Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UNITRA Amator 3 stereo - Po przestrojeniu...

skorakora 24 Lis 2017 20:31 1557 29
  • #1 24 Lis 2017 20:31
    skorakora
    Poziom 4  

Witam
    Przestroiłem sobie amplituner Amator 3 według instrukcji (w załączniku)
    Wszystko ok jednak nie wyświetla się nic na wskażniku poziomu sygnału oraz nie ma modulacji stereo
    W tle słychać stały szum (stały w sensie niezmienny, na wszystkich stacjach oczywiście jest on dosyć cichy ale jest)
    radio odbiera trochę słabo ale to chyba wina tego że nie jest podłączone do systemu antenowego (brak odpowiedniej wtyczki)

0 29
  • #2 24 Lis 2017 20:35
    kokapetyl
    Poziom 43  

skorakora napisał:
    radio odbiera trochę słabo ale to chyba wina tego że nie jest podłączone do systemu antenowego (brak odpowiedniej wtyczki)

Podłącz kawałek drutu zamiast anteny. Bez jakiejkolwiek anteny to ciężko aby coś przyzwoicie zagrało.

0
  • #3 24 Lis 2017 21:10
    skorakora
    Poziom 4  

kokapetyl napisał:
    skorakora napisał:

Podłącz kawałek drutu zamiast anteny. Bez jakiejkolwiek anteny to ciężko aby coś przyzwoicie zagrało.

Na drucie cały czas "jechałem"
    Mysiałem że każdy się domyśli...

0
  • #4 24 Lis 2017 21:14
    kokapetyl
    Poziom 43  

skorakora napisał:

skorakora napisał:
    ale to chyba wina tego że nie jest podłączone do systemu antenowego

Co tu się domyślać skoro stwierdzasz fakt. :cry:

0
  • #5 24 Lis 2017 21:28
    skorakora
    Poziom 4  

kokapetyl napisał:
    skorakora napisał:

skorakora napisał:
    ale to chyba wina tego że nie jest podłączone do systemu antenowego

Co tu się domyślać skoro stwierdzasz fakt. :cry:

Dobra chyba to muszę sprecyzować... :D
    Radio podłączałem do zwykłego druta ale słaby sygał może być powodowany
    brakiem podłączenia do zewnętrznej anteny radiowej (sygnał jest słaby tylko na poszczególnych stacjach)
    Lecz dalej pozostają szumy i brak reakcji diód sygnału i modulacji stereo (na wszystkich stacjach)

0
  • #6 25 Lis 2017 11:49
    gumisie
    Poziom 38  

Wbrew pozorom przestrojenie głowicy nie jest taką prostą rzeczą. W przypadku braku odpowiedniego sprzętu jest pracochłonne a przede wszystkim wymaga pewnego doświadczenia. Przyczyną takiego zachowania może być źle zestrojony obwód wejściowy w.cz, rozstrojony p.cz jak i również stereo dekoder. W załączniku kilka wskazówek dotyczących przestrajania głowic.
    Pozdrawiam

0
  • #7 25 Lis 2017 17:48
    skorakora
    Poziom 4  

gumisie napisał:
    W załączniku kilka wskazówek dotyczących przestrajania głowic.
    Pozdrawiam

Akurat dziwnym trafem mam dokładnie to samo i tym się opierałem :p
    Zapomniałem wspomnieć że zamieniłem kondensaor 1nf na 10nf za cewką L101 i przed cewką L102 (kondensator bodajże filtrujący) bo nie miałem 1nf a oryginalny rozwaliłem przy wycinaniu innego kondensatora...
    Wydaje mi się że to nie powinno wpłynąć na odbór

Dodano po 1 [minuty]:

gumisie napisał:
    W brew pozorom przestrojenie głowicy nie jest taką prostą rzeczą. W przypadku braku odpowiedniego sprzętu
    Pozdrawiam

Chodzi o częstotliwościomierz ?
    Jest niewielka szansa że uda mi się go zdobyć

0
  • #8 26 Lis 2017 11:05
    DIORADIO
    Poziom 24  

To widać że masz małe doświadczenie. Kto wymienia takie kondensatory jak 1nF czy 10 nF w głowicy UKF ???? Wymienia się tylko te kondensatory które razem z cewką tworzą obwód rezonansowy lub połączone równolegle do diod pojemnościowych. Muszę poszukać schemat Amatora 3 i wtedy napiszę.

