Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawiązywanie połączeń w sieciach trankingowych tetra

22 Sie 2005 12:48 2595 5
  • Poziom 10  
    Witam! Jestem laikiem w sprawach radiokomunikacji, ale wiem jaka jest idea sieci trankingowych (dynamiczny przydział kanałów itp) i interesuje mnie jak wygląda nawiązanie połączenia, z punktu widzenia posiadacza jakiegoś radiotelefonu np.przewoźnego.

1. Wybiera się indywidualny numer docelowego radiotelefonu i sieć przydziela kanał rozmówczy, czy trzeba jeszcze dodatkowo głosem go wywołać? A może wybór numeru indywidualnego jest zbędny,wystarczy wywołanie głosem?
    2. Czy przydzielenia kanału następuje w momencie wywołania czy zgłoszenia odbiorcy?
    3. Jak to wygląda w wywołaniu grupowym?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Piotr [trzykoty] napisał:
    Witam! Jestem laikiem w sprawach radiokomunikacji, ale wiem jaka jest idea sieci trankingowych (dynamiczny przydział kanałów itp) i interesuje mnie jak wygląda nawiązanie połączenia, z punktu widzenia posiadacza jakiegoś radiotelefonu np.przewoźnego.

1. Wybiera się indywidualny numer docelowego radiotelefonu i sieć przydziela kanał rozmówczy, czy trzeba jeszcze dodatkowo głosem go wywołać? A może wybór numeru indywidualnego jest zbędny,wystarczy wywołanie głosem?
    2. Czy przydzielenia kanału następuje w momencie wywołania czy zgłoszenia odbiorcy?
    3. Jak to wygląda w wywołaniu grupowym?

Witam!

Kazda siec trankingowa dziala troche inaczej.

1) W sieciach MPT1327
    Radio wolajace stuka albo indywidualny numer innego radia (rozmowa prywatna), albo numer grupy. Przemiennik sie otwiera na okreslony czas, w ktorym kazdy moze gadac. Przy niektorych polaczeniach indywidualnych radio "wolane" samo "odbiera" i nawet jak nikogo przy radiu nie ma to przemiennik glosowy zostaje otwarty (tak jest np. w Uninecie). Z kolei w innych sieciach operator radia wolanego indywidualnie musi "odebrac" polaczenie, poprzez nacisniecie PTT lub tez zdjecie mikrofonu z metalowego uchwytu (np: warszawski MobiNet). W przypadku wywolan grupowych kazde radio z grupy samo sie ustawia na odpowiednia czestotliwosc, niezaleznie od obecnosci operatora przy radiu.

2) W sieciach EDACS, Motorola SmartNet (u nas MetroBip to obsluguje), Motorola SmartZone.

W przypadku wolania indywidualnego stuka sie numer wolanego radia.
    W przypadku wywolania grupowego wystarczy ustawic galke kanalowa na odpowiedni numer grupy i gadac normalnie, jak w systemie konwencjonalnym. W momencie nacisniecia PTT, radio wysyla cyfrowa ramke na wejscie kanalu kontrolnego sieci. Siec otwiera jakis przemiennik, i wysyla na wyjsciu KK informacje "radio takie i takie pracuje na przemienniku takim i takim". Kiedy radio odbierze te informacje wydaje krotki sygnal dzwiekowy (w systemach Motoroli oraz w TETRZE trzy szybkie dzwieki jeden po drugim, a w EDACSie jeden krociutki bip). Operator po uslyszeniu tego sygnalu (tzw. Talk Permit) moze mowic. Mozliwe sa tez inne tony, jesli w danej chwili nie ma wolnego przemiennika. Wtedy jest takie dosyc szybkie tuuuu-tuuuu-tuuu, informujace, ze kontroler sieci przyjal zgloszenie, umiescil w kolejce i zaraz je obsluzy. Po puszczeniu PTT przemiennik zostaje natychmiast zwolniony (ustawienie "transmission trunking") lub tez opada dopiero po 1-2 sekundy ("message trunking"). Aha, jeszcze jedno. W tych systemach, w przeciwienstwie do MPT1327, informacja "Go to channel" leci na kanale kontrolnym przez caly czas rozmowy. W praktyce oznacza to, ze jak ktos wlaczy radio w trakcie rozmowy, lub tez przejdzie z innej "grupy", to od razu ja uslyszy. W MPT1327 polecenie "Go To Channel" jest wysylane srednio 3-5 razy tylko na poczatku wywolania, a w trakcie rozmowy juz tego nie slychac na KK.

3) TETRA
    TETRA bardzo przypomina prace systemow z punktu (2), niemniej jednak z racji calkowicie cyfrowej pracy, nie mozna mowic o otwieraniu przemiennika (bo on czesto nadaje non stop, a radio wbija sie tylko w wolne szczeliny czasowe).
  • Poziom 10  
    Batnini napisał:

