Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rebir 2000W IE-1206 ER - Mocowanie uchwytu

Wojciech9449 09 May 2018 19:27 948 6
    Wojciech9449
    Level 7  
    Witam. Kupiłem ostatnio wiertarkę wolnoobrotową Rebir 2000W IE-1206 ER. Mój problem polega na tym że gdy dokręcę uchwyt wiertarski śrubką z lewym gwintem do stożka morsa to przy wierceniu wiertłem o dużej średnicy przy końcówce otworu gdy wiertło staje w materiale a wiertarka nadal pracuje to odkręca mi się ta śrubka i wiertło z uchwytem zostaje w materiale. Czy coś robię źle? Czy za słabo to dokręcam? A może zastosować na tą śrubkę klej do gwintów czerwony lub niebieski? Proszę o odpowiedź. Bo niby prosta sprawa, wiertarka dobra a powstał problem. Może jakiś sposób jak to solidnie dokręcić?
    wojtek1234321
    Level 35  
    Moim zdaniem to ten stożek Morsa coś "nie teges" i nie trzyma jak należy. Przecież mocowanie na stożek niezależnie od kierunku obrotów powinno trzymać czy kręci w lewo czy w prawo bez żadnej śrubki, a z twojego opisu to wynika że trzyma tak "jak łysego za włosy".
    Wojciech9449
    Level 7  
    Chyba się nie zrozumieliśmy. Stożek morsa trzyma jak należy. Wkładam stożek morsa do wiertarki który trzyma ok. Na końcu jest otwór w który wkręcam śrubkę wraz z uchwytem wiertarskim i to mi się rozkręca. To jest tak jak w każdej wiertarce, gdy rozkręcisz na maksa uchwyt to w środku jest śrubka która go trzyma i to ona mi się rozkręca.
    wojtek1234321
    Level 35  
    Wojciech9449 wrote:
    Chyba się nie zrozumieliśmy

Acha, to o to chodzi, a jak jest mocowany ten uchwyt do stożka? Niby z tego co piszesz to pewnie on do stożka/wrzeciona mocowany jest na gwint, z tym że gwint w uchwycie powinien się przy "normalnym" wierceniu dokręcać (prawy gwint na końcówce stożka) zaś przy "lewych obrotach" właśnie powinna go kontrować ta właśnie śruba z lewym gwintem. I jak wiem z praktyki to przy zwykłych uchwytach do wierteł mocowanych do wrzeciona wiertarki na gwint to wcale aż tak mocno nie trzeba tej śrubki dokręcać bo to "samo się napędza" gdyż kierunki obrotów i gwintów są tak dobrane że powinno się samoczynnie dokręcać. No chyba że któryś gwint jest uszkodzony, zerwany (śrubka z lewym gwintem) i podcas lewych obrotów "wyłazi" z gniazda i uchwyt się odkręca.
    Wojciech9449
    Level 7  
    wojtek1234321 wrote:
    Wojciech9449 wrote:
    Chyba się nie zrozumieliśmy

Acha, to o to chodzi, a jak jest mocowany ten uchwyt do stożka? Niby z tego co piszesz to pewnie on do stożka/wrzeciona mocowany jest na gwint, z tym że gwint w uchwycie powinien się przy "normalnym" wierceniu dokręcać (prawy gwint na końcówce stożka) zaś przy "lewych obrotach" właśnie powinna go kontrować ta właśnie śruba z lewym gwintem. I jak wiem z praktyki to przy zwykłych uchwytach do wierteł mocowanych do wrzeciona wiertarki na gwint to wcale aż tak mocno nie trzeba tej śrubki dokręcać bo to "samo się napędza" gdyż kierunki obrotów i gwintów są tak dobrane że powinno się samoczynnie dokręcać. No chyba że któryś gwint jest uszkodzony, zerwany (śrubka z lewym gwintem) i podcas lewych obrotów "wyłazi" z gniazda i uchwyt się odkręca.

Rebir 2000W IE-1206 ER - Mocowanie uchwytuRebir 2000W IE-1206 ER - Mocowanie uchwytu

Uchwyt skręcam śrubką do stożka, stożek wkładam do wiertarki. I ta oto śrubka się wykręca. Śrubka ma lewy gwint.
    wojtek1234321
    Level 35  
    Wojciech9449 wrote:
    Uchwyt skręcam śrubką do stożka, stożek wkładam do wiertarki. I ta oto śrubka się wykręca. Śrubka ma lewy gwint.

No i masz rację, i ja też miałem trochę racji. Najbardziej prawdopodobną przyczyną są te niezbyt dobrze spasowane stożki (na wrzecionie, jak również w uchwycie).

Są niezbyt dobrze spasowanie i przy pewnym obciążeniu połączenie "puszcza", a powinno być "samohamowne" i powinno trzymać "do u...ej, śmierci". W starszych wiertarkach te stożki były tak spasowane i wykonane z takiego materiału że po nałożeniu uchwytu to już były trudności aby go zdjąć, nawet nie trzeba było nabijać na siłę. U ciebie jak już kilka razy obróciło to może już być "śmierć" tego stożka (w uchwycie również) i nawet diabeł nie pomoże aby odpowiednio to trzymało, sama śrubka nie da rady utrzymać aby się nie obracało.
    Wojciech9449
    Level 7  
    wojtek1234321 wrote:
    Wojciech9449 wrote:

No i masz rację, i ja też miałem trochę racji. Najbardziej prawdopodobną przyczyną są te niezbyt dobrze spasowane stożki (na wrzecionie, jak również w uchwycie).

Są niezbyt dobrze spasowanie i przy pewnym obciążeniu połączenie "puszcza", a powinno być "samohamowne" i powinno trzymać "do u...ej, śmierci". W starszych wiertarkach te stożki były tak spasowane i wykonane z takiego materiału że po nałożeniu uchwytu to już były trudności aby go zdjąć, nawet nie trzeba było nabijać na siłę. U ciebie jak już kilka razy obróciło to może już być "śmierć" tego stożka (w uchwycie również) i nawet diabeł nie pomoże aby odpowiednio to trzymało, sama śrubka nie da rady utrzymać aby się nie obracało.

Dziękuję za pomoc. Cholerstwo jedne. Nowa wiertarka i takie problemy. Spróbuję w imadle z całej siły dokręcić. Co będzie to będzie. Zawsze można kupić nowy, może trafi się lepszy uchwyt. Wiertarka jest super, tylko te uchwyty.