0
  • #9 26 Lis 2017 14:08
    skorakora
    Poziom 4  

Nooo widać kto tu ma małe doświadczenie i brak pojęcia o filtrach...
    Ale wracając do tematu jak będę miał kondensator 1nf to go tam wstawię i zobaczę czy coś się zmieniło...
    Na ten moment poszukuje schematu owego radia (albo bloku z dekoderem stereo)

0
  • #10 26 Lis 2017 14:43
    gumisie
    Poziom 38  

skorakora napisał:
    Nooo widać kto tu ma małe doświadczenie i brak pojęcia o filtrach...
    Kolego, to Ty potrzebujesz pomocy i zamiast pisać tego typu "odzywki" podałbyś konkretną wersję tego Amatora 3 (było kilka). O ile nie sprawi to Tobie trudności :D , zamieść zdjęcie wnętrza tego OR.
    Pozdrawiam

0
  • #11 26 Lis 2017 14:54
    skorakora
    Poziom 4  

Miałbym taką prośbę uznajmy że to co nie dotyczy tematu to nie istnieje ;)
    Model to AWS 110A

0
  • #13 26 Lis 2017 15:38
    skorakora
    Poziom 4  

gumisie napisał:

W załączniku schemat, co prawda bez "A" ale może być przydatny.

Pozdrawiam

Jedyna różnica to przy końcówce mocy
    Bez "A" końcówka mocy jest na układach hybrydowych
    A z "A" na tranzystorach 2N3055
    PS:wpisałem sobie p.cz przez przypadek jako stronę (bo zapomniałem skrót) i mi wyskoczyła strona z kotami :)

0
  • #14 26 Lis 2017 15:50
    gumisie
    Poziom 38  

skorakora napisał:
    Jedyna różnica to przy końcówce mocy
    Bez "A" końcówka mocy jest na układach hybrydowych
    A z "A" na tranzystorach 2N3055
    Kolego, coraz bardziej stajesz się upierdliwy :!: . Przecież osoby znające temat o tym wiedzą.
    Tobie chodzi o przestrojenie głowicy :?:
    skorakora napisał:
    Na ten moment poszukuje schematu owego radia (albo bloku z dekoderem stereo)
    UL1601N to stereo dekoder.
    Czy naprawy PA m.cz. :cry:
    skorakora napisał:

PS:wpisałem sobie p.cz przez przypadek jako stronę (bo zapomniałem skrót) i mi wyskoczyła strona z kotami :)

Przepraszam za sarkazm, wciśnij ten czerwony, awaryjny przycisk, który masz w podpisie.

0
  • #15 26 Lis 2017 16:08
    skorakora
    Poziom 4  

Schematu potrzebowałem by się zorientować łczy czegoś nie trzeba jeszcze ustawić przy wzmacniaczu p.cz i dekoderze stereo
    Pierwsze od czego powinienem zacząć to zamienić ten kondensator C101 ze 10nf na 1nf
    Ale pozostaje jeszcze kwestia dekodera stereo bo po przyłożeniu anteny do układu rezonansowego radio odbiera dobrze (co oznacza poprawne przestrojenie) lecz dalej nie ma dekodowania stereo... :crazyeyes:

0
  • #16 26 Lis 2017 17:52
    gumisie
    Poziom 38  

skorakora napisał:
    Schematu potrzebowałem by się zorientować łczy czegoś nie trzeba jeszcze ustawić przy wzmacniaczu p.cz i dekoderze stereo
    O ile ten który podesłałem (pięć minut szukania w necie) jest przydatny, to Ok.
    Schemat jak mapa "samochodowa", tylko na co ona mi potrzebna jak nie potrafię jeździć autem. Obecnie stosuje się "nawigację" ktoś powie, co nie zmieni faktu że nadal nie potrafię ruszyć samochodem z miejsca :D .
    Poczytaj zanim zadasz jakieś dziwne pytanie, przecież tego jest od "groma" na forach.
    Pozdrawiam

