Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SMPS parametry sterowania PWM, dobór elementów

14 Lip 2018 20:17 291 2
  • Poziom 3  
    Witam elite elektrody!
    Od jakiegos czasu zglebiam wiedze o przetwornicach, konwerterach DC-DC w technologii impulsowej.
    Zaznacze na poczatku, ze elektronika interesuje sie od paru lat, jestem samoukiem, cala wiedza jaka posiadam pochodzi z internetu, wiec jesli zlapiecie mnie na herezji, to przeprosze z góry. :)
    Mam kilka pomyslów, które chce zrealizowac i poszukuje pomocy w postaci informacji, niestety nie mam zadnego dobrego znajomego kompetentnego w temacie a wiedza z internetu jest, ze tak powiem "dziurawa" - zaglebiajac sie w temat nieco dalej, od strony technicznej nie wszystko mozna znalezc, a czesto informacje mijaja sie z prawda, stad postanowilem poprosic o pomoc kompetentne w temacie osoby, zamiast tracic cale dnie na mijaniu sie z celem i przeszukiwaniu setek stron.

Od jakiegos roku interesuje sie ukladem Meisneera, w wersji slyneego "Joule Thief Booster", robilem setki przeróznych jego modyfikacji, ale nie do konca rozumiem paru kwesii:
    Co decyduje w takim generatorze o napieciu zasilania? Mam sporo projektów przypominajacych topologie step-up ( chyba mozna to tak nazwac, bo do ukladu wlaczylem diode i kondensator) zasilanych z 1,5V, 3V oraz 4,2V (aku Li-Ion), ale nie wiem jak kombinujac nie doszedlem do tego, jak ustalic max. napiecie wejsciowe - wszystkie projekty zasilalem z LM338-T zaczynajac od najnizszego napiecia do maksymalnego przy którym tranzystor sie nie zatykal/uklad pracowalv"w miare" stabilnie. Najwyzej udalo mi sie dojsc z irf540 jako kluczem do 9v Vin - mowa o ukladzie zlodzieja z dodatkowa dioda i kondensatorem w pierwszej wersji i dodatkowym uzwojeniem WN w drugiej (inwerter)
    Jak obliczac liczbe zwoi pierwotnego wzgledem zasilania? (ratio) Np przy 3,7V a przy 12 w takim generatorze samdlawnym a sterowane PWM? Od czego ta indukcyjnosc zalezy? (liczba zwoi - nie mam jak zbadac przebiegów)

Teraz co do "normalnych" przetwornic z driverem w postaci scalaka:
    Na jakim zakresie czestotliwosci i wypelnienia powinien pracowac driver w przetwornicy i czy te parametry róznia sie w zaleznosci od zastosowanej topologii?
    Jakie tranzystory nie nadaja sie jako klucze w ww przetwornicach a które sprawdza najlepiej - móglby ktos podac jakis przyklad, parametry? oraz czy czestotliwosc taktowania dobiera sie w zaleznosci od uzytego tranzystora?
    Na przyklad czy scalak, który steruje kluczem w przetwornicy step-up poradzi sobie we flybacku (zakladajac, ze oba zasilane sa tym samym napieciem)?

Jakie konfiguracje tranzystorów dobrze sprawdzaja sie w inwerterach. czy step-up, oraz które tranzystory lepiej stosowac: bjt, czy unipolarne przy zalozeniu zasilania z aku Li Ion 3,7-4,2V lub 12V

Chce zrobic przetwornice do trzech zastosowan: - jeszcze nie wiem jakich topologii chce uzyc.
    Pierwsza inverter na 230VAC (flyback?)- bede je chcial zasilac akumulatorkami 18650, druga DC-DC (Step-up?) - do latarek z diodami LED 3750 po 10 i 20 sztuk na matrycycy szeregowo
    Posiadam scalaki, takie jak: mc34063, tl494, ne555, cd4043, lm358, lm324, lm393 - z tego co wiem, jako drivery nadaja sie tylko 3 pierwsze
    Który z nich najlepiej sie sprawdzi przy zasilaniu z akumulatora 3,7...4,2V
    Posiada moze ktos sprawdzony i testowany schemat takiej przetwornicy odwracajacej (flyback?) na 230VAC? Zasilanie najlepiej z akumulatorkow Li Ion (moze byc jakiekolwiek - po prostu mam ich bardzo duzo)
    Oraz generatorek WN (flyback tez?) ZVS? Co radzicie?
    Na szybko da sie i nawet zrobic w ukladzie samowzbudnym na 1 tranzystorze, moze z mosfetem dodatkowym (robilem takie na szybko do testow trafa). ale stabilnosc pracy oraz wydajnosc pozostawiaja sporo do zyczenia.
    Transformatory wn jakie posiadam to TM-1416 (probowalem znalezc jego dane, ale niestety...) jego wymiary to 2x3cm na 1,5 wysokosci zaledwie. Pochodzi on z monitora LCD. rezystancja wtornego to 750ohm. Drugi z klimatyzatora Rezystancja wtornego 37,5ohm. . Ten drugi posiada jedno uzwojenie pierwotne z odczepem w srodku na 99,9%, z tym, ze jedna czesc jest nawinieta dwoma drutami a druga jednym. Jest sporo miejsca jeszcze na przewiniecie go. Wiec próbowalem, ale nie znam sie za bardzo na trafach i nie potrafie obliczac przekladni, w ukladzie meisnerra z mosfetem dalem 12:22 i bylo w miare ok (irf540) z radiatorkiem malym, jednak po kilku minutach robil sie bardzo cieply.

