Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Neostrada 10Mb/s - spadek prędkości, jaki router

metrotest 18 Cze 2018 13:07 654 6
 • #1 18 Cze 2018 13:07
  metrotest
  Poziom 8  

  Cześć,
  Korzystam z Neoostrady 10Mb/s /możliwe rozszerzenie do 20Mb/s/, połączenie modem Sagem Fast 800, który ma już wiele lat. Ponoć technicznie 8 Mb/s to maksymalna prędkość dla tego modelu. W perspektywie ok. roku ma być światłowód.
  Mieszkam w niewielkim domku (połowa bliźniaka, 2 kondygnacje). Wi-fi będę potrzebował za pół roku. Router na poddaszu z komputerem stacjonarnym (połączony skrętką), telewizor na parterze będzie podłączony skrętką do routera, pozostałe urządzenia połączone Wi-fi.

  Od 2 tyg. zauważyłem spowolnienie internetu - download zmalał z ok. 8 Mb/s do 6 Mb/s a upload z ok. 500 Kb/s na 400 Kb/s. Mam też b.wysoki bufferbloat (lag) (załączone obrazki).

  Pytania:
  1/ czy wymiana modemu na router Adsl spowoduje, że internet przyśpieszy (mogą mi też przełączyć do 20 Mb/s). Innymi słowy, czy router da tylko możliwość zwiększenia maksymalnej prędkości (gdyby łącze pozwalało), nie przyśpieszy zaś obecnej, tj. obecny modem nie ogranicza prędkości,

  2/ jeśli przyłączą światłowód, to czy trzeba w praktyce korzystać z modelu od Orange? Pytam bo chętnie kupiłbym teraz porządny router ale jeśli potem będzie działał tylko jako AP, to może szkoda pieniędzy,

  3/ jaki router radzicie (przez ok rok jako router, po zamontowaniu światłowodu do wykorzystania jako AP), rozważam TP-LINK z uwagi na moduł Broadcom dobrze działający z Neostradą:

  a/ TP-LINK Archer VR400 - 260 zł - ma 2 pasma do Wi-fi, w tym standard ac, 3 anteny - sądzę że da mocny sygnał do Wi-fi jako AP, 1 port WAN 1Ghz,

  b/ TP-LINK Router TP-LINK TD-W9970 - 150 zł (TP-Link TD-W8960N jest niewiele tańszy) - ma wszystkie podstawowe funkcjonalności w tym kontrolę ruchu qos, sieć gość, gorsze Wi-fi (standard N i tylko 2Ghz) i porty tylko 100 Mb/s.

  Pozdrawiam

  0 6
 • Pomocny post
  #2 18 Cze 2018 19:24
  seb235
  Poziom 27  

  metrotest napisał:
  1/ czy wymiana modemu na router Adsl spowoduje, że internet przyśpieszy (mogą mi też przełączyć do 20 Mb/s). Innymi słowy, czy router da tylko możliwość zwiększenia maksymalnej prędkości (gdyby łącze pozwalało), nie przyśpieszy zaś obecnej, tj. obecny modem nie ogranicza prędkości,


  Modem który posiadasz pamięta początki internetu DSL w Polsce, przy wymianie go na nowy zyskasz możliwość synchronizacji w ADSL2+ co na pewno znacznie polepszy uzyskiwane prędkości. W moim przypadku na ADSL mogłem mieć podobne prędkości do twoich ale po migracji na ADSL2+ już miałem jakieś 15,5Mb/s.

  metrotest napisał:
  2/ jeśli przyłączą światłowód, to czy trzeba w praktyce korzystać z modelu od Orange? 3/ jaki router radzicie (przez ok rok jako router, po zamontowaniu światłowodu do wykorzystania jako AP), rozważam TP-LINK z uwagi na moduł Broadcom dobrze działający z Neostradą


  Tutaj sprawa jest do głębszego przemyślenia, jeżeli faktycznie za rok będziesz mieć dostęp do światłowodu (skąd te informacje?) to obecnie darował bym sobie zakup nowego routera gdyż wykorzystywanie routera ADSL jako AP to bardziej proszenie się o problemy. Ewentualnie szukaj urządzenia które może pracować w obu typach sieci aczkolwiek wtedy kiedy będziesz go potrzebować okaże się iż w tej cenie można dostać coś lepszego.

