Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Praktyczne porównanie Android'a z iOS

gracjan55 04 Dec 2017 12:38 1143 7
 • #1
  gracjan55
  Level 36  
  Witam, jestem na etapie pisania pracy magisterskiej, tematem jest porównanie systemów operacyjnych na urządzeniach mobilnych. Część teoretyczną mam już opracowaną. Pozostaje kwestia części praktycznej. Nigdy nie pracowałem z ios. Chciałbym porównać np. S8 z Iphone 8. Macie pomysły na testy porównawcze pod względem technicznym/software? Pomijam benchmarki. Pozdrawiam
 • #2
  kpodstawa
  Level 32  
  Nie korzystam z urządzeń Apple, ale niewielka część ludzi u mnie w pracy stosuje iPhony, iPady i MacBooki. Sam mam smartfona z Androidem KitKat, w którym wykorzystuję większość funkcji z wyjątkiem telefonu, a przede wszystkim klienta SSH i monitor WiFi. Dlatego potraktuj poniższe propozycje testów jako hasłowe i przy tym bardzo niszowe. Jednak są oparte o kilka lat praktycznych doświadczeń z mojej pracy. Kolejność jest taka, jaka mi się wymyślała.

  1. Sieci bezprzewodowe z uwierzytelnieniem za pomocą WPA2-Enterprise i Radius, w tym certyfikaty.
  2. Czytniki PDF.
  3. Managery plików.
  4. Edytory ASCII.
  5. Kalkulatory.
  6. Klienci sieci TCP/IP: SSH, VNC, FTP/TFPT itp.
  7. Klienci drukowania.
  8. Monitory sieci bezprzewodowych.
  9. Możliwości portów USB, np. tylko OTG, pełny host, wspierane rodzaje urządzeń.
  10. Aplikacje specjalistyczne, np. poziomica, dalmierz, linijka, kompas itp.

  Krzysztof Podstawa
 • #3
  kokoschanell
  Level 4  
  Witam
  Zbyt dużo nie pomoge ale z perspektywy zwykłego Kowalskiego który cały czas korzystał z androida ios napewno go odstraszy
  W rzeczywistosci po choćby małej próbie poznania ios-a system okazuje znacznie prostszy i przyjaźniejszy w obsłudze niż android.
  Wiem to z doświadczenia. Ale pamietam że nie raz chciałem iphona młotkiem "rozgryźć" :).
  Pozdrawiam
 • #4
  maska140
  Level 2  
  Przede wszystkim jeżeli chodzi o iOS to system jest pisany pod konkretne urządzenie, a nie tak jak w przypadku androida - na całe mnóstwo różniących się od siebie urządzeń. To czyni iOS lepszym pod względem wydajności. Nie zacznie się zamulać po jakimś czasie użytkowania. Zrób więc testy dla tych samych urządzeń zaraz po wgraniu softa oraz po kilku miesięcznym użytkowaniu obu urządzeń to zobaczysz różnicę.
 • #5
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Coś z życia wzięte.
  Przez przeglądarkę w każdym z aparatów ściągnij jakiekolwiek mp3 i ustaw jako dzwonek.
  Michał
 • #6
  palmus
  Level 30  
  Lub zrób test podłączenia drukarki bezprzewodowej w androidzie i np.i padzie.
 • #7
  goralpm
  Level 18  
  maska140 wrote:
  Przede wszystkim jeżeli chodzi o iOS to system jest pisany pod konkretne urządzenie, a nie tak jak w przypadku androida - na całe mnóstwo różniących się od siebie urządzeń. To czyni iOS lepszym pod względem wydajności. Nie zacznie się zamulać po jakimś czasie użytkowania. Zrób więc testy dla tych samych urządzeń zaraz po wgraniu softa oraz po kilku miesięcznym użytkowaniu obu urządzeń to zobaczysz różnicę.


  Nie masz racji. iOS tez jest na wiele urządzeń, od iPhone po iPad a skończywszy na Apple TV.
  Inne procesory, inne systemy. Cześć funkcji wole w androidzie, cześć jest zdecydowanie lepsza w iOS.
  Dla mnie, tablet to tylko iPad, ale telefon android.
  Telefon muszę mieć android, bo pierwsze co robię, to root i sam czysty system z google, nic więcej. Najbardziej mnie drażni milion pincet różnych aplikacji ładowanych fabrycznie do telefonu z których nigdy nie skorzystam a 80% nawet nie otworze. A których nie da się bez root usunąć.
 • #8
  bogdan2491
  Level 20  
  Ogólnie to ciężki sobie wybrałeś temat bo trzeba by być nie lada znawcą obu systemów żeby rzetelnie podejść do tematu, a Ty z iOS piszesz że raczej nie bardzo.... Nie piszesz także czy chodzi o czyste systemy, czy możliwość rozszerzenia funkcjonalności przez pobrane aplikacje.
  Tak na szybko to może tak:
  Bezpieczeństwo/ możliwość przywrócenia funkcjonalności telefonu po zapomnieniu blokady ekranu i danych logowania google/iTunes
  możliwości głębokiej personalizacji (pytanie też czy porównujemy zrootowanego androida czy fabrycznego- bo po roocie otwiera się cała masa różnic)

  Z tego co pamiętam jak miałem chyba tydzień iPhone 6 lub 6s bardzo irytowało mnie że słuchawki bluetooth, które służyły mi tylko do rozmów po każdym ponownym uruchomieniu musiałem na nowo konfigurować żeby nie odtwarzały multimediów, schowek systemowy zapamiętywał tylko jedną pozycję i resetował się po każdym ponownym uruchomieniu, przesyłanie plików przez bluetooth też chyba tam kuleje. Może jeszcze taki szkopuł jednak dla mnie dość istotny, gdy dzwonił niezapisany numer na androida (s8 też to powinno mieć) pokazywało datę ostatniego połączenia lub sms z tym numerem (jeśli takie było), na iPhone nie.
  Być może w nowszym iPhone/ iOS część tych kwestii może być nieaktualne.