0
  • #17 26 Lis 2017 20:00
    skorakora
    Poziom 4  

Dobra przyznam zbyt dużego doświadczenia nie mam
    ale podstawy znam.
    Jakbym umiał to sam naprawić to bym nie pisał postu na forum ;)

0
  • #18 27 Lis 2017 13:53
    DIORADIO
    Poziom 24  

To jak znasz podstawy to dlaczego wymieniłeś C301 wytłumacz. Przy przestrojeniu na wyższe pasmo wymienia się kondensatory w obwodach rezonansowych wejściowych, obwodach rezonansowych wzmacniacza w.cz. i obwodach rezonansowych heterodyny. Zrzuciłeś mi że mam słabe pojęcie o filtrach, to ja teraz pytam Cię czy wiesz o czym teraz napisałem i gdzie to się znajduje? Jeżeli pokręciłeś rdzeniem cewki w dyskryminatorze to wątpię byś miał dobry odbiór stereo.

0
  • Pomocny post
    #19 27 Lis 2017 14:11
    Andrzej L.
    Poziom 26  

1nF czy 10nF to nie ma kompletnie znaczenia, bo każda z tych pojemności przy 100MHz stanowi praktycznie "zwarcie". Więc nie powinno mieć to w ogóle znaczenia na działanie (chyba, że tam jakiś foliowy wstawiłeś zamiast ceramika). Gdzie ty tą swoją "antenę" przykładasz? Który to ten obwód rezonansowy? Bądź precyzyjny w tym co opisujesz, bo za dużo domyślania potem. Wyznacznikiem PRAWIDŁOWEGO przestrojenia głowicy na nowe pasmo jest poziom napięcia zmiennego p.cz. mierzony na wyjściu głowicy, za obwodem L209 (lub w dalszych blokach p.cz. - jeżeli na zbyt słabe sygnały nasze przyrządy prawie nie reagują). Jak dla lokalnej, pobliskiej stacji nie ma tam sygnału choćby te 100mV to raczej będzie ciężko mówić, że głowica została przestrojona, a jest raczej rozstrojona i coś tam na sztukę odbiera w okolicach górnego pasma. Póki nie ma pewności, że głowica jest rzeczywiście prawidłowo przestrojona i zestrojona to szkoda cokolwiek ruszać w torze p.cz. i dekoderze.
    Istnieje podejrzenie, że głowica jest przestrojona "na sztukę" i mizernej jakości demodulator jakim jest muzealny UL1211 przy słabym sygnale p.cz. oddaje dużo niższy sygnał zdemodulowany m.cz. (taki urok tych demodulatorów, że jak spada poziom sygnału p.cz. to spada też poziom po demodulacji - bardzo wkurzający urok tego typu demodulatorów), w związku z czym sygnał pilota 19kHz jest zbyt mały aby dekoder "zaskoczył". W skrajnych przypadkach może też być już od starości rozstrojony demodulator - typowe zjawisko w amatorach gdzie ARCZ dostaje zeza. Ale póki głowica w rozsypce to nie ruszamy demodulatora.
    Bez przyrządów pozostaje na start sklecić sobie miernik poziomu sygnału na UL1200 z podłączonym do niego na 13 nóżkę miernikiem wychyłowym (tzw. wycieraczką ;) ) i nim się wpiąć za głowicę, bo ten oryginalny miernik na diodkach jest bardzo tępy i reaguje bardzo płasko, dopiero na duże sygnały. Jak głowica kompletnie rozstrojona to nawet nie wiadomo w którą stronę kręcić trymerami, rdzeniami cewek obwodu wejściowego L101 i wzmacniacza w.cz. L104 skoro wskaźnik w ogóle nie reaguje.
    W większości opisów przestrajania głowic siedzących w amatorach nakazuje się wyciąć kompletnie C104 33pF.
    W praktyce większość tych głowic GF-29, GF-32 do
    idealnego uzyskania współbieżności i max. czułości potrzebuje wstawienia w miejsce 33 pF pojemności ~5 pF (więc dobrą szkołą przy jego wycinaniu - jak nie chcemy demontować całej głowicy z masywnego stalowego ekranu - jest zostawienie sobie kilku mm nóżek po wyciętym kondensatorze aby można było do nich później podlutować brakującą pojemność, jeżeli będzie taka potrzeba). Bez dodania tego kondensatora bardzo często "brakuje" pojemności trymerowi C102 w tym obwodzie i nie można uzyskać współbieżności obwodu wejściowego, a co za tym idzie max. czułości i prawidłowego zestrojenia tego obwodu.
    Co zaś tyczy się opisu z załącznika: Przestrajanie_glowic_UKF.doc
    Opisana tam sytuacja z trymerami występuje tylko w idealnym przypadku. W wielu głowicach wizualne pokrycie się napylonej ruchomej okładki rotora trymera z nóżką ("środkową" - jeżeli to 3-nóżkowy trymer) będącą wyprowadzeniem statora trymera bardzo często wcale NIE odpowiada MAX pojemności trymera, bo się okazuje, że niewidoczna okładka (schowana pod ruchomym kapeluszem ze śrubką) statora jest napylona niesymetrycznie względem nóżki i swoje max trymer zamiast uzyskać na godz 12:00 uzyskuje np. na godz 10:00 albo nawet 3:00. Więc tak naprawdę tylko pomiar takiego trymera i zaznaczenie sobie max-a pojemności kropką, kreską postawioną ołówkiem na ruchomej okładce da nam jednoznaczny obraz zależności pojemności max-min od położenia ruchomej okładki danego trymera.