W przypadku wolania indywidualnego stuka się numer wolanego radia.
    W przypadku wywolania grupowego wystarczy ustawic galke kanalowa na odpowiedni numer grupy i gadac normalnie, jak w systemie konwencjonalnym. W momencie nacisniecia PTT, radio wysyla cyfrowa ramke na wejscie kanalu kontrolnego sieci. Siec otwiera jakis przemiennik, i wysyla na wyjsciu KK informacje "radio takie i takie pracuje na przemienniku takim i takim". Kiedy radio odbierze te informacje wydaje krotki sygnal dzwiekowy (w systemach Motoroli oraz w TETRZE trzy szybkie dzwieki jeden po drugim, a w EDACSie jeden krociutki bip). Operator po uslyszeniu tego sygnalu (tzw. Talk Permit) moze mowic. Mozliwe sa tez inne tony, jesli w danej chwili nie ma wolnego przemiennika. Wtedy jest takie dosyc szybkie tuuuu-tuuuu-tuuu, informujace, ze kontroler sieci przyjal zgloszenie, umiescil w kolejce i zaraz je obsluzy. Po puszczeniu PTT przemiennik zostaje natychmiast zwolniony (ustawienie "transmission trunking") lub tez opada dopiero po 1-2 sekundy ("message trunking"). Aha, jeszcze jedno. W tych systemach, w przeciwienstwie do MPT1327, informacja "Go to channel" leci na kanale kontrolnym przez caly czas rozmowy. W praktyce oznacza to, ze jak ktos wlaczy radio w trakcie rozmowy, lub tez przejdzie z innej "grupy", to od razu ja uslyszy. W MPT1327 polecenie "Go To Channel" jest wysylane srednio 3-5 razy tylko na poczatku wywolania, a w trakcie rozmowy juz tego nie slychac na KK.

Tzn. w przypadku wywołania indywidualnego po wstukaniu nr odbiorcy radio odbiorcy może zostać przestawione na kanał rozmówczy automatycznie zanim odbiorca wykona cokolwiek, wtedy wywołany zostanie głosem nadawcy,tak?

A jeśli w jakimś rodzaju sieci radio odbiorcy nie zostaje przestawione automatycznie i musi on najpierw odebrać połączenie, to jak jest zawiadamiany o nadejściu połączenia, jakimś dzwonkiem(komunikatem)?

I najważniejsze. Jak to jest jak użytkownik należy do zdefiniowanej grupy i wywołany zostaje indywidualnie, staje się niedostępny dla wywołań grupowych, gdy nawiąże rozmowę prywatną? (załóżmy przypadek 1 gdy grupa rozmawia i przypadek 2, gdy nie rozmawia w danej chwili)

Pozdrawiam i dzięki.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Cytat:
    Tzn. w przypadku wywołania indywidualnego po wstukaniu nr odbiorcy radio odbiorcy może zostać przestawione na kanał rozmówczy automatycznie zanim odbiorca wykona cokolwiek, wtedy wywołany zostanie głosem nadawcy,tak?

Dokladnie. Ten schemat najczesciej sie spotyka. Jego wada jest jednak to, ze w ten sposob blokuje sie kanal rozmowny nie bedac pewnym, czy jest to pozyteczne (np: jesli nikt nie siedzi przy wolanym radiu). Dlatego tez administratorzy sieci moga samemu zdecydowac jak siec ma reagowac w tej sytuacji.

Cytat:
    A jeśli w jakimś rodzaju sieci radio odbiorcy nie zostaje przestawione automatycznie i musi on najpierw odebrać połączenie, to jak jest zawiadamiany o nadejściu połączenia, jakimś dzwonkiem(komunikatem)?

Nie wiem jak w innych systemach, ale w MPT1327 radio piszczy tak dlugo, jak osoba wola (troche jak w telefonie: wolajacy slyszy buczenie, a wolany slyszy pikanie). Jak wywolanie zostaje przerwane, radio wolane milczy. W zaleznosci od zaprogramowania, radio wolane moze zapamietac nieodebrane polaczenia i wtedy tez piszczy, ale troszke rzadziej i inaczej. Jak uzytkownik do niego wraca to wie, ze ktos go wolal i moze zareagowac stosownie.

Cytat:
    I najważniejsze. Jak to jest jak użytkownik należy do zdefiniowanej grupy i wywołany zostaje indywidualnie, staje się niedostępny dla wywołań grupowych, gdy nawiąże rozmowę prywatną? (załóżmy przypadek 1 gdy grupa rozmawia i przypadek 2, gdy nie rozmawia w danej chwili)

No tu przewaznie nic sie nie dzieje, bo informacje o wywolaniach leca na kanale kontrolnym, a jak radio gada to siedzi na kanale rozmownym i nie ma mozliwosci uslyszenia tego co leci na kontrolnym. Byc moze w TETRZe jest inaczej, ale tu nie jestem pewien. Natomiast sieci trankingowe maja mozliwosc ustawiania priorytetow. Tym sposobem wywolanie o najwyzszym priorytecie "emergency" moze brutalnie przerwac czyjas rozmowe.
  • Poziom 10  
    Batnini napisał:
    Cytat:

No tu przewaznie nic się nie dzieje, bo informacje o wywolaniach leca na kanale kontrolnym, a jak radio gada to siedzi na kanale rozmownym i nie ma mozliwosci uslyszenia tego co leci na kontrolnym. Byc moze w TETRZe jest inaczej, ale tu nie jestem pewien. Natomiast sieci trankingowe maja mozliwosc ustawiania priorytetow. Tym sposobem wywolanie o najwyzszym priorytecie "emergency" moze brutalnie przerwac czyjas rozmowe.

A wywołujący jest w jakiś sposób informowany,że odbiorcy nie ma na kontrolnym albo, że właśnie rozmawia?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Cytat:
    A wywołujący jest w jakiś sposób informowany,że odbiorcy nie ma na kontrolnym albo, że właśnie rozmawia?

W MPT1327 tak, radio kaze czekac az wolane skonczy rozmowe. Nie wiem jak w innych sieciach. Ale tak sie dzieje i tak tylko przy wywolaniu indywidualnym.