Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SEAGATE 1TB SATA II 2.5" (ST10 - Dysk twardy w laptopie

xevires 13 Sty 2018 11:01 225 20
  • #1 13 Sty 2018 11:01
    xevires
    Poziom 4  

Hej mam pewnego rodzaju problem od dłuższego czasu dysk twardy w moim laptopie jest niestabilny. Ściągnąłem program CrystalDiskInfo lecz pokazuje stan dobry leczy gdy wchodzę w menadżer zadań w zakładce procesy pokazuje mi ze zużycie dysku jest na poziomie 100 % przy odpalonej tylko przeglądarce, a gdy wyłącze wszystko spada do 2% po czym znów skacze do 100% i tak w kółko przeszkadza mi to ponieważ mam spadki fps-ów i zwiesza się cały windows , Przy czym zużycie procesora to jakieś 7 % a pamięć jakieś 40%. Dysk posiadam taki
    SEAGATE 1TB SATA II 2.5" (ST1000LM024).

0 20
  • #2 13 Sty 2018 11:03
    safbot1st
    Poziom 43  

Dyski twarde tak mają, że pracują na 100% jak już pracują, a jak nie, ...to na 0%.
    Skoro SMART nie wykazuje uszkodzenia dysku, to nie może on powodować problemów jakie opisujesz.

0
  • #3 13 Sty 2018 11:04
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

W tych dyskach często uszkodzeniu ulega mechanika dysku, co ciekawe w sposób niewidoczny dla niedoświadczonego użytkownika, bo w SMART będzie status ok. Pokaż SMART dysku. Wzrost wartości RAW w 01, 0B i C8 może o tym świadczyć. Możesz też weryfikować SMART przy użyciu HDSentinel - on już wykryje takie problemy.

0
  • #4 13 Sty 2018 11:07
    xevires
    Poziom 4  

czyli wymiana dysku na inny czy jakaś optymalizacja wystarczy ?

0
  • #5 13 Sty 2018 11:09
    safbot1st
    Poziom 43  

xevires napisał:
    100 % przy odpalonej tylko przeglądarce

Przeglądarka może zjeść dowolną ilość Twoich zasobów. Zależnie co w niej odpalisz.
    xevires napisał:
    zwiesza się cały windows

Na stałe, czy na chwilę?
    Na spadki FPS, zacznij od podania modelu laptopa.
    Wykonaj prosty test: uruchom test OCCT i program HWinfo w trybie sensors only.
    Po 10-20min testu zamieść widok na pełną listę parametrów z HWi, tędy:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/obrazki.php
    ps. SMART też zamieść.

0
  • #6 13 Sty 2018 11:12
    mati211p

xevires napisał:
    czyli wymiana dysku na inny czy jakaś optymalizacja wystarczy ?

Najpierw załącz do weryfikacji SMART, potem jeśli będą problemy zabezpiecz ważne dane (w zależności od ewentualnego stopnia zaawansowania możliwego uszkodzenia) i wykonaj skan powierzchni w MHDD, zamieść wynik. To może też być efekt skanera antywirusowego w czasie rzeczywistym i pobierania/instalacji aktualizacji równie dobrze, stąd też załącz także screen z monitora zasobów - wykorzystanie dysku załącz jak wzrasta do 100%. Nie można pochopnie stawiać diagnozy.

0
  • #8 13 Sty 2018 11:39
    safbot1st
    Poziom 43  

Prosiłem o HWi po 10-20min. Mam OCCT 5 minut. Widać tylko, że przegrzewania brak.

Czy SMART w końcu podasz?
    3 razy już prosiliśmy.

0
  • Pomocny post
    #10 13 Sty 2018 11:43
    safbot1st
    Poziom 43  

Zamieść pełny, nie sam górny kawałek. Nie czepiam się bynajmniej. Może być w 3 plikach.

0
  • #12 13 Sty 2018 11:49
    mati211p

Tak, jeszcze dalsza część, szczególnie wartość C8, bo tu może być najwięcej błędów. Dysk wymaga co najmniej weryfikacji, czy wartości 01 i 0B nie wzrastają oraz w jakim tempie narastają (jeśli rosną). Skan w MHDD w takim stanie dysku zapewne niewiele wykaże.