2
  • #20 27 Lis 2017 20:02
    skorakora
    Poziom 4  

DIORADIO napisał:
    To jak znasz podstawy to dlaczego wymieniłeś C301 wytłumacz.

Poniżej masz odpowiedź...

Andrzej L. napisał:
    1nF czy 10nF to nie ma kompletnie znaczenia, bo każda z tych pojemności przy 100MHz stanowi praktycznie "zwarcie". .

Dodano po 4 [minuty]:

Andrzej L. napisał:
    (chyba, że tam jakiś foliowy wstawiłeś zamiast ceramika).

Niestety przyłożyłem foliowy (bo taki miałem pod ręką ,ale jak dobrze poszukam to pewnie znajdę ceramiczny...)
    Jaka jest w tym przypadku różnica między kondensatorem foliowym a ceramicznym (nie wiedziałem o tym że jest różnica i może to jest przyczyną, ale i tak jutro jadę po ten 1nf i po prostu wstawię tam oryginalną pojemność)
    W załączniku zaznaczyłem gdzie podłączałem antenę gdy chciałęm ominąć obwód wejściowy

0
  • #21 27 Lis 2017 22:54
    gumisie
    Poziom 38  

skorakora napisał:
    W załączniku zaznaczyłem gdzie podłączałem antenę gdy chciałęm ominąć obwód wejściowy
    Skoro w tym miejscu podłączyłeś antenę i na tej podstawie twierdzisz że głowica jest dobrze przestrojona, wybacz że powstrzymam się od dalszych komentarzy (co ze wzmacniaczem w.cz opartym na T101 i jego zestrojeniem ?) W jakim celu to "omijanie" :?: .
    Powodzenia.