  Co do urządzeń od orange to biorąc od nich sam internet możesz domagać się aby Ci dali jedynie ONT (urządzenie do którego wejdzie światłowód a wyjdzie skrętka komputerowa zakończona wtykiem sieciowym RJ45) i wtedy za ONT wpinasz swój router. Opcja całkowitego zrezygnowania z sprzętu które dostarcza operator (obojętne który) w przypadku sieci światłowodowej nie wchodzi w grę gdyż nawet zakup identycznego sprzętu nie umożliwi korzystanie z sieci. Inaczej mówiąc każde urządzenie musi być autoryzowane przez dostawcę usługi.

  Na chwile obecną polecam kupić sobie modem ADSL2+ w kwocie 50zł na allegro jeżeli zależy Ci na poprawieniu prędkości internetu a za rok praktycznie sprzedasz go w tej samej cenie. Jeżeli zdecydujesz się na zwiększenie prędkości na "do 20Mb/s" dowiedz się czy aby na pewno w trakcie trwania umowy pozwolą Ci zmienić usługę z ADSL na GPON aby się nie okazało iż na prędkości zyskasz marne kilka Mb/s a będziesz musiał czekać do końca umowy aby cokolwiek móc zmienić.

  Co do samego zakupu urządzenia pamiętaj o tym że dzisiaj ciężko zamówić słabszy internet niż 50Mb/s, a u większości dużych operatorów najniższy sprzedawany pakiet to 100Mb/s. Tak więc router musi mieć port WAN 1Gbe oraz dysponować odpowiednią wydajnością która pozwoli mu przepchnąć daną przepływność oraz WIFi które pozwoli Ci korzystać z oczekiwaną prędkością na danej liczbie urządzeń. Oczywiście urządzenia które mają korzystać z sieci muszą też dysponować odpowiednią kartą sieciową.

  1
 • #3 20 Cze 2018 12:52
  makosuu
  Specjalista Sieci, Internet

  Szkoda pieniędzy na drogi router ADSL. Do światłowodu i tak dostaniesz Funbox 3.0, który bardzo zły nie jest. Kup na Allegro np. Sagemcom F@st 2704, albo TD-W8950N V1 (tylko zrób update oprogramowania na najnowsze ze strony TP-Link) który wspiera ADSL2+ i podnieś prędkość do 20 Mb/s. Prędkość powinna wzrosnąć.

  0
 • #4 20 Cze 2018 19:19
  metrotest
  Poziom 8  

  Dziękuję za odpowiedzi. Kupiłem nowy TP-Link TD-W8968 ADSL2+ za 110 zł. Czekam na przesyłkę. Jak podepnę i się łącze ustabilizuje to dam znać jakie wyniki. Może to też pomoże innym.

  Czy dzwonić do Orange w sprawie zwiększenia do 20 Mb/s od razu po instalacji czy odczekać parę dni?
  A może lepiej zostać przy 10Mb/s jeśli łącze jest takiej słabej jakości? Gdzieś widziałem na forum, że po zwiększeniu z 10 na 20 parametry połączenia się pogorszyły (m.in. stabilność).

  0
 • #5 20 Cze 2018 20:25
  atlas.cudow
  Poziom 10  

  Orange za automatu daje 20Mb/s tam gdzie jest dostępna "dycha", tylko trzeba się upomnieć na infolinii. Czasem 5 min po rozmowie będziesz mieć już 20.

  0
 • #6 23 Cze 2018 08:06
  metrotest
  Poziom 8  

  Po zainstalowaniu routera wszystkie parametry się istotnie poprawiły - załącznik.
  Od nowego cyklu rozliczeniowego nominalna prędkość na łączu wzrośnie z 10 Mb/s do 20 Mb/s, choć już teraz jest więcej niż 10. Opłata miesięczna i okres umowy nie ulega zmianie.

  Temat zamykam. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

  0
 • #7 23 Cze 2018 08:09
  metrotest
  Poziom 8  

  Wymiana modemu na nowy router.

  1