EDIT: Stosunkowo duże C8, jeszcze nie tragiczne, ale mikroprzycięcia mogą występować. Jeśli te wartości rosną (także zależy od tempa przyrostu), to na to uszkodzenie tylko wymiana jest ewentualnym wyjściem. Sugeruje to początku problemów natury mechanicznej tego dysku - jak w większości problemów z tymi modelami.

0
  • #14 13 Sty 2018 11:57
    mati211p

Do weryfikacji jak szybko wartości te rosną i czy rosną. Sprawdź też dodatkowo, czy masz skanowanie w czasie rzeczywistym włączone (monitor antywirusowy) i czy coś się nie pobiera/aktualizuje jak pisałem.
    Te parametry monitoruj:
    SEAGATE 1TB SATA II 2.5" (ST10 - Dysk twardy w laptopie

0
  • #15 13 Sty 2018 12:02
    xevires
    Poziom 4  

Nic sie nie aktualizuje i skanowanie w czasie rzeczywistym jest wyłączone .

0
  • #16 13 Sty 2018 12:10
    mati211p

Na wypadek pogorszenia stanu dysku backup ważnych danych dobrze byłoby zrobić, skoro występują zawieszenia. Dodatkowo później skan powierzchni w MHDD wykonać, zamieścić wyniki skanu oraz SMART po skanie (porównać wartości). Wg SMART stan dysku nie jest na tyle poważny, by występowały dłuższe zawieszenia, niemniej głównie przy zapisywaniu danych na dysk (np. ładowanie filmów na YT, stron internetowych) mogą następować zawieszenia chwilowe, to samo podczas grania. Jeśli natomiast występują dłuższe przycięcia, to niekoniecznie jest to wina dysku.

0
  • #17 13 Sty 2018 12:13
    xevires
    Poziom 4  

to znaczy nie występują dłuższe zwieszenia . Najlepiej to widać przypadku grania gdzie mam 140 fps a nagle jest chwilowy lag dosłownie 1-2 sec gdzie robi się nagle 10-15 fps a potem znów 140

0
  • Pomocny post
    #18 13 Sty 2018 12:23
    mati211p

Jeśli w tym momencie, gdy następuje chwilowe zawieszenie słychać dźwięk z dysku (tyknięcie/cyknięcie/kliknięcie/cichy pisk - lub tego typu podobny dźwięk w zależności od interpretacji) to wtedy jest to wina dysku, jeśli nie, to ewentualny skan i kontrola SMART może pokazać, czy dysk kwalifikuje się do wymiany.

0
  • #19 13 Sty 2018 13:04
    xevires
    Poziom 4  

OK dziękuje za info Panowie :D a i jeszcze gdyby by jednak do wymiany to co polecisz ?

0
  • #20 13 Sty 2018 13:08
    Kasek21
    Poziom 43  

Wykonaj skanowanie pod MHDD (2xF4) i zamieść zdjęcie.

Pobierz: http://www.ultimatebootcd.com/download.html
    Uruchom komputer z pena/płyty z nagranym obrazem i uruchom program MHDD.

xevires napisał:
    jeszcze gdyby by jednak do wymiany to co polecisz ?

Takie pytania w dziale Co kupić.

0
  • #21 13 Sty 2018 13:12
    mati211p

Osobiście używam dysków WD, ale każdy dysk po 10000 godzin pracy ma prawo mieć problemy. Wzrastająca pojemność dysków i ich małe wymiary determinują coraz to mniejszy rozmiar sektora, co jeśli nie doprowadzi do uszkodzeń powierzchni może właśnie skutkować problemami natury mechanicznej. Ten dysk dodatkowo zanotował trochę wstrząsów podczas pracy, ogólnie trzeba uważać, by nie narażać dysku na wstrząsy, upadki, szturchnięcia, to pomoże wydłużyć czas pracy dysku, chyba, że trafi się na wadliwy egzemplarz.

0