Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] ADATA UE700/128-uszkodzony FW!

23 Jun 2018 03:40 753 1
  • Level 20  
    Cześć,

Mam pewien problem z pendrive ADATA UE700 o pojemności 128GB. Jakiś czas temu zaatakował mnie jakiś robal. Komputer się zawiesił podczas formatowania pendrive. Zapewne z powodu ataku. Niestety, po restarcie, pendrive ma w Windows 10 przypisaną literę dysku ale pojawia się komunikat o konieczności włożenia dysku. WTF?!
    Nie można go wyczyścić diskpartem, sformatować. Ma pojemność 0kb.
    Tak samo nie udało się niczego zwojować za pomocą Linuxowego narzędzia DD.
    Zacząłem Googlować problem. Tym bardziej mnie to zaciekawiło, gdyż ten pendrive miał jakieś 3 miesiące i nie był używany. Po prostu leżał sobie na biurku.
    Trochę takie słabe, że takie coś ubiło pendrive...

Udało mi się znaleźć rozwiązanie!

Zostawiam to tutaj, może komuś pomoże! Proszę o przypięcie tematu!

Pobieramy programik ChipGenius. Rozpakowujemy. Podłączamy do portu USB uszkodzony pendrive. Odpalamy. Szukamy informacji o naszym kontrolerze. W moim przypadku, był to IS903-A5. Był odnośnik do strony producenta, ale nie znalazłem tam zbyt wielu informacji. Tym bardziej, że były po chińsku albo w innym podobnym języku.
    Output powinien wyglądać mniej więcej tak:

Code: bash
    Log in, to see the code

Tu jest listing już po naprawie. W praktyce, będzie on skromniejszy. Część danych będzie zamieniona na znaki zapytania. Zacząłem Googlować ten kontroler. Natrafiłem na jakąś rosyjską stronę -> http://www.usbdev.ru// . Niestety, nie znam rosyjskiego.. Ale z pomocą przychodzi tłumacz w Google, a jeśli ktoś używa przeglądarki Chrome, to sama się zapyta czy przetłumaczyć stronę.
    Teraz to jest kwestia poczytania opisu dat i wersji. Pobrałem parę wersji, pierwszych lepszych z brzegu. No, cóż. Nie dość, że pobiera się wolno to jeszcze nie działały z moim kontrolerem/pendrive.
    No ale moment, część wersji jest sprzed paru lat prawda? Już będąc pewnym, że nic nie zwojuje, pobrałem najnowszą wersję dla kontrolera. Rozpakowałem, uruchomiłem. Pojawiło się okno. Wyjąłem i włożyłem pendrive. Nacisnąłem przycisk "SCAN" W tabelce pojawił się wpis, czyli pendrive został znaleziony. Nacisnąłem przycisk start. Zaczęła migać lampka na pendrive... O i ot co! Działa ;) Całość może zajęła 2min. Były wpisy mówiące o skanowaniu, flashowaniu firmware i podobne. Pewnie żywotność pendrive będzie mniejsza, ale póki co działa ;) Zapisałem na nim przykładowy plik. Zrestartowałem komputer. Usunąłem pendrive z gniazda USB i podłączyłem na nowo. Działa :)
    Reasumując. Jeśli przytrafi się Wam podobna sytuacja z pendrive a nie został uszkodzony mechanicznie, nie odlutowały się elementy na płytce a jest to kwestia oprogramowania układowego, to da radę naprawić pendrive. Może nie z każdym się to uda.
    Trzeba znaleźć odpowiedni tool. Polecam stronkę jaką zamieściłem w opisie, no i także używać tłumacza Google ;) Do takich narzędzi jest najczęściej dołączony plik z instrukcją obsługi w PDF, więc można sobie poradzić :)
    Polecam, warto próbować :) Mi całość zajęła, razem z szukaniem narzędzi jakieś 2h.
    Oczywiście, dane jakie były na pendrive znikną. Może jest możliwość odzyskania danych, ale mi na nich nie zależało. Wolałem działający pendrive.

Pozdrawiam serdecznie,

Szefxxx
  • Level 20  
    Opis powyżej.