Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niektóre klawisze w laptopie przestały działać - pomocy !

12 Sie 2005 21:15 68507 5
  • Poziom 15  
    Witam
    Problemem jest to że po włączeniu laptopa przestały działać klawisze C-D-E-3, są to klawisze w jednej linii pod kątem patrząc na klawiaturę.
    Dodatkowo można sobie zobaczyć jak wygląda ta klawiatura.
    Jest to laptop IPC.
    Trochę dziwne że nagle od tak sobie przestały działać klawisze.
    Sprawdziłem taśmę na podłączeniu czy nie wyszła i jest wszystko OK, możliwe że coś w samej klawiaturze.
    Nie wiem czy działa w tej lini klawisz F3, możliwe że też nie, natomiast reszta działa idealnie.
    Proszę o jakieś porady.
    Z góry dziękuję.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Nie wiem do końca, jakie rozwiązania stosuje sie w klawiaturach w laptopach, ale zakładam, ze również występują tam 2 folie ze ścieżkami. Martwe klawisze korzystają z jednej wspólnej ścieżki, która zapewne została uszkodzona - stąd nie działają wszystkie 3.

O, mam akurat pod ręka folię z mojej dotychczasowej klawiaturki :] Dodam jeszcze, że była to klawiatura do PC stacjonarnego. Na wspólnej ściezce leżą klawisze: C, D, E, 3, F2 - w laptopach funkcyjne "efy" są przesunięte w lewo, w celu maksymalnego upchnięcia, stąd wydawaloby się, że u Ciebie powinien paść też F3, ale równie możliwe jest, że konstruktorzy nie odeszli od standardowych rozwiązań i padnie F2...

W każdym bądż razie: jeśli gwarancja na laptopa juz wygasła, pozostaje Ci zabrać się do samodzielnej naprawy. Rozkręć sprzęt i dostań się od środka do klawiaturki. Wyjmij folie [powinny być 3 folie zgrane ze sobą w kilku punktach. Martwa ścieżka będzie raczej na najniżej położonej folii - tak jest u mnie. Żeby łatwo odnaleźć właściwą ścieżkę - połóż folię na klawiszach :) Jeśli tylko równo ułozysz folię [okrągłe punkty na folii muszą się pokrywać z przyciskami], łatwo znajdziesz ścieżkę. Jeśli widać uszkodzenie - jest ok. W przeciwnym przypadku zbadaj ścieżkę multimetrem przy funkcji buzzera [pomiar ciągłości obwodu].

Po zlokalizowaniu uszkodzenia trzeba je naprawić: w łatwy sposób można to zrobić za pomoca kleju przewodzącego prąd elektryczny - można taki kupic z niektórych sklepach. Pamiętaj wtedy o nałożeniu jak najcieńszej warstwy kleju - w innym wypadku folie będą od siebie za bardzo odstawały i może być jeszcze gorzej, niż przed naprawą. Jeśli nie możesz kupić kleju - możesz spróbować użyć miekkiego ołówka - kilka razy mocno przejedź ołówkiem po uszkodzeniu, grafit uzupełni uszkodzenie, ale nie jest to zbyt pewna metoda.

Jeśli masz jeszcze jakiś inny pomosł na naprawę ściezki - pisz śmiało, zamin zastosujesz, wtedy pomyślimy i stwierdzimy, czy sposób będzie odpowiedni.

Życzę udanej naprawy :)
  • TermopastyTermopasty
  • Moderator Samochody
    Ja używałem kleju przewodzącego do naprawy ogrzewanych szyb samochodowych dodatkowo naklejając paski folii aluminiowej.
  • Poziom 15  
    wkońcu znalazłem miejsce usterki.
    Jest to pierwsza folia od góry.
    Przerwa mieści się obok przycisku SPACJA, więc Spacja też jest z pozostałymi trzema przyciskami razem, tylko że zaraz za przyciskiem jest przerwa.
    Niestety ale kleju przewodzącego prąd nie mam, na chwile podłożyłem pazłotko tak jak widać na zdjęciu i połączenie się zrobiło, ale to nie jest rozwiązanie.
    Ołówek jeżeli pomoże to na krótki okres, a może i nie, lutownica nie wchodzi w rachubę bo stopi wszystko.
    Myślałem o zmieszaniu silikonu ze sproszkowaną cyną w paście.
    Chyba mi pozostaje szukać tego kleju w sklepach.
    Może ktoś ma inne rozwiązanie, czekam.
  • Poziom 13  
    pinio6 napisał:
    Chyba mi pozostaje szukać tego kleju w sklepach.
    Może ktoś ma inne rozwiązanie, czekam.

Gratuluję postępu!

Lutownica odpada ze względu na temperaturę i grubość połączenia.
    Jak na razie, pozostaje Ci poszukac kleju. No chyba, że wymyślimy jeszcze jakiś lepszy sposób...
  • Poziom 15  
    No to znalazłem klej przewodzący prąd elektyczny i działa.
    Wcześniej użyłem kleju do naprawy szyb grzewczych w samochodach ale niestety nic to niepomogło.
    Dziękuję wszystkim za rady i pozdrawiam. :D
    Temat zamknięty.