Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja instalacji CWU

30 Lis 2017 14:57 456 6
  • Poziom 20  
    Witam

Będziemy remontować drugie piętro w domu gdzie będzie mieszkać druga rodzina.
    Tak jak na załączonym obrazku widać na dole instalacja CWU jest zrobiona.
    Bojler 100l (jak dobrze pamiętam, max 120) zasilany piecem na węgiel

Planujemy wstawić bojler elektryczny 30L zasilany z dolnego bojlera
    Na górze 3 punkty (prysznic, umywalka i kuchnia)

Na najdalszym punkcie powrót z cyrkulacją
    Sterowanie albo z termostatu albo z oświetlenia (inny temat)

Czemu takie rozwiązanie?
    Chcę aby na górze była ciepła woda nawet poza sezonem grzewczym. Na dole w bojlerze nie zawsze pracuje grzałka.
    Jeżeli będzie grzane to i tak mam wodę z dołu. 30l chyba na szybki prysznic wystarczy.

Czy takie rozwiązanie się sprawdzi?
    Czy macie inne pomysły
    W domu jest prąd 3F oraz gaz
    Przepływowy czytałem, że się nie opłaci

Schemat uproszczony

Modernizacja instalacji CWU
  • Poziom 11  
    Witam
    Dlaczego przepływowy się nie opłaci, ja uważam, że jest urządzeniem bardzo ekonomicznym? Pracuje tylko wtedy, gdy potrzebujemy skorzystać z ciepłej wody, wg mnie to właśnie bojler jest w ogóle nie opłacalny zużywa prąd na podgrzanie wody nawet wtedy, gdy nie korzystamy z ciepłej wody, bowiem utrzymuje nastawioną temperaturę.
    Przepływowy ogrzewacz zamontowany jak najbliżej punktów poboru wody jest najekonomiczniejszym rozwiązaniem, fakt, że są to urządzenia o dużej mocy, ale pracują tylko w chwili używania jak będziemy napełniać wannę do kąpieli to zużyje dużo energii, ale do prysznica czy do umywalki to jest najlepsze rozwiązanie .
  • Poziom 20  
    Dziękuję za odpowiedź

Czytałem, że przepływowe są mało skuteczne, ciężko z kontrolą temperatury wody
    Przepływowy elektryczny 3F czy gazowy?
  • Poziom 11  
    Witam ponownie
    Przepływowy gazowy tzw. Junkersy są stosowane od bardzo dawna. Osobiście stosuję gazowy przepływowy ogrzewacz wody ponad 30 lat, konkretnie używam dwufunkcyjny kocioł c.o. w okresie zimowym grzeje centralne ogrzewanie i c.w.u. a w okresie letnim podgrzewa tylko wodę do mycia.
    Z regulacją w przepływowych ogrzewaczach elektrycznych jak i gazowych nie ma problemu można wyregulować przepływ jak i temperaturę wody.
  • Poziom 20  
    Druga sprawa, że przepływowy zajmuje więcej miejsca. Potrzeba sprawnej wentylacji i dodatkowo zajmuje komin
  • Poziom 11  
    Elektryczny nie potrzebuje wentylacji ani dużo miejsca można go zainstalować nawet w szafce pod zlewozmywakiem.
    Pozdrawiam czdr
  • Poziom 5  
    Zwykly boiler 30 litrowy to kiepski pomysł