Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Silnik do kosiarki 1200 W - brak wyłącznika odśrodkowego dobór kondensatora

AZUKS 20 Cze 2018 12:03 456 24
  • #1 20 Cze 2018 12:03
    AZUKS
    Poziom 16  

Mam starą kosiarkę 1200 W nie ma w niej wyłącznika odśrodkowego, zanim do tego doszedłem kupiłem kondensator 12,5 mikro F, (na starym było brak danych a w sklepie powiedzieli że do kosiarek taki musi być). Jednak po jego wymianie silnik jak buczał tak buczy, nie może ruszyć, uzwojenia mają ciągłość i nie mają przebicia do obydowy, myślę że powinien być inny kondensator do pracy ciągłej, ale nie wiem jakiej pojemności , proszę o pomoc.

0 24
  • #2 20 Cze 2018 12:36
    767667
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 20 Cze 2018 12:39
    AZUKS
    Poziom 16  

mn997 napisał:
    Czy to nie jest silnik komutatorowy , a kondensator jest jedynie przeciwzakłóceniowy . Pozdrawiam .

To nie jest silnik komutatorowy.

0
  • #4 20 Cze 2018 13:48
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Kolega podaje za mało danych aby odnieść się do problemu.Potrzebny jest model kosiarki , producent i dane silnika.W silnikach kosiarek elektrycznych nie występowały wyłączniki odśrodkowe.Proszę uzupełnić dane.

1
  • #5 20 Cze 2018 14:07
    AZUKS
    Poziom 16  

Topolski Mirosław napisał:
    Kolega podaje za mało danych aby odnieść się do problemu.Potrzebny jest model kosiarki , producent i dane silnika.W silnikach kosiarek elektrycznych nie występowały wyłączniki odśrodkowe.Proszę uzupełnić dane.

Modelu nie mam ale jest z marketu ok 6 lat. Moc jest na podana na obudowie silnika , łożyska nie mają luzów i lekko się obracają. Nie wiem co jeszcze mogę dodać.

0
  • #6 20 Cze 2018 14:37
    wojtek 9007
    Poziom 35  

Witam - proszę zamieścić fotkę tego silnika .

0
  • #7 20 Cze 2018 14:37
    Topolski Mirosław

To że łożyska lekko sie obracają jest dobrze ale ważne jest czy nie mają luzu w obsadach łożyskowych to jest jedna kwestia druga to to że silnik moze mieć zwarcie międzyzwojowe.
    Czy na silniku nie ma żadnych danych?Zazwyczaj na silniku wraz z jego danymi odana jest wartoć kondensatora, neraz taka informacja znajduje sie na tabliczce znamionowej kosiarki.

0
  • #8 20 Cze 2018 17:56
    AZUKS
    Poziom 16  

Załączam zdjęcia, nigdzie nie znalazłem informacji o kondensatorze.Silnik do kosiarki 1200 W - brak wyłącznika odśrodkowego dobór kondensatoraSilnik do kosiarki 1200 W - brak wyłącznika odśrodkowego dobór kondensatora

Dodano po 28 [minuty]:

Mój błąd , sprawdzałem czy zwarcia nie ma między uzwojeniami, ale przez wyłącznik kosiarki który był otwarty, Teraz po wymontowaniu silnika okazało się że jednak uzwojenia są zwarte, przyczyną już jest, podejrzewam, że naprawa nie jest opłacalna, ale aleki powinien być oryginalny kondensator jeśli ktoś wie to proszę o podanie jego wartości.

0
  • #9 20 Cze 2018 18:08
    Topolski Mirosław

Silnik z tego co widzę jest rozbieralny i nie widzę problemu z jego przezwojeniem jeśli jest do przezwojenia, ale to Ty musisz określic kwotę do jakiej dla Ciebie jest to opłacalne.Weź pod uwage ile pracował i jak często.

0
  • #10 20 Cze 2018 18:17
    AZUKS
    Poziom 16  

Topolski Mirosław napisał:
    Silnik z tego co widzę jest rozbieralny i nie widzę problemu z jego przezwojeniem jeśli jest do przezwojenia, ale to Ty musisz określic kwotę do jakiej dla Ciebie jest to opłacalne.Weź pod uwage ile pracował i jak często.

Dużo się nie napracował , bo podwórko małe i łożyska luzów nie mają , więc zobaczę, a jak z kondensatorem?

0
  • #11 20 Cze 2018 18:30
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Wymierzyj opór obu uzwojen silnika. Zwiększyj pojemność kondensatora do 2-3 razy i jeśli silnik bez obciążenia nie ruszy - masz zwarcie w jednej czy obu uzwojeniach.

