Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer VSX-D1S i kolumny Bolero 200 do stworzenia kina domowego.

02 Kwi 2018 16:48 618 9
  • Poziom 9  
    Witam. Od paru lat, jestem użytkownikiem Pioneera VSX-D1S i kolumn Bolero 200. Zestaw jest używany do odsłuchu stereo z którego jestem bardzo zadowolony, jednakże chciałbym rozbudować go do systemu 5.2. Mój pomysł jest następujący: zakup kolejnej pary Bolero 200 i przerobienie ich tak, aby sekcja średnio-wysoko tonowa odpowiadała za satelity a sekcja nisko tonowa za subwoofer. Do subwooferów raczej będzie trzeba dołożyć oddzielną końcówkę mocy, albo podłączyć je pod wyjścia B wzmacniacza(druga opcja raczej odpada?), no i jakiś głośnik centralny, jeszcze nie zdecydowałem jaki. Pytanie moje, to czy taki pomysł z tak podłączonymi kolumnami z tyłu zagra w miarę przyzwoicie, czy lepiej darować sobie taką operację i zastosować normalne satelity i sub aktywny?
  • Poziom 41  
    Tak z czystej ciekawości, trochę na uboczu głównego pytania autora tematu.

Kolega zdaje sobie sprawę, zę ten wzmacniacz nie jest w stanie obsłużyć dźwięku 5.1?
    Mam tu na myśli "prawdziwy" 5.1.

Jedyne co może zrobić, to utworzyć pseudo-przestrzenny dźwięk z doprowadzonego sygnału stereo przy pomocy Dolby Pro-Logic czy innych temu podobnych efektów.
    Czy to kolegę satysfakcjonuje?
  • Poziom 9  
    Domyślam się że technologia z tamtych lat nie pozwoli na to, jednak że, będzie można ewentualnie rozbudować sprzęt o dodatkowy konwerter digital-audio i po sprawie. Na chwilę obecną wystarczy mi to co oferuje sprzęt i ciekawi mnie czy pomysł mojej konfiguracji zadziała poprawnie :)
  • Moderator
    krajan72 napisał:
    zakup kolejnej pary Bolero 200 i przerobienie ich tak, aby sekcja średnio-wysoko tonowa odpowiadała za satelity a sekcja nisko tonowa za subwoofer.

To nie ma sensu. Lepiej w menu amplutunera ustawić brak subwoofera, wtedy całe pasmo pójdzie na kolumny frontowe.
  • Poziom 9  
    Niestety, nie ma tam takiej opcji, z tego co zauważyłem.
  • Poziom 29  
    Głośniki tylne możesz wykorzystać z dowolnego systemu nie usłyszysz większej różnicy. Większość dźwięku w KD obsługuje głośnik centralny, tu przydała by się trzecia kolumna na takich samych głośnikach jak fronty żeby utrzymać spójność brzmienia. Sub polecam aktywny, bez suba kino domowe wiele traci wierz mi. Dolby Prologic to może nie prawdziwe 5.1 ale jest to ciekawa alternatywa dla stereo i dobrze się filmy tak w miarę ogląda.
  • Poziom 41  
    krajan72 napisał:
    ciekawi mnie czy pomysł mojej konfiguracji zadziała poprawnie

Odpowiedź już została udzielona przez kolegę @pablo1964.
    Mogę tylko dodać, że połączenie sekcji niskotonowej do wyjścia B (równolegle do wyjścia A) może skończyć się szybkim "zgonem" końcówki mocy wzmacniacza.

Chciałbym dodać tu parę uwag:
    goraj krzysztof napisał:
    Głośniki tylne możesz wykorzystać z dowolnego systemu nie usłyszysz większej różnicy

Nie zgadam się z tym w całej rozciągłości.
    Trudno mi sobie wyobrazić podłączenie kolumn o impedancji np. 3 Om do tego wzmacniacza, który ma wyjście przystosowane do kolumny 8 Om minimum.
    A kolumny o impedancji 3 Om często można znaleźć w zestawach KD.
    goraj krzysztof napisał:
    Większość dźwięku w KD obsługuje głośnik centralny

Interesujące ...
    Zawsze wydawało mi się, że centralny głośnik przeznaczony jest głównie na dialogi.
    goraj krzysztof napisał:
    tu przydała by się trzecia kolumna na takich samych głośnikach jak fronty

To też jest ciekawe. Moc wyjściowa tego wzmacniacza dla frontowych kolumn wynosi 130W (8 Om).
    Moc wyjściowa tego wzmacniacza do głośnika centralnego wynosi 40W (8 Om).
    Jak kolega wyobraża sobie podłączenie kolumny 100W pod te wyjście i "utrzymanie spójności brzmienia" przy takiej dysproporcji mocy dostarczanej przez wzmacniacz.
    Nie wspomnę, że Bolera 200 mają kiepską efektywność i na tych 40W mocy ta kolumna zagra po prostu kiepsko.