0
  • Pomocny post
    #22 28 Lis 2017 16:21
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Przy częstotliwościach mierzonych w dziesiątkach MHz ma już znaczenie czy jest to ceramiczny czy foliowy. Foliowy ma większą pasożytniczą indukcyjność niż o tej samej pojemności kondensator ceramiczny. Więc taki foliowy wstawiony w tor gdzie płynie sygnał w.cz. może się nam zachowywać jak dławik i wręcz stawiać swoją indukcyjnością opór dla sprawnego przepływu tych sygnałów, albo w skrajnych przypadkach swoją indukcyjnością stworzy nam jakiś niepożądany obwód rezonansowy i mogą się pojawić drgania, których nie chcieliśmy mieć w tym bloku.
    Miejsce gdzie podpiąłeś antenę to dobry sposób na sprawdzenie pracy samego mieszacza. Na takim podłączeniu usłyszysz tylko lokalne silne stacje radiowe, bo ich sygnał dostarczony prosto z anteny jest na tyle silny, że bez wzmacniacz w.cz. wysteruje mieszacz. A w dobrze zestrojonej głowicy chodzi także o odbiór dalszych, słabszych stacji i do tego potrzebujesz zestrojonego wzmacniacza w.cz. z tranzystorem T101. Jeżeli zależy na porządnym wzmocnieniu to niestety BF195 przy 100MHz to już mizernego wzmocnienia tranzystor (w starym paśmie 74MHz jeszcze są do przyjęcia). Wstawiaj w to miejsce BF240, podobnie w mieszaczu. Możesz też w przyszłości pokusić się o tranzystory z rodziny BFR9x, te mają jeszcze większe wzmocnienie niż BF240.

0
  • #23 02 Gru 2017 14:23
    skorakora
    Poziom 4  

Zestroiłem poprawnie skalę i dalej nic
    Wymieniłęm też ten kondensator na ceramiczny 1nf

EDIT:
    Znalazłem problem
    Przypadkowo gdy wykręciłem rdzeń z cewki L104 i włożyłem tam metalowy śrubokręt
    I na mierzonej stacji znacząco się poprawił sygnał
    Wtedy przypomniało mi się jak nauczyciel mówił o różnych rdzeniach w takich układach więc wiozłem pobliską śrubkę i ją tam wkręciłem
    I co się stało ? Na mierzonej stacji nagle wszystkie diody sygnału się zapaliły i włączyło się dekodowanie stereo...

Dodano po 15 [minuty]:

Dolne częstotliwości odbierają książkowo, ale górne dosyć słabo

0
  • #24 02 Gru 2017 14:48
    gumisie
    Poziom 38  

skorakora napisał:
    Przypadkowo gdy wykręciłem rdzeń z cewki L104 i włożyłem tam metalowy śrubokręt
    Pomimo to że w poradach zalecane jest zamiana rdzeni na metalowe to i tak dobrze że sam doszedłeś do tego :spoko: .
    skorakora napisał:
    Dolne częstotliwości odbierają książkowo, ale górne dosyć słabo
    A co pisze w poradach?, dolna=cewka (indukcyjność), górna=trymer (pojemność).
    Pozdrawiam

0
  • #25 02 Gru 2017 15:19
    skorakora
    Poziom 4  

Wstawie tam jeszcze ten kondensator 5nf i zobaczę jak się zmieniło.

Dodano po 7 [minuty]:

Jak napisał @Andrzej L. to może mieć wpływ na "ciche " stacje na wyższych częstotliwościach.
    Więc się zaopatrze w te tranzystory.

0
  • #26 02 Gru 2017 15:37
    gumisie
    Poziom 38  

skorakora napisał:
    Wstawie tam jeszcze ten kondensator 5nf
    Chyba 5pF.
    Andrzej L. napisał:
    wstawienia w miejsce 33 pF pojemności ~5 pF

