja elektryczna, ferryty itp.

Tak wygląda jedno z gniazdek na parterze: (2 kable niebieskie podłączone, 1 czerwony rozłączony)

Tak wygląda jedno z gniazdek w pokoju na pierwszym piętrze (tylko 2 czarne kable, oba podłączone)

Kontakty na parterze w większości posiadają bolec.
    Kontakty na pierwszym piętrze i poddaszu w większości nie posiadają bolca.
    Komputery, routery, UPS, wieża, głośniki, drukarka, telewizory i dekodery są podłączone do gniazdek bez bolca.
    W domu oczywiście korzystamy również z kilku listw zasilających. takich jak ta:

Na dzień dzisiejszy chciałbym wiedzieć co można zmienić lub zmodernizować, tak aby wszystkie urządzenia pracowały bezpiecznie i prawidłowo, z jak najmniejszą emisją zakłóceń EMI i RFI. Kilka rzeczy które mnie interesują:

1) Uziemienie. Czy potrzebne i czy można wykonać w moim przypadku, jak najlepiej wykonać, ewentualnie alternatywy.

2) Filtr przeciwzakłóceniowy linii zasilającej do skrzynki rozdzielczej. Jaka cena i jaki kupić (jakie parametry), jako iż widziałem tylko oferty firmy Schaffner. I czy w ogóle warto ?

3) Filtry ferrytowe na kable zasilające do większości urządzeń podpiętych do sieci, na kable USB, na kable audio, wideo, sieciowe i adsl. Filtry te są dostępne zarówno jako nakładki na kable, a także jako rdzenie toroidalne. Są też różne rodzaje do filtrowania różnych częstotliwości, np. Mix 31, Mix 43, Mix 52, Mix 61, Mix 75, Mix 77. Moje pytanie to jakie kupić, jak stosować i co w jakiej kombinacji i na jakie kable. Czytałem że przy nakładkach najlepiej z dwóch stron kabla, przy rdzeniach najlepiej robić pętle.

Z góry dzięki za pomoc.

0 1
  • Sklep HeluKabel
  • #2 19 Lis 2017 15:43
    JacekCz
    Poziom 36  

NIC nie da takich efektów, jak eliminacja u źródła (jakość urządzeń, np zasilacz posiadający dławik czy tylko puste otwory na płytce).
    re 3. Ferryt na kablu ma bardzo wąskie działanie (eliminacje w.cz. wspólnego a nie różnicowego), w większości nie daje oczekiwanego efektu. Jak to stosujesz masowo, mam wrażenie że ktoś chce Cię naciągnąć.
    Wydaje się że większość RFI "od sąsiadów" i tak idzie przez powietrze, nadmierna filtracja sieci nie ma sensu, a filtracja przy znacznym prądzie (żelazko, czajnik, pralka) jest wątpliwa.
    Za poprawieniem sieci przez elektryka oczywiście TAK.

Aha, masz jakieś konkretne zakłócenia na myśli, czy tak ogólnie?

0