Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW Golf 4 - Oświetlenie wnętrza

29 Mar 2018 11:04 2052 17
  • Poziom 5  
    Witam. Czy wie ktos gdzie sie znajduje sciemniacz oswietlenia wnetrza pojazdu w Golfie 4?

Albo moze opisze co chce osiagnac i znajdzie sie inne rozwiazanie mojego problemu. Chce podlaczyc listwe LED na nogi kierowcy i pasazera i listwa ma sie zapalac przy otwieraniu drzwi a nastepnie sciemniac rownoczesnie z oswietleniem kabiny.

Oswietlenie kabiny sciemnia sie samo po zamknieciu drzwi i odczekaniu ok 25 sekund lub po przekreceniu kluczyka wiec gdzie mozna by sie podpiac z tymi ledami zeby taki efekt osiagnac?

Jeszcze raz: Otwieram auto pilotem i zaswieca sie oswietlenie kabiny. Teraz chce aby zaswiecala sie tez listwa led pod nogami i sciemniala sie rownoczesnie z oswietleniem kabiny i teraz jeszcze jedna sprawa. Chce miec mozliwosc wlaczenia przyciskiem tej listwy led np w czasie jazdy jak by np komus cos spadlo pod nogi. Dziekuje wszystkin za ew wskazowki

Btw. Myslalem zeby sie podlaczyc pod kable od swiatla w podsufitce ale czy bedzie dzialalo wtedy sciemnianie? I jak w tym przypadku zrobic wlacznik ktorym po sciemnieniu bede mogl taka listwe wlaczyc
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Ledy nie będą się ściemniać, gdyż ciężko współpracują ze ściemniaczami, w każdym razie musisz się podpiąć do lampki wnętrza a pomiędzy tym wstawić zwykły włącznik. Jeśli będziesz miał zwykłe listy led będą one się delikatnie żarzyć nawet jak drzwi będą zamknięte, dopiero zgasisz je wyłącznikiem gdyż diody maja inna rezystancje niż żarówki.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    mn997 napisał:
    LEDy zgasną wcześniej niż żarówki .Pozdrawiam . Bo mają określone napięcie "zapłonu"

To jak zrobic aby gasily sie rownoczesnie? Jest to wogole mozliwe? Chyba ze zarowki z oswietlenia kabiny zastapie ledami hm

marco2255 napisał:
    Ledy nie będą się ściemniać, gdyż ciężko współpracują ze ściemniaczami, w każdym razie musisz się podpiąć do lampki wnętrza a pomiędzy tym wstawić zwykły włącznik. Jeśli będziesz miał zwykłe listy led będą one się delikatnie żarzyć nawet jak drzwi będą zamknięte, dopiero zgasisz je wyłącznikiem gdyż diody maja inna rezystancje niż żarówki.

A nieda rady aby to zrobic inaczej tj zeby gasly same bez wylacznika
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    No wiec tak: podlaczylem sie do kostki lampki w podsufitce i pojawil sie problem: z kostki wychodza 3 kable: brazowy niebieski i zolto zielony. Jeden to pewnie plus drugi minus a trzeci niemam pojecia. W kazdym razie metoda prob i bledow podłaczylem listwe led i zaswieca sie ona normalnie przy otwieraniu drzwi i sciemnia po zamknieciu. Jak teraz zrobic abym przy zamknietych drzwiach kiedy listwa jest wygaszona mogl ja zaswiecic przelacznikiem ON/OFF? Pomyslalem wtedy o trzecim kablu z kostki no bo podlaczylem tak: zolto zielony kabel z kostki podlaczylem do plusa w ledach, niebieski do minusa i wszystko jest cacy ale jak podlaczylem trzeci kabel z kostki (brazowy) razem z niebieskim ktory jest polaczony z kabelkiem od leda to listwa swieci ale przy okazji zapalaja sie wszystkie swiatelka w kabinie a ja chce aby swiecily sie same ledy bez oswietlenia kabiny. Dolaczam schemat co zrobilem i wydawalo mi sie ze przelacznik w pozycji zwartej powinien zwierac brazowy z niebieskim i czarnym? Bo jak tak mam to jest zle :( VW Golf 4 - Oświetlenie wnętrza20180403_1..358.jpg Download (943.68 kB)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    mn997 napisał:
    LEdy będą Ci świeciły tak jak oświetlenie . Możesz dodać do LED włącznik z plusa , z diodą prostowniczą jako zaworem zwrotnym (zabezpieczenie przed zaświecaniem się żarówek )

Jestem kompletnym laikiem i wogole nie zrozumialem o co chodzi hmm
    Ja bardziej pomyslalem czy moze jest jakis przelacznik on/off ktory np w pozycji ON zaswieci mi ledy mimo ze drzwi sa zamkniete a na off beda sie swiecic tylko przy otwartych drzwiach. Cos na zasadzie z mojego schematu ze pozycja ON zwiera mi kabel CZARNY z NIEBIESKIM a na OFF CZARNY z BRAZOWYM. Istnieje takie cos?

Moze takie cos zalatwi sprawe?
    http://robotechnik.abc24.pl/?kat=55092&pro=385896#top_sklepu
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    mn997 napisał:
    Żeby napięcie nie "cofnęło się ) na lampy oświetlenia , musisz zastosować diodę prostowniczą

A na ktorym odcinku tego mojego "schematu" ma byc ta dioda i gdzie takie cos kupic
  • Poziom 5  
    mn997 pewnie dla Ciebie to bulka z maslem wiec moglbys mi na zasadzie mojego rysunku narysowac jak to finalnie ma wygladac? Bardzo bym Cie prosil. Z gory dziekuje
  • Poziom 5  
    Takie cos? VW Golf 4 - Oświetlenie wnętrza20180403_2..411.jpg Download (889.91 kB)

I to bedzie dzialalo? Bo ja niewiem czy sie rozumiemy.
    Otwieram drzwi pilotem: zaswieca sie odsietlenie kabiny i listwy led pod nogami. Otwieram drzwi i ciagle sie to ma swiecic.

Zamykam drzwi i oswietlenie kabiny sie po 20 sekundach bezczynnosci sciemnia wraz z listwa led lub zaczyna sie sciemniac po przekreceniu kluczyka w stacyjce (bo tak mi gasnie oswuetlenie kabiny do ktorego sie podlaczylem.

Teraz powoedzmy spadlo mi cos pod nogi i chce zapalic przelacznikiem sama listwe wiec ten przelacznik jest ok na tym obrazku razem z tymi diodami?
  • Poziom 5  
    Znalazlem takie rozwiazanie. Kupie taki przelacznik:
    VW Golf 4 - Oświetlenie wnętrza0867a41d4a...8e7f80.jpg Download (21.34 kB)

I teraz tam: na srodkowy pin wepny czarny kabel od ledow, na lewy pin brazowy kabel a na prawy niebieski.
    Zdaje sie ze powinienem uzysksc efekt o jaki mi chodzi czyli: w pozycji na lewy przewod ledy swieca caly czas a w pozycji na prawy przewod ledy swiecs przy otwartych drzwiach a po przekreceniu kluczyka sciemniaja sie. Dodatkowo uzysksm mozliwosc calkowitego wylaczenia ledow. Chyba bo niewiem czy dobrze mysle