Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

początkujący- sterownik silnika krokowego

12pieter 24 Sty 2018 21:29 468 6
  • #1 24 Sty 2018 21:29
    12pieter
    Poziom 2  

Witam serdecznie.
    Poszukuje rozwiązania co do sterownika dla silnika krokowego.
    Większość opisanych prostych sterowników zawiaduje silnikiem prawo, lewo, szybciej, wolniej, a mi trzeba coś takiego by silnik wykonał:
    przy pojawieniu się zasilania silnik zrobił cztery obroty i stanął w miejscu przy czym ciągle utrzymywał te pozycje po zatrzymaniu, a gdy zasilanie zniknie pozwolił na dowolny obrót mechanizmu do którego jest podłączony i gdy znów pojawi się zasilanie wykonał tą samą czynność co przedtem.
    Czy jest to w ogóle możliwe do zrobienia?
    Jestem z tego zielony, a potrzeba mi coś takiego stworzyć więc prosił bym o jakieś propozycje/wyjaśnienia jak chłop krowie na miedzy.

Pozdrawiam.

0 6
  • #2 24 Sty 2018 22:04
    kamil12239
    Poziom 16  

Jest możliwe. Takie silniki sterowane są poprzez programowalny mikrokontroler. Kwestia tylko odpowiedniego zaprogramowania.

0
  • #3 25 Sty 2018 08:42
    *paweł*

Specjalista Automatyk

Wszystko zależy do czego to będzie wykorzystane. Jeśli w przemyśle proponuję prosty sterownik PLC np. dvp12sa211t od delty i sterownik silnika krokowego plus zasilacz. Sterujesz tym w układzie krok/kierunek. Jeśli ma to być hobbystycznie to jak kolega powyżej napisał.

0
  • #4 25 Sty 2018 19:14
    12pieter
    Poziom 2  

bardziej hobbistycznie mi to potrzebne do podnoszenia klapki wentylacji . A mogł by mi kolega kamil12239 podesłać jakiś link do przykładowego mikrokontrolera o który można się na allegro czy gdzieś wspomóc?
    troche w c++ umiem programować ciekawe jak mi pójdzie z zaprogramowaniem takiego czegoś.
    A jeszcze jedno pytanie zadam, czy silnikowi krokowemu nic się nie stanie jak będzie utrzymywany w zadanej pozycji nieruchomo przez dłuższy czas?

0
  • Pomocny post
    #5 25 Sty 2018 20:10
    kamil12239
    Poziom 16  

12pieter napisał:
    A jeszcze jedno pytanie zadam, czy silnikowi krokowemu nic się nie stanie jak będzie utrzymywany w zadanej pozycji nieruchomo przez dłuższy czas?

Prąd będzie wtedy płynął przez cewki, będzie na pewno się grzał ale powinien wytrzymać.

Tutaj masz link gdzie kupić przykładowy mikrokontroler. Ten który podałem jest to ATMEGA8 na nim się uczyłem programować. Wszystko masz w nim do wysterowania takiego silnika. Programować można w C. W necie znajdziesz dużo gotowych przykładów jak skonfigurować PWM czasami wystarczy przepisać kody i wrzucić do procka i śmiga.
    ATMEGA8

0
  • #6 25 Sty 2018 20:48
    12pieter
    Poziom 2  

No dobrze to ten mikrokontroler, ale co do tego mi objaśnij bo to goły procek, a całe jego oprzyżądowanie?
    będzie to ciężki temat do wykonania dla mnie;/
    nie ma jakiegoś gotowego układu do zaprogramowania tylko?
    a nie przegrzeje cewek ? bo to będzie codzienna praca nawet po pare godzin w pozycji wyznaczonej.

0