0
  • #27 02 Gru 2017 16:49
    Andrzej L.
    Poziom 26  

To nie ma być wstawianie, bo tak ktoś napisał, tylko wstawianie wynikające z tego, że wraz ze zbliżaniem się do punktu, gdzie głowica osiąga zestrojenie i współbieżność w całym paśmie, zauważa się (jeżeli strojący jest spostrzegawczy, a nie chaotyczny), że w danym obwodzie albo nam brakuje trochę pojemności, albo indukcyjność mamy za dużą (lub odwrotnie w zależności od egzemplarza głowicy).
    Z tą L104 trochę podejrzanie wygląda. Czy przypadkiem nie doszło do sytuacji, że trymer C108 masz ustawiony na max pojemność i wtedy na dole faktycznie cewka okazuje się "na chwilę" za dużą indukcyjnością.
    W ogóle próbowałeś uzyskiwać współbieżność obwodu w całym paśmie?
    Za chwilę się okaże, że w miarę dochodzenia obwodu do współbieżności będzie zmniejszana pojemność, a zwiększana indukcyjność. Wkręcony przed chwilą rdzeń NIEferrytowy, okaże się zły, bo zabraknie indukcyjności. Coś podejrzewam, że zestrojenie obecnie jest punktowe i stąd te zabiegi punktowe z wkręcaniem innych magnetyków do korpusu. Nie przypominam sobie w historii aby te cewki we wzmacniaczu w.cz. wymagały wkręcania rdzenia aluminiowych czy mosiężnych.
    Co do cichości dalekich stacji to tylko ratuje wymiana p.cz. na nowszej generacji układy z demodulatorem iloczynowym z gatunku UL1200, bo te mizerne UL1211 mają niezbyt duże wzmocnienie bloków przed demodulatorem (a UL1200 ma porządny kilku blokowy wzmacniacz ogranicznik, o parametrach przewyższających UL1211) i stąd te efekty cichego grania przy słabszych sygnałach p.cz.. Oczywiście rozstrojona głowica dodatkowo przyczynia się do tego denerwującej ułomności. W demodulatorze z UL1200 słaba stacja wchodzi co najwyżej w szum, a nie że gra coraz ciszej jak na UL1211.

0
  • #28 03 Gru 2017 00:29
    skorakora
    Poziom 4  

gumisie napisał:
    Chyba 5pF

Ale się walnąłem...
    Zamiast 5pf kupiłem 5nf... :D

Dodano po 4 [minuty]:

Dziękuję że mi pomagacie (bo początek to za miły nie był)
    Powymieniam co trzeba ale wydaje mi się że głowica już jest przstrojona
    Wszystko odbiera bez szumów (niektóre stacje ciszej a inne głośniej)
    Jedynie najwyższe stacje prawie wgl nie odbierają (tranzystory)
    wymienię też ten układ UL jak radzisz
    Jutro sprawdzę położenie trymerów

Dodano po 14 [minuty]:

a z tych BFR9x jaki mógł by być bo jest ich nie mały rozsiew na różne częstotliwości i różne napięcie UCB
    Z dostaniem BF240 nie będzie problemu
    Ul 1211 ma inne wyprowadzenia wiec się niemały problem pojawia...

