Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ocieplenie stropu na poddaszu

marcinz22 09 Mar 2018 10:04 1512 15
    marcinz22
    Level 8  
    Witam. Chciałbym ocieplić strop na poddaszu nieuzytkowym (służy jako składzik na kartony itp.) W tym momencie sytuacja wygląda tak że jest ok 12-13cm betonu, 5cm ubitych trocin zalanych 3,4 cm betonu. Tylko że wg mnie jest troszkę za mało. Czy jeżeli dałbym na to legary 5x15cm w odległości co 120cm (bo tyle ma rolka welny) a później na to drugą warstwe legarow 5x10cm w rozstawie co 60cm i miedzy to wełnę. Na to oczywiscie plyta osb 22mm. Czy taka konstrukcja bedzie wystarczajaca i nie obciąży zbytnio stropu? Dodam tylko że teraz strop jest trochę popekany bo nie było na koncowej wylewce żadnego zbrojenia.
    101pawel
    Level 28  
    marcinz22 wrote:
    Dodam tylko że teraz strop jest trochę popękany bo nie było na końcowej wylewce żadnego zbrojenia.
    Jeśli strop jest popękany od strony dolnej, tżn. widzisz spękania na suficie, to w tym momencie powinieneś zakończyć użytkowanie pomieszczenia, a nie dokładanie jeszcze na ten strop. jeśli natomiast spękania są w górnej warstwie stropu, czyli jak piszesz - w w warstwie wylewki, to ok. Nie widzę powodu układania kosztownych 2 warstw legarów, skoro poddasze jest nieużytkowe. Przygotuj klocki drewniane np. 12x12 o wysokości np. 20 cm; między te klocki rozwiń 20 cm warstwę wełny i do klocków przykręć deski, wystarczy o grubości 25 mm, Na tak powstały ruszt połóż, albo przykręć płytę OSB i gitara. Rozstawa klocków ok. 80x80 cm lub mniej.
    Pozdrawiam
    Pan.Kropa
    Level 28  
    Nie zapomnij uniemożliwić tam dostępu gryzoniom. Taka wełna to raj dla myszy.
    płetwa
    Level 31  
    marcinz22 wrote:
    Witam. Chciałbym ocieplić strop na poddaszu nieuzytkowym (służy jako składzik na kartony itp.) W tym momencie sytuacja wygląda tak że jest ok 12-13cm betonu, 5cm ubitych trocin zalanych 3,4 cm betonu. Tylko że wg mnie jest troszkę za mało. Czy jeżeli dałbym na to legary 5x15cm w odległości co 120cm (bo tyle ma rolka welny) a później na to drugą warstwe legarow 5x10cm w rozstawie co 60cm i miedzy to wełnę. Na to oczywiscie plyta osb 22mm. Czy taka konstrukcja bedzie wystarczajaca i nie obciąży zbytnio stropu? Dodam tylko że teraz strop jest trochę popekany bo nie było na koncowej wylewce żadnego zbrojenia.

Jak masz za dużo pieniędzy, to mogę podać Ci nr. konta. Mam poddasze mieszkalne, dom drewniany 100m2. Dach przykryty blachodachówką nie deskowany. Na ocieplenie dachu dałem 20 cm wełny, ściany szczytowe 20 cm wełny. Przy takiej temp. jak dziś kaloryfery zakręcone na poddaszu, grzeję tylko z godzinę przed snem, temperatura nie spada poniżej 19 stopni. Raz w roku kupuję 10m3 drewna starcza na zimę i wiosna lato na grzanie wody co drugi dzień.
    marcinz22
    Level 8  
    płetwa wrote:

Jak masz za dużo pieniędzy, to mogę podać Ci nr. konta

Nie mam za dużo pieniędzy tylko, że zimą na najwyższej kondygnacji jest chłodniej niż na pozostałych piętrach. A w lecie na dole jest chłodno a na piętrze podczas upałów trzeba korzystać z wentylatorów bo jest strasznie gorąco.

Jeśli chodzi o pękanie to oczywiscie chodziło mi o warstwę górną. Tylko czy konstrukcja na "klockach" jednowarstwowa nie sprawi że bedzie dużo mostków termicznych?
    adamzaza
    Level 12  
    Zainteresuj się granulatem POLYTECH. W domu rodzinnym stosowałem. Mieszałem z cementem małą betoniarką. którą z bratem wnieśliśmy na strych. Po wyschnięciu i stwardnieniu płyta OSB i można kłaść co się chce. Polytech przywoziłem z Czechowic Dziedzic.
    marcinz22
    Level 8  
    A może zastosować 2 warstwy styropianu po 15cm i na to pezposrednio położyć płytę osb. Tylko gdzieś czytałem że styropian po czasie może zacząć się utleniać jak będzie miał dostęp do powietrza i będzie powoli "znikał"
    marcinz22
    Level 8  
    Doominus wrote:
    Jak jest dostęp światła słonecznego z UV to przegryza styropian.

Czyli jakby go przykryc folia np dodatkowo to byloby ok? Na styropianie będzie leżeć osb wiec to powinno załatwić problem.
    marcinz22
    Level 8  
    A co sądzicie o piance pur? Czy np. legary 20x4 w rozstawie co 60cm, między legary piana otwartokomórkowa i na to plyta osb 22mm. Tylko czy legary same w sobie nie będą tworzyć mostków termicznych?
    Gabrielr24
    Level 10  
    Polecam pianę pur. Świetna sprawa, bardzo dobra i szczelna izolacja. Mysz nie włazi.
    marcinz22
    Level 8  
    Gabrielr24 wrote:
    Polecam pianę pur. Świetna sprawa, bardzo dobra i szczelna izolacja. Mysz nie włazi.

Ok tylko pytanie o konstrukcje pod pianę. Jak zrobić żeby było jak najmniej mostków. Wystarczy położyć legary na istniejacej podłodze i zalać pianą na 3/4 wysokości legara i na to płytę osb?
    Gabrielr24
    Level 10  
    Skoro tam jest solidny strop to po co kłaść jeszcze coś na niego. Jeśli dobrze rozumiem, chcesz ocieplić podłogę na poddaszu co by przez sufit do domu nie ciągnęło..
    marcinz22
    Level 8  
    Gabrielr24 wrote:
    Skoro tam jest solidny strop to po co kłaść jeszcze coś na niego. Jeśli dobrze rozumiem, chcesz ocieplić podłogę na poddaszu co by przez sufit do domu nie ciągnęło..

Bo w okresie jesienno-zimowym strych służy do rozwieszania prania albo składzik na kartony, narty itp.
    Gabrielr24
    Level 10  
    Nie jestem dudowlańcem. Dał bym kantówki 7x14, pianę lub wełnę na równo i na to płytę OSB, będzie się dobrze i równo chodziło. Na przyszłość łatwa możliwość adaptacji. Myślę, że 14cm piany będzie już ciepłe, lub 15cm wełny. Jeśli wełna to polecam wełnę skalną, nie kurczy się z upływem czasu. Mniej lubiana przez gryzonie.