Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SMPS parametry sterowania PWM, dobór elementów

14 Jul 2018 20:17 363 2
  • Level 3  
    Witam elite elektrody!
    Od jakiegos czasu zglebiam wiedze o przetwornicach, konwerterach DC-DC w technologii impulsowej.
    Zaznacze na poczatku, ze elektronika interesuje sie od paru lat, jestem samoukiem, cala wiedza jaka posiadam pochodzi z internetu, wiec jesli zlapiecie mnie na herezji, to przeprosze z góry. :)
    Mam kilka pomyslów, które chce zrealizowac i poszukuje pomocy w postaci informacji, niestety nie mam zadnego dobrego znajomego kompetentnego w temacie a wiedza z internetu jest, ze tak powiem "dziurawa" - zaglebiajac sie w temat nieco dalej, od strony technicznej nie wszystko mozna znalezc, a czesto informacje mijaja sie z prawda, stad postanowilem poprosic o pomoc kompetentne w temacie osoby, zamiast tracic cale dnie na mijaniu sie z celem i przeszukiwaniu setek stron.

Od jakiegos roku interesuje sie ukladem Meisneera, w wersji slyneego "Joule Thief Booster", robilem setki przeróznych jego modyfikacji, ale nie do konca rozumiem paru kwesii:
    Co decyduje w takim generatorze o napieciu zasilania? Mam sporo projektów przypominajacych topologie step-up ( chyba mozna to tak nazwac, bo do ukladu wlaczylem diode i kondensator) zasilanych z 1,5V, 3V oraz 4,2V (aku Li-Ion), ale nie wiem jak kombinujac nie doszedlem do tego, jak ustalic max. napiecie wejsciowe - wszystkie projekty zasilalem z LM338-T zaczynajac od najnizszego napiecia do maksymalnego przy którym tranzystor sie nie zatykal/uklad pracowalv"w miare" stabilnie. Najwyzej udalo mi sie dojsc z irf540 jako kluczem do 9v Vin - mowa o ukladzie zlodzieja z dodatkowa dioda i kondensatorem w pierwszej wersji i dodatkowym uzwojeniem WN w drugiej (inwerter)
    Jak obliczac liczbe zwoi pierwotnego wzgledem zasilania? (ratio) Np przy 3,7V a przy 12 w takim generatorze samdlawnym a sterowane PWM? Od czego ta indukcyjnosc zalezy? (liczba zwoi - nie mam jak zbadac przebiegów)

Teraz co do "normalnych" przetwornic z driverem w postaci scalaka:
    Na jakim zakresie czestotliwosci i wypelnienia powinien pracowac driver w przetwornicy i czy te parametry róznia sie w zaleznosci od zastosowanej topologii?
    Jakie tranzystory nie nadaja sie jako klucze w ww przetwornicach a które sprawdza najlepiej - móglby ktos podac jakis przyklad, parametry? oraz czy czestotliwosc taktowania dobiera sie w zaleznosci od uzytego tranzystora?
    Na przyklad czy scalak, który steruje kluczem w przetwornicy step-up poradzi sobie we flybacku (zakladajac, ze oba zasilane sa tym samym napieciem)?

Jakie konfiguracje tranzystorów dobrze sprawdzaja sie w inwerterach. czy step-up, oraz które tranzystory lepiej stosowac: bjt, czy unipolarne przy zalozeniu zasilania z aku Li Ion 3,7-4,2V lub 12V

Chce zrobic przetwornice do trzech zastosowan: - jeszcze nie wiem jakich topologii chce uzyc.
    Pierwsza inverter na 230VAC (flyback?)- bede je chcial zasilac akumulatorkami 18650, druga DC-DC (Step-up?) - do latarek z diodami LED 3750 po 10 i 20 sztuk na matrycycy szeregowo
    Posiadam scalaki, takie jak: mc34063, tl494, ne555, cd4043, lm358, lm324, lm393 - z tego co wiem, jako drivery nadaja sie tylko 3 pierwsze
    Który z nich najlepiej sie sprawdzi przy zasilaniu z akumulatora 3,7...4,2V
    Posiada moze ktos sprawdzony i testowany schemat takiej przetwornicy odwracajacej (flyback?) na 230VAC? Zasilanie najlepiej z akumulatorkow Li Ion (moze byc jakiekolwiek - po prostu mam ich bardzo duzo)
    Oraz generatorek WN (flyback tez?) ZVS? Co radzicie?
    Na szybko da sie i nawet zrobic w ukladzie samowzbudnym na 1 tranzystorze, moze z mosfetem dodatkowym (robilem takie na szybko do testow trafa). ale stabilnosc pracy oraz wydajnosc pozostawiaja sporo do zyczenia.
    Transformatory wn jakie posiadam to TM-1416 (probowalem znalezc jego dane, ale niestety...) jego wymiary to 2x3cm na 1,5 wysokosci zaledwie. Pochodzi on z monitora LCD. rezystancja wtornego to 750ohm. Drugi z klimatyzatora Rezystancja wtornego 37,5ohm. . Ten drugi posiada jedno uzwojenie pierwotne z odczepem w srodku na 99,9%, z tym, ze jedna czesc jest nawinieta dwoma drutami a druga jednym. Jest sporo miejsca jeszcze na przewiniecie go. Wiec próbowalem, ale nie znam sie za bardzo na trafach i nie potrafie obliczac przekladni, w ukladzie meisnerra z mosfetem dalem 12:22 i bylo w miare ok (irf540) z radiatorkiem malym, jednak po kilku minutach robil sie bardzo cieply.

