Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kosiarka Ryobi RBC30SBS - Słaba iskra - kosa gaśnie

03 Lip 2018 19:01 663 3
  • Poziom 18  
    Witam,

Posiadam wyżej wymienioną kosę Ryobi. Kosa na wyższych obrotach gasła lub była bardzo słaba. Wymieniłem świecę jednak teraz nie mogę jej w ogóle odpalić. Na starej świecy teraz tylko zapala na pierwszej pozycji i to nie zawsze - po przełączeniu na pozycję pół-otwartą czasem chodzi a po przełączeniu na tryb pracy od razu gaśnie. Przejrzałem wydech i wydaje się być drożny, gaźnika póki co nie rozbierałem. Generalnie kosa ma bardzo mały przelot.

Znajomy wyjął świecę i sprawdził na innej kosiarce i iskra jest dużo większa niż u mnie. U mnie iskry prawie nie widać (jakaś tam musiała być bo kosiarka odpalała i chodziła na wolnych obrotach) a świeca często jest mokra. Rozumiem, że iskra jest za słaba i zalewana jest benzyną?

Wyjąłem cewkę i szukam w internecie jednak nic nie mogę znaleźć (prócz Chin). Oznaczenia cewki:

FengLong
    30838900401
    FL30G
    200802A

Czy te cewki można jakoś regulować? Jeśli iskra jest zbyt słaba to znaczy, że cewka jest uszkodzona czy przy uszkodzonej w ogóle nie powinno być iskry?

Cewka wygląda dokładnie jak ta tutaj.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 35  
    Sprawdź, czy przewód WN nie ma przebicia na karter silnika. Spróbuj zbliżyć cewkę do koła magnesowego na odległość ok. 0,3 mm (na grubość kartki z zeszytu), aby koło magnesowe nie ocierało o cewkę. Zbadaj sprawność tzw. fajki świecy, może w niej kryje się usterką. Najlepiej sprawdź iskrę bez tej fajki, zbliżając kabel WN do części metalowych silnika i energicznie pociągnij za tzw. szarpak.
    Jeśli po zgaśnięciu silnika świeca jest sucha, to może być brak paliwa, gdy mokra to brak iskry lub właściwego ciśnienia w cylindrze.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 18  
    Dziękuję bardzo za sugestię. Fajka jest zdemontowana i został tylko sam przewód w gumowej izolacji a dookoła niego jest ekran, który połączony jest z metalową częścią iskrownika. Koniec druta nawijaliśmy bezpośrednio na świecę. Sprawdzę jeszcze dziś raz czy przy ustawieniu iskrownika bliżej koła będzie jakaś poprawa.

1. Jak sprawdzić to przebicie? Czy mogę to sprawdzić lub pomierzyć jakoś całą cewkę miernikiem? Mam iskrownik w domu ale nie wiem gdzie, co i jak mierzyć.

2. Iskrę można sprawdzić bez świecy przykładając przewód do obudowy metalowej silnika?

3. Zamierzam wydłubać z tej gumowej części fajki sprężynkę (czy jak to tam nazwać) i przylutować bezpośrednio to do przewodu od iskrownika a następnie dopiero założyć na to świecę. Czy bez tej gumowej obudowy mogę testować kosiarkę czy będą jakieś przebicia na obudowę? Ewentualnie czy dostanę gdzieś samą fajkę, którą przylutuję do przewodu?
  • Poziom 18  
    Powracam do tematu ponieważ wymieniłem z ciekawości gaźnik na nowy. Kosiarka odpaliła ale dławiła się po dodaniu obrotów lub po zwolnieniu gazu. Dodatkowo potrafiła często prychnąć głośno i gasła (może to być wypadanie zapłonu)?

Cewkę wstawiłem inną po doszlifowaniu i dopasowaniu do kosiarki. Iskra była ale mizerna.
    Z ciekawości zamontowałem oryginalną cewkę jednak zdemontowałem izolację (ekran), który był między cewką a fajką. Dopasowałem prawidłowo odległość na magnecie. Teraz świeca ma bardzo mocną iskrę ale przebija z obudowy na blok silnika. Między elektrodami świecy iskra jest mizerna.

Czy to znaczy, że uszkodzona jest cewka zapłonowa (uzwojenia) czy może sam przewód?