Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przetwornica Step Down - problem z regulacją napięcia

kacpo1 20 Cze 2018 23:22 354 14
  • #1 20 Cze 2018 23:22
    kacpo1
    Poziom 28  

Witam.

Zakupiłem moduł przetwornicy step down :

Przetwornica Step Down - problem z regulacją napięcia

Od razu po dotarciu do mnie, w celu sprawdzenia czy działa, podłączyłem ją pod 12V, efekt był jaki był... To znaczy - Płynną regulację 1.2V - 12V miałem zaledwie przez 1/4 możliwości potencjometru, dalej cały czas było 12V, ale pogodziłem się z tym. Jako, że te małe potencjometry są uciążliwe w obsłudze, zakupiłem duże potencjometry precyzyjne. Sprawdzałem miernikiem, działały jak należy, po wymianie potencjometrów, niesamowicie się zdziwiłem kiedy od "0" do połowy potencjometru miałem regulacje 1.2V - 10V i od połowy do maks. 10V - 1.2V ... Jak możecie się domyślać, niezbyt satysfakcjonuje mnie takie działanie... I teraz pytanie - Co z tym zrobić? Miał ktoś kiedyś taką przetwornicę? Też tak się zachowywała?

0 14
  • #2 20 Cze 2018 23:54
    maly_ninja
    Poziom 13  

Pierwszy potencjometr był pewnie dobry, przetwornica daje napięcie 1.2V - 35V. Skoro napięcie zasilania było 12V, dlatego też potencjometr działał tylko w pierwszej połowie, bo nie mógł uzyskać wyższego napięcia. Jeśli skręciłbyś go na maksa i podłączył pod 40V to pewnie uzyskałbyś napięcie 35V i mógłbyś płynnie regulować.

Jeśli zmienisz potencjometr aby płynnie regulować np. 0-12V to po podłączeniu 40V i nie uzyskasz więcej jak 12V (pewnie i tak zasilasz 12V więc to nie problem).
    Drugi potencjometr pewnie też działa poprawnie ale zobacz jaką skale ma ten potencjometr? Liniowa czy logarytmiczna?

Rozwiązanie problemu to użycie potencjometru liniowego o odpowiedniej wartości.

0
  • #4 20 Cze 2018 23:59
    maly_ninja
    Poziom 13  

A widzisz :D Cała moja teoria legła w gruzach. Nie przeczytałem 10V - 1.2V tylko 10V - 12V. Może przetestuj po prostu na rezystorach dla jakich wartości osiąga jakie napięcia. Wtedy dowiesz się czegoś więcej.

0
  • #5 21 Cze 2018 00:33
    kacpo1
    Poziom 28  

maly_ninja napisał:
    Może przetestuj po prostu na rezystorach dla jakich wartości osiąga jakie napięcia

Szczerze mówiąc, mam już dość lutowania i rozlutowywania tych potencjometrów (robiłem już to kilka razy :P ). Zaraz podłącze na wejście drugą przetwornicę która da 35V i zobaczę efekty.

Dodano po 30 [minuty]:

Przetwornica step up to samo... Zakres napięć 12V - 16V (od "0" potencjometru do połowy) i 16V-12V (od połowy do maks.)... Przy gwarantowanym przez producenta, 12V - 35V.

0
  • #6 21 Cze 2018 00:39
    tplewa
    Poziom 38  

A nie prościej by było zerknąć w datasheet sterownika: http://www.xlsemi.com/datasheet/xl4016%20datasheet.pdf

Następnie z schematu blokowego układu wywnioskować jak działa Feedback i jak powinien być dobrany dzielnik napięcia ? Zresztą nawet tego nie trzeba robić bo pisze tam wyraźnie Vout = 1.25 * (1 - R2/R1)... zaraz pod schematem blokowym właśnie...

0
  • #7 21 Cze 2018 00:50
    kacpo1
    Poziom 28  

Nie do końca wiem, co chcesz mi tym powiedzieć. Posiadam gotowy moduł, więc powinien działać bez zarzutu.

Dodatkowo układ jest na tyle skomplikowany (dodatkowo SMD nie ułatwia sprawy), że ciężko mi znaleźć "drugą część" dzielnika napięcia.

0
  • #8 21 Cze 2018 01:02
    tplewa
    Poziom 38  

kacpo1 napisał:
    Nie do końca wiem, co chcesz mi tym powiedzieć. Posiadam gotowy moduł, więc powinien działać bez zarzutu.

Chcę powiedzieć prostą rzecz jak chce się modyfikować układ to powinno się wiedzieć jak on działa, bo robienie tego na "pałę"/"metodą macajewa" tak się kończy. Do tego za dużo kolega od Chińczyków wymaga (zwłaszcza jak się kupuje sprzęt w tej cenie ;) )...

Dlatego podałem link do dokumentacji układu która doskonale wyjaśnia dlaczego koledze to nie działa... No i niech kolega nie przesadza że ten układ jest skomplikowany bo nie wiem jak wtedy określić naprawdę skomplikowane układy...