Ile zwojów poradzilibyscie mi nawinac na te drugie trafo? (te z LCD jest z jakichs wzgledów cale, procz pinów okryte przezroczysta, naciagnieta folia.)
    I ostatnie trzy jak na razie ode mnie, męczące od długiego czasu pytania: Na co zwracać uwagę dobierając tranystory do przetwornicy?
    niektóre mają w opisie noty aplikacyjnej "hide side switch, fast switching, high speed etc. dużo tego (mowa o tych, które spotkałem w zasilaczach impulsowych oczywiście)

Czy tranzystory darlingrona stosuje się w przetwornicach o ile nie są zbyt wolne? Jeśli tak, to kiedy?

Zauważyłem też, że w przetwornicach na 100 kluczy moze 90% to NPN, lub N-MOS.. Dlaczego tak rzadko stosuje się PNP?
    Szczerze to nawet nie znam przykładu przetwornicy bazujacej na PNP

Dziękuje bardzo!

Zrobilem autorski projekt czujnika ruchu z sygnalizacja led/buzzerem oraz "zabezpieczeniem, przed wtargnieciem" otwierajacym cewkę WN w chwili przekroczenia danej granicy.. Jest to oczywiscie przetwornica samowzbudna. Od podstaw, bazując na niesławnym złodzieju dzuli.
    Zaraz wrzucę schemacik. może się komuś przydać, sprawność niestety jednak nie zachwyca.
    POzdrawiam
  • OptexOptex
  • Moderator Projektowanie
    Przede wszystkim polecam poczytać dokumentacje na temat danych topologii od producentów driverów. Jest tam wiele przydatnej wiedzy, której nie sposób przepisać w postach na forum.

Jedna rażąca rzecz - flyback i AC. Nie można uzyskać napięcia przemiennego na tego typu topologii. Inna sprawa z topologiami push-pull czy mostki (half bridge, full bridge).

Cóż jeszcze mogę polecić? Dużo nauki i to teoretycznej - podstawy elektrotechniki, podstawy automatyki, elektronika, magnetyzm itp. Bez wiedzy teoretycznej ciężko zrozumieć zjawiska występujące w układach, a bez praktyki ciężko zrozumieć teorię - taki psikus.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jeśli jesteś tym samym użytkownikiem co wcześniej kilka razy pytał o te sprawy to napiszę tak żebyś mógł łatwo zrozumieć.
    Cytat:
    Co decyduje w takim generatorze o napieciu zasilania? Mam sporo projektów przypominajacych topologie step-up ( chyba mozna to tak nazwac, bo do ukladu wlaczylem diode i kondensator) zasilanych z 1,5V, 3V oraz 4,2V (aku Li-Ion), ale nie wiem jak kombinujac nie doszedlem do tego, jak ustalic max. napiecie wejsciowe - wszystkie projekty zasilalem z LM338-T zaczynajac od najnizszego napiecia do maksymalnego przy którym tranzystor sie nie zatykal/uklad pracowalv"w miare" stabilnie. Najwyzej udalo mi sie dojsc z irf540 jako kluczem do 9v Vin - mowa o ukladzie zlodzieja z dodatkowa dioda i kondensatorem w pierwszej wersji i dodatkowym uzwojeniem WN w drugiej (inwerter)
    Jak obliczac liczbe zwoi pierwotnego wzgledem zasilania? (ratio) Np przy 3,7V a przy 12 w takim generatorze samdlawnym a sterowane PWM? Od czego ta indukcyjnosc zalezy? (liczba zwoi - nie mam jak zbadac przebiegów)
    Wyobraź sobie przetwornicę jako czarną skrzynkę z pokrętłami, ty widzisz następujące parametry do nastawienia "liczba zwojów" "napięcie zasilania" "typ tranzystora" "wartość rezystora", kręcisz nimi na chybił trafił ale żadna pozycja nie daje upragnionych rezultatów gdyż istnieją miliony różnych nastaw i trudno tu trafić prawie jakbyś kręcił zamkiem szyfrowym do sejfu. Elektronik wie że nie do końca jest to czarna skrzynka i ważne są parametry które są w wewnątrz jak prąd szczytowy w układzie, prąd nasycenia cewki, energia zgromadzona w cewce, częstotliwość, indukcja nasycenia rdzenia, przekrój rdzenia itd, żeby układ poprawnie pracował to one mają decydujące znaczenie.

Proponuję znaleźć i przeczytać cykl artykułów z EdW "Przetwornice impulsowe. Potworki i straszydła" Piotra Góreckiego, chyba nie znajdziesz nic co by było prościej wytłumaczone, czytaj po kilka razy, aż takie zagadnienia jak prąd nasycenia, czy energia zgromadzona w indukcyjności przestaną być obce.

A co do nomenklatury, generator Meissnera to generator drgań sinusoidalnych, a ciebie raczej interesują samodławne, które generują coś zbliżonego do prostokąta.