Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator CPU na 3 pin- regulacja?

Darek1997777 22 Maj 2018 11:29 453 12
  • #1 22 Maj 2018 11:29
    Darek1997777
    Poziom 3  

Witam posiadam i5 3470 i chłodzenie Vortex 211q.Chłodzenie to jest na 3 pin i chodzi ciągle z tą samą prędkością i przy max obciążeniu procesora dobija do 80 stopni.Wcześniej miałem box i temp była max 72 stopnie tyle że było głośno.Plyta główna to P8p67 i ten 3 pin jest podłączony do CPU fan 1 na 4 pin.Da się jakoś zrobić żeby regulował sobie automatycznie prędkości?.Może moja płyta ma takie wejście na 3pin?. Proszę o pomoc z góry dziękuję.

0 12
  • #2 22 Maj 2018 11:48
    andrzej55
    Poziom 35  

Trochę małe to chłodzenie jak na 80W I5 3470 ale możesz spróbować innych ustawień wentylatora w BIOS-ie -zakładka "Monitor". Mam nadzieję że podłączyłeś go do właściwego gniazda CPU_Fan.

0
  • #3 22 Maj 2018 12:33
    Piterixos
    Poziom 27  

Prawdopodobnie podpinasz non PWM wentylator do gniazda kontrolowanego przez PWM właśnie. Sprawdź czy w ustawieniach nie masz możliwości przełączenia PWM na DC. Domyślnie cześć gniazd na płycie może być ustawiona na PWM a część na DC więc wybranie innego może pomóc, najlepiej jednak sprawdzić w biosie jak sytuacja wygląda.

Ty to chłodzenie kupiłeś niedawno czy jak? Bo na Morele widzę za 88zł co jest ceną skandaliczną. Dopłacając 12 zł można dostać nieporównywalnie wydajniejsze i cichsze chłodzenie https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fera-3-he1224-v2-spc144-858455/

Ogólna zasada jest taka że im większy wentylator tym cichszy, ten Twój ma zaledwie 92mm, czyli zalicza się do kategorii głośnych.

0
  • #4 22 Maj 2018 13:29
    Darek1997777
    Poziom 3  

Dostałem je za darmo w gratisie z innym procesorem i podłączyłem je do tego samego złącza co był podłączony Box Intela czyli Cpu Fan.

0
  • #5 22 Maj 2018 14:13
    Sztandar18
    Poziom 26  

Podłączyłeś wentylator procesora do tego gniazda czyli CPU_FAN?
    Wentylator CPU na 3 pin- regulacja?

0
  • #6 22 Maj 2018 14:18
    Darek1997777
    Poziom 3  

Zgadza się.

0
  • #7 22 Maj 2018 14:53
    Piterixos
    Poziom 27  

Darek1997777 napisał:
    Dostałem je za darmo w gratisie z innym procesorem i podłączyłem je do tego samego złącza co był podłączony Box Intela czyli Cpu Fan.

Przecież Ci napisałem dokładnie co trzeba wykonać, jeśli wykonałeś polecone czynności to czemu nie piszesz z jakim rezultatem, a jeśli nie wykonałeś to po co piszesz kolejnego posta? Nie widzę też żebyś przedstawił wątpliwości co do sensu tego co zaproponowałem.

Domyślnie CPu Fan jest zapewne ustawiony na tryb PWM. Stockowe chłodzenie posiada 4 pinowy wentylator czyli PWm właśnie. To co podpiąłeś ma 3 piny czyli DC. DC pdpięte pod 4 pinowe złącze ustawione na tryb PWm będzie działało tak jak opisałeś - na stąłych obrotach bez możliwości regulacji. Musisz albo podpiąć pod inne złącze (a na płycie zdajesz się mieć także 3 pinowe), albo kupić wentylator 4 pinowy, albo w biosie przestawić tryb pracy CPU Fan na DC.

Napisz gdy wszystko posprawdzasz.

0
  • #8 22 Maj 2018 17:17
    Darek1997777
    Poziom 3  

W biosie sytuacja wygląda następująco i nie widzę nigdzie zmiany na DM albo PWM.Wentylator CPU na 3 pin- regulacja?Wentylator CPU na 3 pin- regulacja?

0
  • #9 22 Maj 2018 17:45
    Piterixos
    Poziom 27  

W pierwszym poście napisałem:
    "Domyślnie cześć gniazd na płycie może być ustawiona na PWM a część na DC więc wybranie innego może pomóc"

a w kolejnym:
    "Musisz albo podpiąć pod inne złącze (a na płycie zdajesz się mieć także 3 pinowe)(...)

Dlaczego tego nie sprawdziłeś? Masz dwa złącza chasis fan, jedno 4 drugie 3 pinowe, podepnij do 3 pinowego.

To złącze jest bardziej z myślą o wentylatorach montowanych w obudowie ale ich praca i tak powinna być zależna od temperatury CPU więc nie powinno być problemu. Przynajmniej tak to działa na mojej płycie. W instrukcji masz nawet rozrysowane gdzie te złącza się znajdują. W sumie power Fan jest taki sam a jest bliżej CPU to możesz też z niego skorzystać.

0
  • #10 22 Maj 2018 18:00
    Darek1997777
    Poziom 3  

Po podłączeniu pod ten 3 pin jest to samo.Dodam, że mam 2 wentylatory na 3pin w obudowie i one też nie przyspieszają gdy komputer jest obciążony.Czyli wychodzi na to,że muszę spowrotem wrócić do Boxa albo kupić nowe.

0
  • #11 22 Maj 2018 18:12
    Piterixos
    Poziom 27  

Sprawdziłeś zarówno chasis fan jak i pwr fan?

Mnie do głowy przychodzi jeszcze spróbowanie programu typu speedfan, starałem się znaleźć jakieś dedykowane oprogramowanie do tej płyty głównej (może masz na płytce?) ale nic nie znalazłem.

Zobacz jeszcze czy zmiana profilu działania lub wyłącznie q fan control powoduje jakąkolwiek zmianę.

Jeśli wentylator nie reguluje obrotów niezależnie od tego czy jest podpięty po złącze 3 lub 4 pinowe to możliwe że jest uszkodzony.

Tak w ogóle jeżeli on chodzi na maksymalnych obrotach cały czas (bo tak jest jak widać na screenie z biosu) a temperatura i tak wynosi 80 stopni to nie ma sensu go trzymać tak czy siak. No chyba że to kwestia tego że coś źle zamontowałeś. Wyżej podałem ciche i wydajne chłodzenie za stówę, które wystarczy także do mocniejszych procesorów w przyszłości.

0
  • #12 22 Maj 2018 18:36
    Darek1997777
    Poziom 3  

No nic dzięki wielkie za pomoc kupię nowe chłodzenie.

0
  • #13 22 Maj 2018 20:51
    andrzej55
    Poziom 35  

Do tego procesora zastosuj np. Spartan 3 PRO HE1024 lub droższe Fera 3 jak radził kolega wyżej. Będzie chłodniej i ciszej.

0