Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr za czy przed PRE, ile kOhm, jak to dobrac i policzyc

matviej 18 Maj 2018 15:59 96 0
  • #1 18 Maj 2018 15:59
    matviej
    Poziom 8  

Cześć Forumowicze

Nie znalazłem adekwatnych rozważań do moich rozterek na forum więc zakładam nowy temat. Mam nadzieję, że okaże się być ciekawy i pozostanie dla potomnych.

Na wstępie- nie jestem wyznawcą audio voodoo, nie wierzę w złote kable i cudowny ich wpływ na brzmienie i nie słyszę ultradźwięków jak nietoperz :) Jeśli ktoś będzie na tyle miły, aby odpowiedzieć na moje pytania, proszę o podstawy fizyczne (elektryczne, akustyczne) a nie doświadczenia typu magicznego powielane szeroko niestety w necie...

Treść zagadnienia.

Elementy:
    -sygnał liniowy stereo z CD, 2V, impedancja wyjścia odtwarzacza nieznana, ale zapewne do 1kOhm (max możemy przyjąc do 2kOhm jesli ktoś chciałby pokusić się o jakieś obliczenia warunków brzegowych :) ),
    -wzmacniacz lampowy integra LAR IA30: impedancja wejściowa 47kOhm
    wzmacniacz modyfikuję, aktualnie rozłączyłem przedwzmacniacz oraz końcówki mocy zatem rozpatrujmy go jako 2 odrębne urządzenia:
    --przedwzmacniacz o impedancji wejściowej (jak sądzę takiej jak podłączonego pre z końcówkami???) 47kOhm oraz osobno
    --końcówek mocy o nieznanej impedancji
    Informacja uzupełniająca: producent oryginalnie zrealizował regulację głośności wstawiając pomiędzy PRE a końcówki potka 20kOhm (za PREampem)
    -crossover DCX2496, impedancja wejściowa 20kOhm, wyjściowa 160Ohm, max sygnał na wejściu +22dBu (+22 na XLR, nie wiem jak na niesymetrycznym a na takim pracujemy w tym wątku!)
    -DIY regulator poziomu/głośności (czy też tzw "preamp pasywny") na potku (drabince typu równoległego) 5kOhm

Cel:
    -podłączenie regulatora poziomu sygnału liniowego (potka/drabinki) gdzieś w torze PRZED CROSSOVEREM
    Pytanie: GDZIE??
    -najlepsze elektryczne dopasowanie elementów
    -zapewnienie bezpieczeństwa sprzętowi podczas pracy przy wszystkich możliwych poziomach jakie mogą się pojawić i rozsądnym poziomie głośności (słucham max 80dB, efektywność kolumn = 90dB, 6Ohm, odsłuch z 2m, pomieszczenie 20mkw z przeciętną adaptacją)

Aktualnie testuję wersję nr1 czyli kolejno:
    CD->regulator poziomów->crossover->bezpośrednio końcówki mocy (bez wykorzystania PRE).
    Wcześniej słuchałem CD->crossover->integra (czyli: ->PRE->potek 20kOhm->końcówki) ale to było niewygodne bo ten potek regulował mi 2 końcówki lampowe a dodatkowa końcówka (o której nie piszę bo nie jest w temacie rozważań) zasilająca SUBa była regulowana oddzielnie czyli każdy zakres miał swoją regulację głośności

To, co już mogę zauważyć, to to, że nr1 powyżej jest dużo lepszy brzmieniowo (nie pisząc nawet o wygodzie regulacji 1 gałką całości zakresu). Dźwięk jest bardzo czysty i przejrzysty, stereofonia doskonała. Oczywiście jest ciszej niż przy zastosowaniu pre, bo nie ma jego gaina, ale spokojnie jest ok >80dB)

Ciekawy jednak jestem jakie będzie brzmienie włączając jeszcze w tor PRE, którego w wersji 1 powyżej nie używam - zwłaszcza stosując mój regulator 5kOhm a nie oryginalnego potka 20kOhm. Czy może ktoś doradzić która wersja elektrycznie będzie lepsza i bezpieczniejsza i dlaczego? A może warto korzystać z potka 20kOhm (w sensie impedancji, pomijam jakość potka - to jest niebieski ALPS)?
    -wersja 3: CD->regulator 5kOhm->PRE->crossover->końcówki
    -wersja 4: CD->PRE->regulator 5kOhm->crossover->końcówki
    -wersja 5: CD->oryginalny potek 20kOhm->PRE->crossover->końcówki
    -wersja 4: CD->PRE->oryginalny potek 20kOhm->crossover->końcówki
    -inna? potek z inną impedancją, jaką?

Pytania dodatkowe :)
    Czy w zaproponowanej wersji przez Was nie dostanę na crossover sygnału >22dBu? nie zjaram crossovera? (nie znam gaina tego PRE ale zapewne kilka, kilkanaście razy).
    Czy nie wytnę sobie części pasma słyszalnego robiąc gdzieś nieświadomie filtr RC z kabli i potka, którego parametry obejmą np >15kHz? Interkonekty miedź ofc, długość do 50cm każdy.
    Czy nie nałożę sobie gdzieś i niepotrzebnie nie wzmocnie szumów i nie zbliżę ich słyszalnie do sygnału?

Z góry dzięki za zaangażowanie!

pozdrawiam, Paweł

0 0
  • Filament