Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

karta grafiki wentylator a radiator

KoSi 24 Aug 2005 08:13 4013 10
    KoSi
    Level 12  
    Witam, posiadam karte graficzna Radeon 9600 Pro Gigabyte z wiatraczkiem, ktory strasznie halasuje. wczoraj mialem na jeden dzien radeona 9200 z radiatorem i nie moglem uwierzyc ze mojego kompa prawie wogole nie slychac. zasilacz mam dobry i wentyl na procku tez za to ten od grafy strasznie warczy, juz go nawet przeczyszczalem ale nic nie dalo. patrzylem teraz na grafiki i te radeony 9600 pro gigabyte sa z radiatorami. wiec moje pytanie brzmi czy jesli zakupilbym taki radiator i wstawil w miejsce wiatraka to czy karta da rade? czy te starsze sa przystowane do tego czy nie uciagna na radiatorze? czy mozna zakupic sam radiator do grafiki w sklepie? ewentualnie jakies inne rozwiazania zeby go wyciszyc?
    przlel
    Level 12  
    taki sam raczej nie da rady
    ja mam radeona 9200 i radiator nagrzewa sie dosyc mocno mowiac krotka parzy
    ale napewno sa radiatory dla twojej grafiki odpowiednio wydajniejsze wystarczy poszukac
    kieltyka_100
    Level 11  
    Jeśli chodzi i o samo głośne chodzenie karty, to podejrzewam że olej w łożyskach wentylatorka sie stracił i trzeba na nowo go wstrzyknąć. Miałem taki problem z Geforce 2(wiem ze to nie to co ten twój Radeon ale moze to pomoże). Taki "zabieg" w serwisie kosztuje 10zł.
    Pozdrawiam
    K!lleR
    Level 39  
    Za te 10 zł można iść choćby na dobre piwo a wentylator naprawić samemu. Jak go naprawić ? wystarczy poszukać na forum, było tego trochę na temat wiatraków i ich naprawy.
    KoSi
    Level 12  
    nie chodzi mi o radiator od 9200 tylko odpowiednio mocny. pisalem juz ze czyscilem wiatrak, olej tez wlewalem, ale on glosno chodzi od nowosci a jak sie zakurzy to coraz glsoniej. bez tej grafy moj komp jest bezszelestny wiec chcialbym aby ta grafa tez nie zaklucala spokoju. dlatego pytam jeszcze raz czy jest to realne ze zmienie sobie na radiator ten wiatrak bo nie chce spalic karty. wyjmuje sie go bardzo prosto i nie byloby problemu z montazem radiatora jesli mialby takie same zawleczki. chociaz jak zaczne grac w wymagajace gry to po jakims czasie mam artefakty na monitorze. wiec pewnie wiatrak nie wyrabia...
    przemas84
    Level 16  
    Jezeli kupisz odpowiednio duzy dobry radiator to mysle ze karta da rade. Ale dla pewnosci mozesz kupic jakis fajny radiator z cichym wiatrakiem.
    Warto zwrocic uwage na to http://www.allegro.pl/show_item.php?item=60634581. Bardzp tanio jak za tego typu chlodzenie. Ciche i bardzo wydajne, karta napewno sie nie zagrzeje
    fulos
    Level 16  
    Twoja karta grafiki wymaga dobrego chłodzenia jak nie chcesz mieć z nią żadnego późniejszego wydatku. Pasywne chłodzenie ma wtedy sens jeśli grafika nie niczym szczególnym obciążona (gry itd.) lub chłodzeni to jest dobrej klasy. Producent takich kart jak twoja chcąć zachęcić do zakupu takiej karty wcisnął taki wentylatorek jak do twojej karty i zastosował wiatrak na łożyskach ślizgowych i zgóry wiadomo że wcześniej czy później będą z nim takie czy nie inne problemy - twój poprostu się wytarł. Na pewno kupiłbym coś na wiatraku np. pentagrama (60-80 zł) lub zalmana, który kosztuje już ciut więcej. Oczywiście wybór należy do ciebie. (wentylatory te chodzą na 5V zasilania i głośność - to poprostu cisza)

Z doświadczenia wiem, że pasywne chłodzenie jest dobre wtedy kiedy jest drogie i solidne.
    przemas84
    Level 16  
    Zgadzam sie z przedmowca. Karta powinna miec dobre chlodzenie, nie powinna sie grzac bo to wplywa na stabilnosc i zywotnosc karty. Zwroc uwage na chlodzenie ktore podalem wczesniej a jak chcesz wydac troche wiecej to K!ller podal naprawde dobre propozycje
    KoSi
    Level 12  
    moj wentylator jest mocowany dwoma plastikowymi koleczkami wiec moge je bez problemu wklada i wyciagac, chodzi o to zeby radiator mozna bylo zamontowac w to samo miejsce. ten radiator zalmana co kolega podal obejmuje karte z dwoch stron, nie wiem czy mi sie zmiesci, czy nie bedzie chaczyl o ram. mam plyte glowna asus a7n8x-e. zreszta 140 zl za radiator do karty za 400 zl to przesada:( kolega ktory podal linka do aukcji allegro prosze o sprawdzenie poprawnosci linka bo pisze ze aukcja zamknieta. wybor radiatora uzalezniony jest od rodzaju mocowania. poytanie czy wiekszosc radiator da sie zamonotwaoc na wiekszosc kart? czy sa radiatory specjalne do danych modeli?
    K!lleR
    Level 39  
    Zalman pasuje do wszystkich nowych i starszych kart ATI Radeon, ma taki sam rozstaw otworów do zamocowania. Jest drogi ale skuteczny. Wybór należy do ciebie. Radeony to takie ustrojstwa które wymagają dobrego chłodzenia.