Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch TES50321RW - nie wyrzuca fusów

12 Dec 2017 11:41 831 3
 • Level 10  
  Witajcie!
  Ekspres robi 1, 2, czasami 3 albo 4 kawy i wyskakuje monit by wyczyścić układ zaparzający. Po wyczyszczeniu zrobi znów kilka kaw, często nawet jedną czy 2 i znów to samo. Po wyciągnięciu zaparzacza przy takim monicie fusy są w tłoku zaparzacza, są ugniecione, ale suche. Czasami zrobi normalnie kawę fusy zostają mokre ale całe "cisatko" siedzi w tłoku, zamiast przelecieć do pojemnika na fusy.
  Jaka może być przyczyna? Wymieniać zaparzacz czy usterki szukać raczej w innym miejscu?
  Dodatkowo pomimo standardowego czyszczenia tabletką i odkamieniaczem po takich monitach o czyszczeniu zaparzacza wyskakuje monit by wyczyścić calc'n clean. Robię czyszczenie tabletką, a po kilku kawach jest monit o wyczyszczenie zaparzacza z objawami jak wyżej i czasami po tym pojawia się znów monit o czyszczenie tabletką.
  W innych ekspresach jest licznik kaw i monit o czyszczenie tabletką pojawia się co ileś zrobionych kaw. Czy ten ekspres monituje o czyszczenie na innej podstawie niż liczba zrobionych kaw?
 • Level 2  
  Witam,

  mam podobny problem, czy udalo Ci sie z tym uporac?

  dzieki
  Marek
 • Level 10  
  Cześć!
  W moim przypadku pomogła wymiana zaparzacza. Najlepiej zadzwonić na infolinię Boscha i tam bez problemu można zamówić układ w cenie chyba nawet niższej niż w innych serwisach z częściami ale warto sprawdzić i porównać aktualną cenę. Niestety ten element jest tak skonstruowany, że nie ma sensu jakakolwiek regeneracja. Przeszło przez moje ręce kilka sztuk podobnych ekspresów Boscha (rodzina się do mnie zawsze zgłasza jak jest problem) i na początku próbowałem reanimować, wymieniać zużyte elementy zaparzacza ze starych części. Pomagało tylko na krótki czas. Zawsze kończyło się zakupem nowego zaparzacza. Pojedyncze części zaparzacza nie są dostępne. Tylko cały zaparzacz ok 250-300 zł z tego co pamiętam.
  Nie dawno robiłem serwis Boscha TCAxxxx. Jest to starszy model ale blok zaparzający jest podobny o ile nie taki sam. Obecnie u zachodnich sąsiadów można kupić poszczególne części/uszczelki zaparzacza, ale jeśli nie wiesz dokładnie co jest przyczyną uszczelki, a na odległość trudno to zdiagnozować, to wymiana wszystkich podejrzanych uszczelek jest nieopłacalna.

  Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

  ssss wrote:
  Zaparzacz do wymiany lub jego naprawa

  Dodano po 3 [minuty]:

  I to tak


  Tak jak pisze kolega ssss przyczyną jest najczęściej uszczelka główna tłoka. Jednak jeśli masz już dużo kaw na koncie to w tych blokach lubią pękać te belki wspierające na górze i z czasem też rozpada się po prostu króciec od wysokiego ciśnienia. Może być tak, że wymienisz uszczelkę i za stosunkowo krótki czas będziesz musiał wymieniać w bloku następne elementy. Po zsumowaniu kosztów okaże się, że taniej było od razu wymienić cały blok zaparzający.