0
  • #29 04 Gru 2017 11:15
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Głowica ma być przestrojona, a nie że mi się wydaje.
    Z tymi tranzystorami to nie jest aż tak, że na dole pasma coś jeszcze odbierasz, a powyżej 100MHz nic praktycznie już nie odbierasz, a może heterodyna zrywa drgania? Z twojego opisu wynika, że do 100MHz tranzystor jeszcze wzmacnia, a już na 105MHz ma wzmocnienie = 1, i dlatego wszystko milknie ;)
    Nadal niezestrojone obwody LC trzeba winić, a nie sam tranzystor.
    Zestrojenia nie ocenia się na słuch, tylko na podstawie siły sygnału w torze p.cz.
    Jeżeli nie masz oscyloskopu to pozostaje złożyć sobie miernik na UL1200 - o czym było już pisane. Wtedy nie stroisz na czuja tylko na rzeczywiście widoczne sygnały i dążysz do uzyskania jak największych ich poziomów. Jak odbierasz lokalne stacje to czy głowica będzie faktycznie zestrojona lub tylko w 40% zestrojona, to takie stacje będziesz na ucho odbierał tak samo - więc żaden to wyznacznik zestrojenia głowicy.
    Z BFR-ów mogą być np BFR91, BFR93 (ten w obudowie SMD). Generalnie podchodzi większość co jest tranzystorem npn. W obiegu pełno złomu (jakiś malowanek w garażu tłuczonych, które wizualnie już są w stanie opłakanym), najbardziej solidne to produkcji TFK czyli niemiecki Telefunken (trzeba szukać po solidnych sklepach). Na razie jednak na start wsadź BF240, selekcjonowany BF240 jest co najwyżej kilkanaście procent gorszy od BFR-a. Selekcjonowany to taki, które przy prądzie kolektora 5mA ma betę (parametr h21e, hFe - czyli wzmocnienie stałoprądowe) nie mniejszą niż 100. Poszukaj produkcji Philips - mają charakterystyczną srebrną ściankę gdzie jest nadruk. Polskie BF240 też były dobre co do parametrów - czasami im tylko nóżki wypadały ;) Z polskich dało się selekcjonować (jak dobry sort się w sklepie trafił) takie z Betą nawet sięgającą 160, na 100MHz bardzo dobre wzmocnienie w.cz. miały. Ale to byś musiał mieć garść tranzystorów, miernik do ręki i wybierać w sklepie - jeżeli nie były taśmowane. Zwykłe multimetry LCD mierzą przy niższych prądach (typowo prąd bazy 10uA co przy becie 100 daje prąd kolektora 1mA, przy których pomiar bety wychodzi przesadnie dobry), a beta powyżej kilka mA dla tych BF-ów gwałtownie spada - stąd selekcja na większym prądzie kolektora 5mA, aby rzeczywiście wybrać perełki.
    Jak ci wyjdzie z BF240 (pamiętać o innych wyprowadzeniach! innych obudowach - więc czasami trzeba sobie odpowiednio uformować nóżki aby pasowały wyprowadzeniami EBC do istniejących fabrycznych otworków, bo już nie jeden magik pomieszał wyprowadzenia i potem płacz, że nie działa) to możesz przyszłościowo się pobawić w BFR-y i namacalnie stwierdzić, ze mają większe wzmocnienie dla 100MHz niż popularne w głowicach lat 70-90 BF195, BF314.
    A póki co nie ma się co przesadnie wychylać skoro na podstawach się kładziesz i działasz chaotycznie - dodając sobie przez to samemu niepotrzebnej roboty. Ogarniesz podstawy to można iść dalej. Najlepszy tranzystor nie pomoże jak obwody rezonansowe głowicy stoją gdzieś sobie rezonansem z boku pasma.
    UL1200 to już zupełnie co innego niż UL1211, wyprowadzenia kompletnie inne, w dodatku UL1200 to tylko dla FM, więc pozostaje dołożyć płyteczkę uniwersalną lub zabawa w pająka. Jakbyś chciał mieć nadal także pasma AM to pozostaje obsadzenie kostką UL1219 (wyprowadzenie również inne) ta ma i AM i FM i ten sam typ demodulatora FM co UL1200.
    Bez wymiany UL1211 pozostaje dodać jeszcze jeden tranzystorowy stopień wzmocnienia (podobny do tego jaki stosuje się przy filtrach ceramicznych fcm10,7 sfe10,7) po wyjściu z głowicy, wtedy słabsze stacje będą się mniej ściszały.
    I jak chcesz dłużej dłubać przy głowicach to warto mieć na stanie w domu chociaż po 10szt. typowych pojemności ukf, od 1pF przez 1p5, 2p2, 3p3, 3p9, 4p7, 5p1, 6p8, 7p5, 8p2, 10p, 12p, 15p, 16p, 18p, 20p, 22pF, 33pF. A nie co chwila latać po każdą jedną część do sklepu...
    Poczytałeś coś o przestrajaniu? Jakieś zasady, zalecenia, na co zwracać uwagę? Jakaś literatura była czytana? Tak żeby czuć temat, a nie zgadywać. Czy raczej bazujesz tylko na gotowcach-opisach? Obawiam się, że to ostatnie i stąd ciągłe schody w temacie przestrajania.

0
  • #30 04 Gru 2017 23:09
    skorakora
    Poziom 4  

mam pojęcie o działaniu głowic, ale bardzo małe + do tego dojdzie półtora roku wiedzy w technikum elektronicznym
    Sklep mam zawsze po drodze więc mi to problemu nie robi.
    ew coś zawsze wygrzebie z elektrośmieci...

0
  Szukaj w 5mln produktów