Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Ardo 1000X - Wymiana sprężyn z powodu luźnego i stukającego bębna .

gabinet46 28 Sty 2018 15:30 420 10
  • #1 28 Sty 2018 15:30
    gabinet46
    Poziom 6  

Witam. Pralkę mam od kilkunasty lat. Po drobnych wymianach, takich jak pompa wodna, termostatu czy grzałki, chodziła sprawnie. Obecnie z powodu prawdopodobnie luźnych sprężyn lub amortyzatorów, potężnie rzuca i tłucze. A więc po przejrzeniu wielu informacji na ten temat, chcę zdjąć sprężyny. Niby proste, na Youtube odkręcić betonowy obciążnik odkręcić śrubki listwy mocującej sprężyny a po przesunięciu na bok i opuszczeniu w dół zdjąć sprężyny . Ale nie u mnie. Pralka Ardo ma obciążnik betonowy szerszy z przodu bębna i nie da się go podnieść, bez zdjęcia listwy trzymającej sprężyny. Listwy nie da się zdjąć, przesuwając i opuszczając ją w dół bo trzyma fartuch . Więc nie ma nic tu prosto . Może ktoś wie jak to zrobić? Czy trzeba odpinać fartuch z przodu pralki czy jest inny sposób? Dzięki z góry za pomoc.

0 10
  • #2 28 Sty 2018 15:52
    magir
    Poziom 27  

Ja na początek sprawdziłbym jak się mają amortyzatory (będzie znacznie prościej). Po tylu latach są raczej w stanie agonalnym i przede wszystkim to może być powodem wyjeżdżania pralki na środek pomieszczenia podczas pracy :D

0
  • #3 28 Sty 2018 16:15
    gabinet46
    Poziom 6  

OK. Jak możesz pomóc jak te amortyzatory zdemontować w tej pralce i jak dobrać się do tych sprężyn? Sprawdziłbym oba elementy za jednym razem. Stary tym pralki to i mało informacji, chociaż dotąd spisywała się na piątkę.

0
  • #5 28 Sty 2018 19:54
    Gobro
    Poziom 28  

Trzeba sprawdzić czy łożyska nie są uszkodzone. Także krzyżak bębna jest do sprawdzenia czy nie jest złamany. Sprężyny zostaw w spokoju.

0
  • #6 29 Sty 2018 14:19
    gabinet46
    Poziom 6  

Masz rację , Zdjąłem i sprawdziłem sprężyny. Są w dobrym stanie. Założenie z powrotem kosztowało trochę siły i pomocy żony. Dostęp do amortyzatorów tylko z tyłu. Bardzo mocno dokręcone nakrętki samo dociskowe, muszę zastosować przedłużkę jakąś. Czy po odkręceniu nakrętek trudno jest wyjąć śrubę? Czy trzeba ustawiać bęben do włożenia śrub czy wysuwając amortyzator dopasuje się położenie do włożenia śruby? No nie wiem czy poruszając bęben od środka da się wyczuć luz na łożyskach? I jak poruszać bębnem, poziomo czy góra/ dół ?

Dodano po 17 [godziny] 48 [minuty]:

Brak odpowiedzi na poprzednie pytania, widocznie ciężko odpowiedzieć nie mając z takim konkretnym sprzętem kontaktu. Ale poradziłem sobie. Po sprawdzeniu sprężyn, założyłem je z powrotem. Zabrałem się za amortyzatory. Na pierwszy rzut oka wydawało się ,że lewego nie da się odkręcić z powodu ciasnoty i złego dostępu. Ale wystarczyło dobranie odpowiedniego sprzętu, (Klucz nasadowy 17 z grzechotką) i poszło jak po maśle. Prawy amortyzator to pestka, bo jest dużo miejsca ( model Ardo A1000X). Oba amortyzatory nadają się do śmieci, ale zapytam, czy wymiana samej uszczelki tłoka coś pomoże? Ale jaka i z czego ma być taka uszczelka? Czy z gumy czy z tworzywa i gdzie ja kupić? Chyba trzeba kupić cały amortyzator ! Oznaczenia na nim to marka SEBAC Merloni 499003200 154008010492 46/97 120N.
    Czy jest możliwość dokupienia takich oryginałów czy lepiej zamienniki poszukać? Jaka rada ?
    Pralka Ardo 1000X - Wymiana sprężyn z powodu luźnego i stukającego bębna .Pralka Ardo 1000X - Wymiana sprężyn z powodu luźnego i stukającego bębna .Pralka Ardo 1000X - Wymiana sprężyn z powodu luźnego i stukającego bębna .

0
  • #7 29 Sty 2018 14:29
    Zbych034
    Poziom 36  

Łożyska i krzyżak sprawdziłeś?

0
  • #8 29 Sty 2018 16:21
    gabinet46
    Poziom 6  

Pytania moje dotyczyły amortyzatorów. Jeśli chodzi o łożyska, to bęben nie ma luzów góra/dół ani w poziomie wyczuwalnych na tyle aby budziło zaniepokojenie.

0
  • #9 29 Sty 2018 18:28
    Zbych034
    Poziom 36  

Wiem ale często pęknięty krzyżak powoduje stuki jak wypracowane amortyzatory. Po ich wymianie wtedy dalej jest to samo.

0
  • #10 29 Sty 2018 20:52
    zhudomel
    Specjalista AGD

gabinet46 napisał:
    Jaka rada ?
    Weź te amortyzatory do sklepu z częściami agd i kupisz bez problemu.

1
  • #11 14 Lut 2018 18:09
    gabinet46
    Poziom 6  

Sprawdziłem sprężyny, były OK. Następnie wymieniłem amortyzatory. Były w fatalnym stanie. Złożyłem to wszystko do kupy, przy okazji pękł stary wąż między pompą a filtrem. Wymieniłem. Po uruchomieniu pralki nie było się do czego przyczepić. Pare prań wykonane bez problemu. Jednak dziś , po załadowaniu paru fatałaszków, odezwały się stuki które powodowały małe rzucanie pralką. Ze cztery, pięć razy się powtórzyły i do końca prania było OK. Jednak ten fakt , już mnie zgasił radość pracy jaka wykonałem. Już nie wiem co dalej robić, bo to chyba łożyska, ale to nie na moje kwalifikacje.

0