Ile zwojów poradzilibyscie mi nawinac na te drugie trafo? (te z LCD jest z jakichs wzgledów cale, procz pinów okryte przezroczysta, naciagnieta folia.)
    I ostatnie trzy jak na razie ode mnie, męczące od długiego czasu pytania: Na co zwracać uwagę dobierając tranystory do przetwornicy?
    niektóre mają w opisie noty aplikacyjnej "hide side switch, fast switching, high speed etc. dużo tego (mowa o tych, które spotkałem w zasilaczach impulsowych oczywiście)

Czy tranzystory darlingrona stosuje się w przetwornicach o ile nie są zbyt wolne? Jeśli tak, to kiedy?

Zauważyłem też, że w przetwornicach na 100 kluczy moze 90% to NPN, lub N-MOS.. Dlaczego tak rzadko stosuje się PNP?
    Szczerze to nawet nie znam przykładu przetwornicy bazujacej na PNP

Dziękuje bardzo!

Zrobilem autorski projekt czujnika ruchu z sygnalizacja led/buzzerem oraz "zabezpieczeniem, przed wtargnieciem" otwierajacym cewkę WN w chwili przekroczenia danej granicy.. Jest to oczywiscie przetwornica samowzbudna. Od podstaw, bazując na niesławnym złodzieju dzuli.
    Zaraz wrzucę schemacik. może się komuś przydać, sprawność niestety jednak nie zachwyca.
    POzdrawiam
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • OptexOptex
  • Moderator of Designing
    Przede wszystkim polecam poczytać dokumentacje na temat danych topologii od producentów driverów. Jest tam wiele przydatnej wiedzy, której nie sposób przepisać w postach na forum.

Jedna rażąca rzecz - flyback i AC. Nie można uzyskać napięcia przemiennego na tego typu topologii. Inna sprawa z topologiami push-pull czy mostki (half bridge, full bridge).

Cóż jeszcze mogę polecić? Dużo nauki i to teoretycznej - podstawy elektrotechniki, podstawy automatyki, elektronika, magnetyzm itp. Bez wiedzy teoretycznej ciężko zrozumieć zjawiska występujące w układach, a bez praktyki ciężko zrozumieć teorię - taki psikus.
  • Helpful post
    Level 43  
    Jeśli jesteś tym samym użytkownikiem co wcześniej kilka razy pytał o te sprawy to napiszę tak żebyś mógł łatwo zrozumieć.
    Quote:
    Co decyduje w takim generatorze o napieciu zasilania? Mam sporo projektów przypominajacych topologie step-up ( chyba mozna to tak nazwac, bo do ukladu wlaczylem diode i kondensator) zasilanych z 1,5V, 3V oraz 4,2V (aku Li-Ion), ale nie wiem jak kombinujac nie doszedlem do tego, jak ustalic max. napiecie wejsciowe - wszystkie projekty zasilalem z LM338-T zaczynajac od najnizszego napiecia do maksymalnego przy którym tranzystor sie nie zatykal/uklad pracowalv"w miare" stabilnie. Najwyzej udalo mi sie dojsc z irf540 jako kluczem do 9v Vin - mowa o ukladzie zlodzieja z dodatkowa dioda i kondensatorem w pierwszej wersji i dodatkowym uzwojeniem WN w drugiej (inwerter)
    Jak obliczac liczbe zwoi pierwotnego wzgledem zasilania? (ratio) Np przy 3,7V a przy 12 w takim generatorze samdlawnym a sterowane PWM? Od czego ta indukcyjnosc zalezy? (liczba zwoi - nie mam jak zbadac przebiegów)
    Wyobraź sobie przetwornicę jako czarną skrzynkę z pokrętłami, ty widzisz następujące parametry do nastawienia "liczba zwojów" "napięcie zasilania" "typ tranzystora" "wartość rezystora", kręcisz nimi na chybił trafił ale żadna pozycja nie daje upragnionych rezultatów gdyż istnieją miliony różnych nastaw i trudno tu trafić prawie jakbyś kręcił zamkiem szyfrowym do sejfu. Elektronik wie że nie do końca jest to czarna skrzynka i ważne są parametry które są w wewnątrz jak prąd szczytowy w układzie, prąd nasycenia cewki, energia zgromadzona w cewce, częstotliwość, indukcja nasycenia rdzenia, przekrój rdzenia itd, żeby układ poprawnie pracował to one mają decydujące znaczenie.

Proponuję znaleźć i przeczytać cykl artykułów z EdW "Przetwornice impulsowe. Potworki i straszydła" Piotra Góreckiego, chyba nie znajdziesz nic co by było prościej wytłumaczone, czytaj po kilka razy, aż takie zagadnienia jak prąd nasycenia, czy energia zgromadzona w indukcyjności przestaną być obce.

A co do nomenklatury, generator Meissnera to generator drgań sinusoidalnych, a ciebie raczej interesują samodławne, które generują coś zbliżonego do prostokąta.