Trochę chęci w tym chęci do czytania dokumentacji i życie staje się proste (choć nie zawsze bo czasem są kiepskie dokumentacje i wtedy można pytać). Nie będę nawet wspominał o tym że koledze nawet nie chciało się podać jakie wartości potencjometrów zastosował ("do połowy potencjometru" to bardzo profesjonalne określenie zwłaszcza w elektronice)... a to na czym jest przetwornica dobrze że choć chińczyk w aukcji napisał (to udało mi się kolegę wyręczyć w znalezieniu dokumentacji).

Ma kolega rację w avatarze, ale szkoda że ma inną wadę tzn. lenistwo...

0
  • #9 21 Cze 2018 01:11
    kacpo1
    Poziom 28  

tplewa napisał:
    jak chce się modyfikować układ

Zmianę małego potencjometru na duży nie nazwałbym modyfikacją... Poza tym, nawet źle dobrane elementy nie tłumaczą "sinusoidy" na wyjściu.
    A rezystor taki sam jak był oryginalnie - 10k Om

0
  • #10 21 Cze 2018 01:13
    tplewa
    Poziom 38  

kacpo1 napisał:
    tplewa napisał:
    jak chce się modyfikować układ

Zmianę małego potencjometru na duży nie nazwałbym modyfikacją... Poza tym, nawet źle dobrane elementy nie tłumaczą "sinusoidy" na wyjściu.

Bzdura... może się kolega cieszyć tylko że nie uwalił tego sterownika. Akurat przetwornice to dość złożony temat i bardzo łatwo doprowadzić do ich niestabilnego działania czy uszkodzenia sterownika... Jeszcze raz niech kolega zobaczy w dokumentacji jak realizowany jest feedback w tej przetwornicy i zrozumie w czym jest problem (a jak nie zrozumie to zapyta o konkret i wtedy chętnie odpowiem).

Inna sprawa warto sobie rozrysować schemat tego modułu i go udostępnić... bo tak to mogę też wróżyć z fusów... albo go sobie kupić by koledze pomóc (a to już chyba było by trochę za dużo)... Choć może jak by mi się chciało to i bym rozrysował układ z zdjęć na tej stronie http://grylewicz.pl/tania-chinska-przetwornica-obnizajaca-12v-35v-8a-300w/ - to tak odnośnie komplikacji układu (a raczej lenistwa).

No i niech kolega nie odbiera źle mojego postu, ale forum nie jest od dawania gotowych rozwiązań (zwłaszcza w tym dziale) tylko od zachęcania do nauki/czytania dokumentacji i naprowadzania w czym leży problem.

0
  • #11 21 Cze 2018 01:38
    kacpo1
    Poziom 28  

tplewa napisał:
    No i niech kolega nie odbiera źle mojego postu, ale forum nie jest od dawania gotowych rozwiązań (zwłaszcza w tym dziale) tylko od zachęcania do nauki/czytania dokumentacji i naprowadzania w czym leży problem.

Dobrze. Tylko nie rozumiem w czym pomoże schemat, jeśli przetwornica na początku działała normalnie, a po wymianie potencjometrów na łatwiejsze w obsłudze - większe ( o dokładnie tej samej wartości) zaczęła zachowywać się dziwnie.

0
  • #12 21 Cze 2018 01:43
    tplewa
    Poziom 38  

kacpo1 napisał:
    tplewa napisał:

Dobrze. Tylko nie rozumiem w czym pomoże schemat, jeśli przetwornica na początku działała normalnie, a po wymianie potencjometrów na łatwiejsze w obsłudze - większe ( o dokładnie tej samej wartości) zaczęła zachowywać się dziwnie.

Ja też nie wiem co jest u kolegi przyczyną bo nie jestem wróżką. Robiąc pomiary łatwo zdiagnozować problem (wiedząc jak układ działa), może kolega zrobił jakieś zwarcie... może uszkodził układ... nie mam pojęcia (tzn. szklanej kuli). Niech kolega najpierw sprawdzi jak ma się napięcie na wejściu FB do napięcia wyjściowego i zobaczy czy jest to zgodne z dokumentacją oraz zastosowanym dzielnikiem (czyli też mierząc sobie rezystancję zastosowanego potencjometru w danych ustawieniach)...

0
  • #13 21 Cze 2018 09:33
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Znając schemat, a konkretnie fragment - podłączenie elementów sprzężenia zwrotnego będzie łatwiej wydedukować co spierniczyłeś w podłączeniu.
    Obstawiam że zamieniłeś nóżki potencjometru.

0
  • #14 21 Cze 2018 15:21
    tplewa
    Poziom 38  

@jarek_lnx

W zasadzie kolega zrobił część pomiarów i o tym napisał i potem skasował post. Nie zmierzył tylko wartości rezystancji na potencjometrze. Na FB widać że jest prawidłowe napięcie... zmienia się też na wyjściu nawet jak nie może znaleźć drugiego rezystora z dzielnika to mając te dane i z pomocą matematyki na poziomie szkoły podstawowej można ten druki rezystor wyliczyć...

0
  Szukaj w 5mln produktów