Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chevrolet 4.2 L6 - Ukrecone sruby kolektora wydechowego. Pytanie o podgrzewanie

22 Lip 2018 13:26 645 17
  • Poziom 9  
    Witam,
    Niestety urwaly/przepalily mi sie sruby przy kolektorze wydechowym. Kupilem specjalny zestaw do wykrecania (nie wykretaki) ale sruby siedza zbyt mocno i jedno z narzedzi peklo. Mam srodek do zamrazania i maly palniczek propan butan. Teraz pytanie, co podgrzewac, a co schladzac bo juz zgupialem, czytajac rozne fora. Jedni pisza, ze podgrzewac glowice ,a mrozic srube, co wydaje mi sie logiczne, a inni, ze nagrzewac srube tkwiaca w aluminium. Mam nadzieje, ze nie rozpuszcze aluminium takim zwyklym palnikiem propan butan do lutowania miedzi?

Pozdrawiam
    Pawel
  • TermopastyTermopasty
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Samochody
    Art.B napisał:
    Śruba ukręciła się na równo z płaszczyzną odlewu, czy też wystaje? Masz tam dość miejsca, aby podejść w osi śruby z wiertarką?

Prędzej dospawać.
  • Poziom 9  
    W sumie sprawa dotyczy 4 srub. 1 wystaje z 5 mm ,a reszta niestety jest nawet milimetr w glowicy. Spawanie odpada bo w garazu, ktorym stoi auto nie mam mozliwosci podciagniecia pradu. Nawiercic sie da. Jedna nawiercilem. Co prawda dostep jest taki, ze jest troche pod skosem ale udalo mi sie wywiercic wiertlem 3.2 mm. dosc dlugi otwor. Sruba M8 stalowa 10.9 twardosc.

Pytam bardziej o sposob jakiegos poluzowania / naruszenia tych srub, zeby daly sie wykrecic. Te, ktore nie byly ukrecone, potraktowalem tym zamrazaczem i poszly w miare lekko ale nie na tyle, zeby je wykrecic np. wykretakiem. Dlatego chce to pogdrzac ale zgupialem i nie wiem, co grzac. Stalowa srube, czy aluminiowa glowice ?

Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Art.B napisał:
    Palnikiem grzejesz śrubę, pośrednio głowicę. Najlepiej byłoby palnikiem acetylenowym lub propanowo-tlenowym z małą dyszą.Chodzi o to, aby uzyskać dużą moc cieplną na małej powierzchni.

No i wlasnie tego zabardzo nie rozumiem bo przeciez metal rozszerza sie pod wplywem ciepla, a wiec na logike jeszcze trudniej bedzie ruszyc ta srube. Czy, chodzi o jakas reakcje pod wplywem ciepla, ktora spowoduje naruszenie tego polaczenia, a pozniej odkrecanie juz na zimno ? Acetylenowego nie mam i zreszta bal bym sie, ze jeszcze stopie glowice, jak mi reka zejdzie :)
  • Poziom 33  
    Tak a'propo tego odkręcania. Pamiętam z dawnych lat jak odkręcał zapieczone zardzewiałe śruby stary kowal, sąsiad. Najpierw rozgrzewał dany element na kowalskim palenisku, potem momentalnie chłodził we wodzie. Nie było opcji aby nie odkręcił, nie były to śruby i elementy "samochodowe", wkręcane do aluminium, ale to tylko taka dygresja i może nasunie jakiś współczesny sposób, mający zastosowanie do współczesnych elementów i części.
  • Poziom 9  
    Przypomniales mi, ze faktycznie tez cos takiego robil kowal, ktory pomagal mi wyciagnac zapieczone tuleje z wahacza. Podgrzewal do czerwonosci palnikiem acetylenowym i potem takim preparatem schladzajacym do -45. Wahacz byl raczej tez stalowy. Sprobuje wiec tak w moim przypadku i potem wykretakami, chociaz boje sie ich jak ognia, ze pekna i juz bedzie po ptakach. Bez sciagania glowicy sie nie obejdzie.
  • Poziom 41  
    Tylko palnik acetylenowy, propanowym to tylko delikatnie pogrzejesz. Nie dosyć że aluminium (jeden z metali najszybciej oddających ciepło) to jeszcze głowica, czyli ogromna bezwładność termiczna.
    Wg mnie tylko dospawanie nakrętki (elektryczne), lub punktowe grzanie śruby palnikiem acetylenowym.
  • Poziom 9  
    Nie doluj mnie :) Nie mam mozliwosci uzycia palnika acetylenowego. Tym bardziej ,ze tam jest malo miejsca i nawet bym z nim nie podszedl. Zreszta ja chce grzac stalowa srube, a nie glowice aluminiowa. Kurde sam juz nie wiem. Bede probowal z grzaniem i naglym schladzaniem. Innej opcji nie ma. Spawanie odpada tak jak napisalem wczesniej bo nie ma pradu.
  • Poziom 34  
    Możesz spróbować pożyczyć i zastosować nagrzewnicę indukcyjną .
  • Moderator Samochody
    Cytat:
    Palnik propanowo-powietrzny to da efekt placebo tylko

A dlaczego ? Fajne i skuteczne... Mam I używam.
  • Poziom 9  
    jerry1960 napisał:
    Możesz spróbować pożyczyć i zastosować nagrzewnicę indukcyjną .

Bez pradu bedzie ciezko :)

Dodano po 3 [minuty]:

Art.B napisał:
    wbij w nie dobranego do otworu Torxa. Po zaszczepieniu bita młotkiem powinno się udać wykręcić. Tylko trzeba wykręcać z wyczuciem, żeby nie ukręcić bita.

Chyba to lepszy pomysl od wykretaka. Niektorzy polecaja te wykretaki spiralne ale ja sie boje, ze peknie i dopiero bedzie problem bo tego g... nie przewierce.
  • Poziom 9  
    Art.B napisał:
    Lepiej mieć otwór w śrubie wykonany na przelot śruby, albo przynajmniej głęboki, bo w razie ukręcenia bita można urwaną końcówkę przebić wybijakiem głębiej i zaatakować śrubę o numer większym Torxem.

Dzięki za podpowiedź. Na wylot przewiercał raczej nie będę bo jednak to głowica. :) Nie wiem ile tam jest miejsca i wole nie ryzykować. W ostateczności założę kolektor na pozostałych śrubach i pojadę do jakiegoś warsztatu. W sumie to tez nie zła sztuka, wywiercić otwór centralnie w śrubie z wygiętymi rękami, niczym w horrorze. :)

Jutro popróbuje, dam znać o efektach.