Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przedlicznikowe - rozłącznik plombowany

01 Sty 2018 14:16 2250 6
  • Poziom 7  
    Muszę zaprojektować tablice licznikowe dla kilkudziesięciu odbiorców.
    Proszę o podpowiedź w kwestii plombowania.
    Czy i w jaki sposób można technicznie wykonać plombowanie rozłącznika izolacyjnego oraz wyłączników zabezpieczających licznik?
    Ogólnie projektuję: rozłącznik izolacyjny -> licznik z przekładnikami -> rozłącznik bezpiecznikowy (NH1/2 lub 3) już do zabezpieczenia rozdzielnicy najemcy.
    Ogólnie inwestor poprosił mnie o to, żeby przewidzieć możliwość plombowania zabezpieczenia przedlicznikowego. I tutaj się zastanawiam: czy mam plombować rozłącznik izolacyjny? (kompaktowy rozłącznik nawet rzędu 630A)
  • Poziom 38  
    zdzisek999 napisał:
    Czy i w jaki sposób można technicznie wykonać plombowanie rozłącznika izolacyjnego oraz wyłączników zabezpieczających licznik

Chyba rozłącznika mocy, o jaki zabezpieczenie licznika chodzi :?: zabezpieczenie obwodów napięciowych :?: Na płycie montażowej gdzie montuje się podstawę licznikową można dać skrzynkę s6 --> http://www.ekopel.pl/obudowa-izolacyjna-s6-n-pe-biala-legrand-605271.html

Nie zapomnij przy liczniku zaprojektować gniazda i zabezpieczenia dla niego przewidzianego dla aparatów operatora.

zdzisek999 napisał:
    Ogólnie inwestor poprosił mnie o to, żeby przewidzieć możliwość plombowania zabezpieczenia przedlicznikowego

ciężko mi sobie wyobrazić zabezpieczenie przedlicznikowe w układzie półpośrednim.

zdzisek999 napisał:
    I tutaj się zastanawiam: czy mam plombować rozłącznik izolacyjny?

Wszystko co jest przed przekładnikami powinno być przystosowane do plombowania.

Zazwyczaj w projekcie wystarczy opis że rozdzielnica tu i tu ma być przystosowana do plombowania a wykonawca zamówi zgodnie z wytycznymi.
  • Poziom 7  
    Tak - chodzi o rozłącznik mocy (jako aparat zasilający tablice licznikową):
    https://www.schneider-electric.com/en/product...e=166307453-ins250-100-to-630---inv100-to-630
    Jeśli chodzi o licznik - w przypadku pomiaru pośredniego - przekładniki prądowe wraz zabezpieczeniem nadprądowym oraz eski do zabezpieczenia licznika (tj. obwodów napięciowych).
    Dodam, że najpierw mam przekładniki - pomiar prądu, a dopiero za nimi pomiar napięcia (w metrologii to zdaje się nazywają "układ z poprawnym pomiarem prądu")
    Licznik jest modułowy na TH35 typu:
    https://www.schneider-electric.com/en/product...s---1-digital-i---1-digital-o---multi-tariff/
    Rozumiem, że zarówno eski obwodów przekładników jak i obwodów napięciowych licznika mają być plombowane, tak?
  • Poziom 38  
    zdzisek999 napisał:
    Tak - chodzi o rozłącznik mocy (jako aparat zasilający tablice licznikową):
    https://www.schneider-electric...250-100-to-630---inv100-to-630

Montowałem taki w zeszłym roku, plombuje się jego płytę czołową, Schneider ma ta opcję w standardzie.

zdzisek999 napisał:
    Dodam, że najpierw mam przekładniki - pomiar prądu, a dopiero za nimi pomiar napięcia

Inaczej ZE nie odbierze ;)

Generalnie schemat trzeba dać do zatwierdzenia w Tauron.

zdzisek999 napisał:

A to jest podlicznik :?: jeśli licznik energii rozliczeniowej ZE na to nie pójdzie.... ZE da swój licznik, konieczna jest opcja zdalnego odczytu za pośrednictwem GSM.

Dostawcą energii jest Tauron :?:

zdzisek999 napisał:
    Rozumiem, że zarówno eski obwodów przekładników jak i obwodów napięciowych licznika mają być plombowane, tak?

Jakie eski do obwodów przekładników :crazyeyes: między przekładnikami i licznikiem ma być tylko S-ka
    Wyłączniki dla obwodów napięciowych muszą być oplombowane żeby nie było dostępu do zacisków i dodatkowo są zaplombowane w pozycji załączonej.

Masz jakiś schemat tego dzieła :?: bo coś czuje że nie ogarniasz tematu.
  • Poziom 7  
    Skądże. Nie jest to licznik ZE, a jedynie podlicznik najemcy.
    Fragment opracowania:
    Zabezpieczenie przedlicznikowe - rozłącznik plombowanyZabezpieczenie przedlicznikowe - rozłącznik plombowanyZabezpieczenie przedlicznikowe - rozłącznik plombowany
  • Poziom 38  
    Wyłącznik instalacyjny do ochronników to zły pomysł.
    C10A do obwodów napięciowych licznika to przesada, na dodatek trzy wyłączniki jednofazowe a nie jeden trzyfazowy B6A wystarczy.
    Nie planujesz żadnej listwy Sk-a ani ZUGów żeby można było zewrzeć przekładniki a to błąd.
    Licznik nie wymaga przewodu N :?:
    Moim zdaniem ochronniki i kontrola napięcia powinny być za przekładnikami.

I na koniec jak uda się komuś upchać to co naplanowane na płytę 95cm na 95cm to będę pełen podziwu :D moim zdaniem to nie realne chyba że do obszycia użyje sznurówki.
    Ta płyta powinna być 2x większa tym bardziej że część musi być przystosowana do plombowania.
  • Poziom 7  
    To są rozmiary, które zaproponował prefabrykator. Zakładam, że sam sobie nie chciał strzelić w kolano...
    Co do ogranicznika klasy 2 20kA - Schneider zaleca dobezpieczaniem wyłącznikiem C40 4P