0
  • #12 20 Cze 2018 18:30
    Topolski Mirosław

Zakład , który będzie przezwajał silnik bez problemu dobierze kondensator.W silnikach o mocy do 1300W przeważnie montowane były kondensatory o pojemności12µF

0
  • #13 21 Cze 2018 10:10
    sp3ots
    Poziom 36  

AZUKS napisał:
    Załączam zdjęcia, nigdzie nie znalazłem informacji o kondensatorze.Silnik do kosiarki 1200 W - brak wyłącznika odśrodkowego dobór kondensatoraSilnik do kosiarki 1200 W - brak wyłącznika odśrodkowego dobór kondensatora

Dodano po 28 [minuty]:

Mój błąd , sprawdzałem czy zwarcia nie ma między uzwojeniami, ale przez wyłącznik kosiarki który był otwarty, Teraz po wymontowaniu silnika okazało się że jednak uzwojenia są zwarte, przyczyną już jest, podejrzewam, że naprawa nie jest opłacalna, ale aleki powinien być oryginalny kondensator jeśli ktoś wie to proszę o podanie jego wartości.

Witam !
    To że oba uzwojenia są połączone ze sobą w silniku to normalna rzecz.
    Poniżej przedstawiam rysunek ( schemat ) silnika od kosiarki.
    Silnik do kosiarki 1200 W - brak wyłącznika odśrodkowego dobór kondensatora
    Po lewej stronie widać że oba uzwojenia są ze sobą połączone. ( uzw. robocze nawijane dwoma drutami jednocześnie)

0
  • #14 21 Cze 2018 13:06
    aksakal

Z silnika wychodzą 4 druty . Sprawdź opór między każdym wyprowadzeniem i wszystkimi innymi. Prawdopodobnie, że to silnik ma 2 uzwojenia - roboczą i rozruchową . Bywają 2 warianty - opor obu różnią się .W tym wypadku uzwojenie z mniejszym oporem - robocza . Jeśli oba uzwojenia mają jednakowy opór, to nie ma znaczenia która z ich będzie wykorzystana w roli roboczej. Robocze uzwojenie włącza się do sieci bezpośrednio, a rozruchowe przez kondensator . Pojemność kondensatora wydostaje się zależnie od obciążenia . Polecana pojemność to kompromis między minimalną i maksymalną pojemnością dla silnika przy obiegu bez obciążenia i przy jej maksymalnym znaczeniu. Jeśli wykorzystać maksymalną pojemność to przy obiegu bez obciążenia silnik będzie przegrzewał się, a jeśli wykorzystać minimalną pojemność to przy obciążeniu silnikowi będzie brakowac mocy. Jeśli masz gwarantowano sprawny kondensator, a silnik nie ruszy, to jest możliwe ze rozruchowe uzwojenie jest oberwane czy w uzwojeniach zwarcie czy zwarcie między uzwojen. Polecana pojemność dla takich silników - 1uF na każde 100W mocy czy 12uF dla 1200W.

0
  • #15 22 Cze 2018 11:18
    AZUKS
    Poziom 16  

sp3ots napisał:
    To że oba uzwojenia są połączone ze sobą w silniku to normalna rzecz.
    Poniżej przedstawiam rysunek ( schemat ) silnika od kosiarki.
    Po lewej stronie widać że oba uzwojenia są ze sobą połączone. ( uzw. robocze nawijane dwoma drutami jednocześnie)

Rozkręciłem ten silnik, jest dokładnie jak na Twoim rysunku, rozpiąłem wszystkie uzwojenia jak na zdjęciach .Pomiary. jedno ma 18,2 ohm, dwa pozostałe mają 12,2 i 12,3.
    Multimetrem na zakresie 2Mohm, nie ma zwarcia między uzwojeniami. Nie wiem o co chodzi?

Silnik do kosiarki 1200 W - brak wyłącznika odśrodkowego dobór kondensatoraSilnik do kosiarki 1200 W - brak wyłącznika odśrodkowego dobór kondensatoraSilnik do kosiarki 1200 W - brak wyłącznika odśrodkowego dobór kondensatora

0
  • Pomocny post
    #16 22 Cze 2018 11:36
    sp3ots
    Poziom 36  

Wirnik wygląda jakby ocierał o blachy stojana.
    Albo jest uszkodzone łożysko ( na foto lewe ) albo słabo/źle skręcony silnik.
    Tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3470630.html
    jest podobny temat.
    Na PW dostałem wiadomość że silnik był za słabo skręcony i dlatego nie było rozruchu.