Reasumując, niech kolega dobierze kolumny dopasowane do wyjść wzmacniacza + aktywny subwoofer.
    To będzie optymalne rozwiązanie.
    I tak na koniec ...
    krajan72 napisał:
    będzie można ewentualnie rozbudować sprzęt o dodatkowy konwerter digital-audio i po sprawie.

jest prawdą, że ten wzmacniacz umożliwia podłączenie konwertera, aby uzyskać dźwięk 5.1
    Ale kolega zdaje sobie sprawę z implikacji wynikających z tego faktu.
    Powiem od razu, że po podłączeniu tego konwertera, wzmacniacz nie będzie mógł współpracować z żadnym urządzeniem podłączonym do jego wejść.
    To tak na wszelki wypadek wspominam.

"I to by było na tyle ..." :))
  • Poziom 29  
    Muszę tu troszku polemizować z Kolegą wyżej. Jeśli chodzi o głośniki tylne miałem na myśli normalne zestawy polskiej produkcji np. Maestro sat. Siesta sat. Nie wyraźiłem się precyzyjnie,moja wina.
  • Poziom 9  
    Polon_us napisał:
    Mogę tylko dodać, że połączenie sekcji niskotonowej do wyjścia B (równolegle do wyjścia A) może skończyć się szybkim "zgonem" końcówki mocy wzmacniacza.

Możesz mi wyjaśnić dla czego tak uważasz? Wzmacniacz jest przystosowany do obciążenia 4-16 Ohm?
    Polon_us napisał:
    To też jest ciekawe. Moc wyjściowa tego wzmacniacza dla frontowych kolumn wynosi 130W (8 Om).
    Moc wyjściowa tego wzmacniacza do głośnika centralnego wynosi 40W (8 Om).
    Jak kolega wyobraża sobie podłączenie kolumny 100W pod te wyjście i "utrzymanie spójności brzmienia" przy takiej dysproporcji mocy dostarczanej przez wzmacniacz.
    Nie wspomnę, że Bolera 200 mają kiepską efektywność i na tych 40W mocy ta kolumna zagra po prostu kiepsko.

Tutaj też jest mały błąd, ponieważ moc wyjściowa dla kolumn centralnych, wynosi 50W i "tego już nie jestem pewien" to razy dwa. Jakiś czas temu miałem podłączone pod te wejścia kolumny Tonsil Polonez 120 i powiem że wzmacniacz radził sobie z nimi bez problemu, musiałem je nawet wyciszyć w opcjach wzmacniacza, bo przy mocniejszym odsłuchu, głośniki nie dawały sobie rady. O efektywność kolumn, też nie ma co się martwić, ponieważ sprzęt posiada dość mocno rozbudowany podział głośności, oddzielny dla każdego kanału, więc można sobie wszystko ładnie wyregulować.
    Finalnie, temat zastosowania Bolero 200 z podzielonym pasmem, dalej mnie interesuje i chyba będę musiał się przekonać na własnej skórze, jak to zadziała.
  • Poziom 41  
    krajan72 napisał:
    Możesz mi wyjaśnić dla czego tak uważasz? Wzmacniacz jest przystosowany do obciążenia 4-16 Ohm?
    krajan72 napisał:
    Tutaj też jest mały błąd, ponieważ moc wyjściowa dla kolumn centralnych, wynosi 50W

Swoje wypowiedzi opierałem na podstawowych danych tego wzmacniacza, jakim jest dla mnie tryb A pracy tego urządzenia.
    Na tylniej obudowie jest przełącznik i można to zmienić.
    Przytoczone przez kolegę dane odnoszą się do trybu B i tu kolega może podłączyć równolegle 2 kolumny 8 Om dla przykładu. Tu kolega ma rację.
    Jeśli mówimy o trybie B to kolega wie, że moc podawana na frontowe kolumny spada wtedy o połowę?
    Tak wynika z specyfikacji tego wzmacniacza.

A Polonez 120 nic dziwnego, że grał dobrze. Jest mniejszej mocy (80W) niż Bolero 200. A skuteczność ma zdecydowanie lepszą.
    Swoją wypowiedź odnosiłem do kolumn Bolero i nadal ją podtrzymuję.

Kolega postąpi jak uważa.
    Jakby to ująć, "nie ziębi ... "
    Tylko wyraziłem swoją opinię. Życzę sukcesu.

"I to by było na tyle ... "