Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirlpool 20RU-D3 A+SF - chłodziarka mrozi, zachowuje się jak zamrażarka

ikarus78 28 Mar 2018 20:26 1074 3
    ikarus78
    Level 19  
    Słuchajcie, mam pewien problem. Po raz kolejny zdarza się ta sama awaria. Lodówka ma około 10 lat - pierwszy raz zdarzyło się to po 2 latach (zaraz po gwarancji). Ponoć nawet zamawiałem uszkodzoną część, ale nie pamiętam co to było. Być może kojarzycie ten model - opiszę jak mi to wytłumaczono. Po otwarciu zamrażalnika należy zdjąć tylną ściankę (przykręcona jest 6-ma śrubkami). Pod nią jest ponoć jakiś silniczek z wiatraczkiem (???). To właśnie to się psuje i tak się dzieje (kosztuje to cudo w sieci około 450PLN).

Teraz najlepsze - powiedzcie mi czy taka awaria jest bardzo prawdopodobna ale głównie jak się nazywa ta część - tak abym mógł ją sobie spokojnie znaleźć i wymienić (sprawa prawdopodobnie banalnie prosta - odłącza się jakiś 2-pinowy kabelek i podpina do nowej części).

Sorry za taki dziwny opis, ale muszę przyznać, że lodówki jeszcze nigdy nie naprawiałem. ;-)

Pozdrawiam
    ikarus78
    Level 19  
    magir - od razu mowie że ten który wstawiłeś to zupełnie inny wentylator - troche podobny to wentylatora który nawiewa na sprężarkę i jest umieszczony na dole lodówki z dostępem po zdjęciu tylnego panelu. Ten o którym mówię jest z dostępem od wewnątrz z komory zamrażalnika (lewe drzwi stojąc naprzeciwko).

Dodaje zdjęcia od razu ale uwaga - po podłączeniu lodówki (podłączyłem dzisiaj ponieważ wczoraj do mnie dojechała i chciałem żeby się olej w sprężarce "ustał" ten wentylator działa - stąd moje pytanie czy to on może być wogóle winny? Ewentualnie czy zrobiłem błąd nie zdejmując dolnej osłony i tam jest jeszcze jakiś inny wentylator??

EDIT: Włączyłem dzisiaj rano lodówkę (była rozmrożona i transportowana do mnie) i na początku bardzo długo się nie wyłączała - więc myślałem że to może termostat ale o dziwo kilkanaście minut temu się wyłączyło chłodzenie. Wygląda więc na to że działa normalnie. Co prawda teraz się włącza i długo chłodzi ale zobaczę jak będzie działała w najbliższych godzinach.
    ikarus78
    Level 19  
    Witam
    sprawdzilem dokladnie i lodowka dziala, musze tylko sprawdzic kostkarke - niestety to nie bedzie takie proste poniewaz ona tez nie dziala. Tak jak pisalem wczesniej lodówka wydaje się działać normalnie jest juz zapakowana jedzeniem, wylacza agregat (co prawda bardzo rzadko ale z tego co pamietam to zawsze tak bylo - moze ktos ma pojecie czy po 10 latach warto zrobic jej serwis i wymienic czynnik chlodniczy??). Poszukalem wszedzie na stronach w sieci gdzie tylko sie dalo i doczytalem ze w tym modelu jest w ciekawy sposob rozwiazany nawiew zimnego powietrza z zamrazalnika. Mianowice jest to jeden agregat wiec z zamrazalnika jest dobrowadzony kanal do lodowki. Jeszcze w zamrazalniku jest zamontowana "zaluzja" ktora zamyka badz otwiera doplyw zimnego powietrza do lodowki (podejrzewam ze chodzi o tryb wakacyjny gdzie zamrazalnik pracuje a lodowka nie). Czasem zdarza sie ze w okolicach tej "zaluzji" zamarza lod. Przyznaje ze jak lodowka stala kilka lat u mnie to mi sie nie zdarzylo ale potrawie sobie wyobrazic cos takiego w 2 przypadkach - wkladanie cieplych potraw do lodowki lub nie domkniecie jej - wtedy w lodowce jest cieplo i cieple wilgotne powietrze wpadajac do zamrazalnika osadza lod przy zaluzji. Co prawda byla mowa o tym ze przymarzalo to w pozycji ze pozniej nie chlodzilo w lodowce ale jestem w stanie sobie wyobrazic ze przymarzlo w pozyczji otwartej i caly czas chlodzilo. Jak pisalem po rozmrozeniu i przewiezieniu jej znowu do mnie od soboty dziala normalnie (wczesniej 2 dni chodzila bez produktow wewnatrz.

Tematu jeszcze nie zamykam, byc moze komus sie skojarza podobne problemy i cos dopisze od siebie, a poza tym zaczekam az podlacze wode do dopisze czy dziala kostkarka.