0
  • #17 22 Cze 2018 12:00
    aksakal

Kolego, AZUKS! Z wymiarami oporów uzwojen pomyliłeś się ! Masz 2 uzwojenia - 12.2 Oma i 18.2Oma. Jeśli połączyć uzwojenia szeregowo to otrzymasz opór 12.2+ 18.2 = 30.4Oma. Skąd opór 12.3Oma?.

0
  • #18 22 Cze 2018 12:04
    sp3ots
    Poziom 36  

@aksakal Uzw. robocze nawijane jest dwoma drutami jednocześnie ( równolegle ) dlatego jest dwa razy po około 12omów. 18omów ma uzw. pomocnicze.

0
  • Pomocny post
    #19 22 Cze 2018 12:15
    aksakal

Dodano po 6 [minuty]:

Jeśli dwoma drutami jednocześnie, ta szczególna uwaga ich prawidłowemu łączeniu, owak duża nieprzyjemność przy włączeniu.

0
  • #20 22 Cze 2018 12:26
    AZUKS
    Poziom 16  

aksakal napisał:
    Kolego, AZUKS! Z wymiarami oporów uzwojen pomyliłeś się ! Masz 2 uzwojenia - 12.2 Oma i 18.2Oma. Jeśli połączyć uzwojenia szeregowo to otrzymasz opór 12.2+ 18.2 = 30.4Oma. Skąd opór 12.3Oma?.

Zmierzyłem obie cewki te połączone za sobą, ale oddzielnie

Dodano po 1 [minuty]:

sp3ots napisał:
    @aksakal Uzw. robocze nawijane jest dwoma drutami jednocześnie ( równolegle ) dlatego jest dwa razy po około 12omów. 18omów ma uzw. pomocnicze.

Czyli uzwojenia są dobre.

0
  • #21 22 Cze 2018 12:30
    sp3ots
    Poziom 36  

Tak są dobre. Omomierzem nie sposób zmierzyć zwarcia między zwojowego.
    Co a wirnikiem ( obtarcie ) ?

0
  • #22 22 Cze 2018 12:36
    AZUKS
    Poziom 16  

sp3ots napisał:
    Wirnik wygląda jakby ocierał o blachy stojana.
    Albo jest uszkodzone łożysko ( na foto lewe ) albo słabo/źle skręcony silnik.
    Na PW dostałem wiadomość że silnik był za słabo skręcony i dlatego nie było rozruchu.

Fakt silnik odkręciłem bez żadnych oporów, czyli mógł być nie dokręcony.
    Też niepokoiły mnie ślady tworniku, ale na stojanie nie ma żadnych otarć, jedno co zauważyłem to osmolwnia (jakby sądzą) na stojanie wewnątrz , brak zapachu jak przy uszkodzonym uzwojeniu.
    Jedno z łożysk miało bardzo delikatny luz na ośce(miałem klej do niwelowania takich luzów "wał- piasta" i je obsadziłem), to które ty sugerowałeś również ma luz , więc kupię nowe, te luzy są naprawdę bardzo małe i nie sądziłem, że mogą mieć znaczenie.Ale w sumie to 0,2 mm tam 0,2 mm i jeszcze niedokręcone to może być całkiem duży luz.

0
  • #23 22 Cze 2018 14:03
    aksakal

Taki silnik można zmusić obracać się i bez rozruchowego kondensatora . Wystarczy włączyć do sieci bez obciążenia i przekręcić wał ręką w stronę potrzebnego kierunku obiegu. Tylko ostrożność - owak można otrzymać uraz. Jeśli silnik nie ruszy czy huczy - masz zwarcie między zwojew.Drugi sposób sprawdzenia - na uzwojenie oporem 18.2Oma od oddzielnego transformatora podać AC napięcie 15-30V. Wymierzyć napięcie na każdym uzwojeniu 12.2Oma. Napięcie powinno być jednakowe. Jeśli napięcie różni się - zwarcie w tym uzwojeniu napięcie którego jest mniejsze. Może kto i będzie krytykował takie metody testowania, lecz ich efektywność sprawdzona praktyką i czasem.

1
  • #24 25 Cze 2018 20:50
    AZUKS
    Poziom 16  

wymieniłem jedno łożysko na nowo go skręciłem i silnik działa. Nie wiem czy była wina łożyska, czy może jednak słabego skręcenia.

0
  • #25 25 Cze 2018 22:11
    Topolski Mirosław

Dobrze jest najpierw sprawdzić wszystkie możliwości i dopiero wtedy podejmować decyzję o wymianie części.Zamykam temat jako rozwiązany.

0